Jedynie prawda jest ciekawa


Para prezydencka wzięła udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim

06.01.2018
1270adorszak
Para prezydencka wzięła udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim

Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek - oświadczył.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w sobotę w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się do hasła pochodu, które w tym roku brzmi "Bóg jest dla wszystkich". "Każdy może do Boga przyjść i to jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania" - mówił Duda.

Jak podkreślił, to niezwykle ważne przesłanie dla chrześcijan i dla nas, Polaków, bo "każdy może przyjść i być między nami, jeżeli szanuje naszą tradycję, jeżeli szanuje naszą wiarę, jeżeli szanuje nasze przekonania, jeżeli nie chce ich naruszać". "To nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego" - wskazał prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, szacunek dla każdego i poszanowanie jego godności, to zasady mocno wrośnięte w chrześcijaństwo i wszystkie jego odłamy, katolicyzm i protestantyzm.

Prezydent zaznaczył również, że święto Trzech Króli jest "niezwykłą" uroczystością, bo jest "wielce wspólnototwórcza". Jak powiedział, wierzy, że rok 2018 - w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - "przyczyni się ogromnie do budowania polskiej wspólnoty, do rozumienia, dlaczego powszechnie w naszym społeczeństwie tego, dlaczego jesteśmy wspólnotą". "Otóż jesteśmy wspólnotą, bo mamy wspólne wartości. Wielu z nas połączonych jest wartościami religijnymi, wyznania, wiary, ale wszyscy jesteśmy połączeni wielką wartością niepodległej Rzeczypospolitej, naszej polskiej, naszego państwa" - podkreślił prezydent.

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko powiedział, że uczestników Orszaku łączy wiara. "To z powodu wiary mamy takie obyczaje, tradycję. To nas łączy" - wskazał.

Samorządowiec nawiązał także do rocznicy niepodległości. Przypomniał, że na Śląsku Cieszyńskim nie było Polski przez blisko 700 lat. "Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość. () Gdyby nie księża katoliccy i Kościół katolicki, gdyby nie księża ewangeliccy i Kościół ewangelicki, nie wiem, czy byłaby Polska. Ale jest! Bośmy się modlili i śpiewali w języku polskim" - mówił.

Ulicami Skoczowa orszak przeszedł po raz czwarty. W postaci królów: Kacpra, symbolizującego Europę, Melchiora - Azję, a także Baltazara - Afrykę, tradycyjnie wcielili się mieszkańcy. Monarchowie wymaszerowali ze swymi orszakami z różnych miejsc i spotkali się na rynku. Prezydencka para szła w pochodzie "europejskim", z Kacprem.

Na wypełnionym po brzegi skoczowskim rynku kolędował zespół "Równica" z Ustronia. Zorganizowano też konkurs dla najmłodszych na najpiękniejszą koronę królewską. Nagrody wręczyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Uczestnicy zatańczyli wspólnie poloneza do kolędy "Bóg się rodzi".

Uczestnikom błogosławieństwa udzielił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przeszedł ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą. Para prezydencka wzięła w nim udział po raz trzeci. Dwa lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, a w ub.r. w Cieszynie.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

autorzy: Marek Szafrański, Anna Tustanowska

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 5. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 6. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 7. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 8. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook