Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

28.05.2017

Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - przypomniał dziś w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc. Przemawiając do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej opowiedział się zdecydowanie za ograniczeniem handlu w niedzielę. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

Metropolita katowicki przypomniał, że wolną od handlu niedzielę mają Austria, Grecja, Belgia, Francja, Luksemburg, Norwegia, Holandia, Wielka Brytania. "Każde z tych państw chroni w ten sposób życie rodzinne i prywatne obywateli. W Niemczech niedziela jest chroniona zapisem w konstytucji, jako wartość i spoiwo wspólnoty narodowej" - podkreślił hierarcha. Dodał, że rozwiązania regulujące rytm pracy i odpoczynku, obowiązujące w wielu nowoczesnych krajach Europy, powinna przyjąć także Polska.

Metropolita katowicki podziękował rządzącym za programy wspierające społeczeństwo, wymieniając program „500+”. 

Odnosząc się do problemu imigrantów abp Skworc ocenił, że największe zagrożenie nie przychodzi z zewnątrz. "Najpoważniejszym zagrożeniem jest słabość Europy i Europejczyków spowodowana „utratą pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego; co wywołuje u wielu Europejczyków i Polaków również, wrażenie, że żyją bez duchowego zaplecza, niczym spadkobiercy, którzy roztrwonili dziedzictwo, majątek, pozostawiony im przez przodków" - powiedział metropolita katowicki.

Istotne miejsce w przemówieniu metropolity katowickiego z piekarskiego wzgórza zajęła sprawa ekologii. Przypominając nauczanie papieża Franciszka metropolita katowicki zauważył, że środowisko naturalne na Górnym Śląsku ulega poprawie. Zaznaczył, że dzisiaj to nie przemysł ciężki jest pierwszym sprawcą zatrucia środowiska naturalnego lecz my sami: mieszkańcy miast i gmin.

"Nie wolno, ogrzewając mieszkanie lub dom, przyczyniać się do „małych katastrof ekologicznych” - apelował abp Skworc. Zwrócił tez uwagę, że wielu mieszkańców województwa śląskiego, mimo ich najlepszej woli, nie stać na wymianę pieców grzewczych na bardziej ekologiczne i na zakup lepszej jakości węgla. "W tym zakresie oczekujemy skutecznych i stabilnych programów wsparcia, w tym stabilnej polityki cenowej nośników energii" - powiedział hierarcha.

Nawiązując do ogłoszonego przez Sejm RP roku 2017 jako Roku trzeźwości, abp Skworc opowiedział się za ustawowym zakazem reklamy alkoholu w mediach oraz rewizję przez samorządy wszystkich koncesji na sprzedaż alkoholu.

Metropolita katowicki przywołał także postacie ks. Alojzego Ficka oraz ks. Franciszka Blachnickiego, którzy podejmowali inicjatywy na rzecz trzeźwości. Zwrócił uwagę, że w tym roku mija 60 lat od powstania „Krucjaty Wstrzemięźliwości” - wielkiego dzieła odnowy moralnej narodu, zainicjowanego przez ks. Blachnickiego. W roku 1960 komunistyczna Służba Bezpieczeństwa zlikwidowała centrum „Krucjaty Wstrzemięźliwości” i aresztowała ks. Blachnickiego - przypomniał abp Skworc.

"Nie możemy udawać, że problem uzależnienia od alkoholu nie istnieje i to w każdym środowisku. To sprawa dotyczy nas wszystkich. Dlatego nas wszystkich dotyczy podjęcie troski o trzeźwość, trwanie w trzeźwości i dążenie do abstynencji" - dodał hierarcha.

Kończąc przemówienie zachęcał wszystkich do tego, aby pełnili dobro. - To nasze chrześcijańskie powołanie i zadanie: wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - czynić dobro!

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej jest jedyną taką pielgrzymką stanową w Polsce. Tradycja pielgrzymowania trwa już ponad 350 lat i corocznie gromadzi przed obliczem piekarskiej Pani około 100 tys. mężczyzn. W sierpniu odbywa się druga stanowa pielgrzymka do Piekar Śląskich. Wówczas do Matki Bożej pielgrzymują kobiety.

KAI/frost
[Fot. PAP]

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook