Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

19.01.2017

Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

"Najlepszą gwarancją światowego pokoju i bezpieczeństwa jest solidarna, prowadzona z konsekwencją i determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym. Kluczowym tego elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania i obrony wszędzie tam, gdzie działają czynniki, stanowiące realne zagrożenie dla stabilności i pokoju, niezależnie od miejsca czy charakteru tego zagrożenia, konwencjonalnego bądź hybrydowego" - powiedział w czwartek Duda, który w Jerozolimie wziął udział w spotkaniu organizowanym przez Israel Council on Foreign Relations i Polski Instytut Spraw Międzynarodowych. 


Zdaniem prezydenta "trzeba doprowadzić do sytuacji, w której każdy, kto choć na chwilę ulegnie pokusie działania wedle logiki prawa siły, a więc z użyciem środków militarnych, szybko zrozumie, że zwyczajnie mu się to nie opłaca". 

"Właśnie na tym mechanizmie opiera się prawdziwa siła prawa" - podkreślił Duda. Dlatego - przekonywał prezydent - strategicznym celem Polski jest jak najszybsza implementacja wszystkich decyzji podjętych przez NATO podczas szczytu w Warszawie w 2016 roku. 

"Dotyczy to zwłaszcza ustanowienia wysuniętej, wzmocnionej obecności Sojuszu na tzw. wschodniej flance, a także intensyfikacji i współpracy z partnerami w basenie Morza Bałtyckiego oraz na wschodzie, wszędzie tam, gdzie prowadzone są dziś agresywne działania podważające europejski ład, oparty na umowach międzynarodowych" - sprecyzował. 

"Bezpieczeństwo poprzez odstraszanie nie wyklucza dialogu, przeciwnie - zawsze byliśmy, jesteśmy i będziemy gotowi do dialogu" - zadeklarował Duda. Jak jednak zastrzegł, aby ten dialog był efektywny musi być prowadzony z pozycji zaufania do własnego potencjału obronnego. 

"Właśnie dlatego Polska sukcesywnie zwiększa swoje nakłady na siły zbrojne i przeprowadza ich dynamiczną modernizację" - wyjaśnił prezydent. Podkreślił też, że bardzo liczy na polsko-izraelską współpracę w dziedzinie obronności. 

"Odpowiedzialna polityka bezpieczeństwa musi jednak wykraczać poza bezpośrednie sąsiedztwo, w gronie naszych sojuszników wielokrotnie podkreślałem, że Polska sprzeciwia się tzw. regionalizacji bezpieczeństwa i jego reglamentacji, pomiędzy poszczególne obszary" - zaznaczył prezydent. Jak podkreślił, wszyscy nasi sojusznicy zasługują na bezpieczeństwo w takim samym stopniu. Dlatego - tłumaczył Duda - Polska angażuje się w zwalczanie zagrożeń na Bliskim Wschodzie i w regionie Morza Śródziemnego. 

"Jesteśmy aktywnym członkiem międzynarodowej koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, w ramach operacji Inherent Resolve uruchomiliśmy dwa kontyngenty wojskowe: powietrzny, realizujący zadania rozpoznawcze, i szkoleniowy" - zaznaczył. Prezydent wyraził "głębokie uznanie dla działań Izraela na rzecz zwalczania terroryzmu". Zdaniem Dudy, "Polskę i Izrael łączą bardzo dobre stosunki, a nasze narody - ponad 1000-letnie dzieje wzajemnych relacji". 

Jak ocenił, niezbędna jest perspektywa współdziałania Polski i Izraela w przestrzeni międzynarodowej. 

"W ciągu kilku ostatnich lat historia gwałtowne przyspieszyła, pojawiły się nowe wyzwania i zagrożenia, na które powinniśmy wspólnie szukać odpowiedzi" - oświadczył prezydent. 

"Jestem głęboko przekonany, że budowa trwałych i dojrzałych relacji pomiędzy narodami powinna się opierać nie tyle na doraźnych interesach, ile na wspólnie wyznawanych zasadach i wartościach. Dlatego priorytety prowadzonej przeze mnie polityki ogniskują się wokół dwóch uniwersalnych pojęć: bezpieczeństwa oraz wspólnoty" - powiedział Duda. Jak ocenił, poczucie bezpieczeństwa oraz przynależności do wspólnoty to "podstawowe pragnienie naszych społeczeństw". 

Szczególne znaczenie ma dla Polski więź transatlantycka. Jak mówił Duda, Polska liczy na owocną współpracę z nową administracją USA, w tym w kwestiach obronności, energetyki czy innowacji. Prezydent podkreślił, że Polska angażuje się też we wzmacnianie współpracy w naszym regionie Europy Środkowej, a także w regionie tzw. Trójmorza. Zapowiedział, że w lipcu we Wrocławiu odbędzie się drugi szczyt państw Trójmorza. 

Zapewnił, że Polska jest rzecznikiem jedności europejskiej, opowiada się jednak za reformami UE, które powinny wzmocnić zaufanie obywateli do Unii oraz wzmocnić jej konkurencyjność gospodarczą. Na zakończenie wizyty Duda złoży wieniec na brytyjskim cmentarzu wojennym w Ramli, gdzie znajdują się 272 polskie groby żołnierskie z lat 1940-1947.

wkt/PAP

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook