Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent na otwarciu ronda im. Z. Romaszewskiego

11.02.2017

"Dziękuję za to, że wśród wielkich postaci naszej historii upamiętnionych w Siedlcach, tu w tym mieście będzie rondo im. marszałka Romaszewskiego. Człowieka wolności, sprawiedliwości, godności i wielkiej prawości. Człowieka, który od młodych lat czynnie walczył o prawa człowieka, o godność i elementarną sprawiedliwość" - mówił prezydent Andrzej Duda w Siedlcach podczas otwarcia ronda im. marszałka Zbigniewa Romaszewskiego.

O godzinie 9.30 w siedleckiej katedrze odbyła się Msza Święta, której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Po niej przy jednym z rond została odsłonięta tablica upamiętniająca Zbigniewa Romaszewskiego, a samo rondo otrzyma jego imię.Po tych uroczystościach rozpocznie się otwarte spotkanie Andrzeja Dudy z mieszkańcami Siedlec. Ostatnim akcentem wizyty Prezydenta RP w Siedlcach będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem Lecha Kaczyńskiego. Przy wspomnianym rondzie spotka się też z mieszkańcami miasta.

"Cieszę się, że jest z nami małżonka pana marszałka, która towarzyszyła mu przez jego całe życie i mu towarzyszyła mu w tej walce" - podkreślił.

Prezydent wspominał walkę państwa Romaszewskich o wolność w czasach PRL-u. "Wtedy włączyli się w działalność KOR. Komitetu, który był w zasadzie pierwszą organizacją walczącą o podstawowe prawa człowieka pracy, robotnika w sposób zdecydowany, z dążeniem do legalność. Przez lata państwo Romaszewscy prowadzili biuro interwencyjne, potem zakładali „Solidarność”, a potem w 1982 roku pan Zbigniew Romaszewski znalazł się w więzieniu z czteroletnim wyrokiem. Nigdy nie ustawali, żadne represje nie zmusiły ich, aby przestać prowadzić działania na rzecz człowieka, dla wolnej i suwerennej Polski. Oni dobrze wiedzieli, że tylko w takiej Polsce wolność i sprawiedliwość będzie mogła być prawdziwa. Kiedy marszałek Romaszewski przez ponad 20 lat pracował w Senacie, cały czas walczył o to samo, był pod tym względem niestrudzony. Myślę, że byłby szczęśliwy, gdyby patrzył na dzisiejszą Polskę i że są realizowane programy ukierunkowane na zwykłego człowieka, a nie na elity. Byłby zadowolony, że twardo mówimy o sprawiedliwości i czynimy działania, aby państwo było sprawiedliwe, aby ci którzy powinni być karani, byli karani, aby nie było nietykalnych osób. Wszyscy mają był jednakowo traktowani przez sądy i prokuraturę" - podkreślił prezydent.

"Wiele zadań do wykonania przed nami, ale jestem przekonany, że to dzieło, które prowadził marszałek Romaszewski, które jest kontynuowane będzie zakończone i będzie taka Polska, na którą z nieba będzie mógł patrzeć pan Romaszewski z uśmiechem" - zakończył Andrzej Duda.

kk/wPolityce.pl

[fot. prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook