Jedynie prawda jest ciekawa


Para prezydencka wzięła udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim

06.01.2018
1270adorszak
Para prezydencka wzięła udział w Orszaku Trzech Króli w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim

Każdy może przyjść i być między nami - Polakami i chrześcijanami - jeżeli szanuje naszą tradycję, wiarę, przekonania i jeżeli nie chce ich naruszać - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, nieważne jakiego koloru jest człowiek. Jesteśmy mu winni szacunek - oświadczył.

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w sobotę w Skoczowie na Śląsku Cieszyńskim wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, tradycyjnym elemencie obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

W swoim wystąpieniu prezydent odniósł się do hasła pochodu, które w tym roku brzmi "Bóg jest dla wszystkich". "Każdy może do Boga przyjść i to jest niezwykle ważne przesłanie, które niesie religia chrześcijańska. Każdy może przyjść do Boga, nawet jeżeli ma inne przekonania" - mówił Duda.

Jak podkreślił, to niezwykle ważne przesłanie dla chrześcijan i dla nas, Polaków, bo "każdy może przyjść i być między nami, jeżeli szanuje naszą tradycję, jeżeli szanuje naszą wiarę, jeżeli szanuje nasze przekonania, jeżeli nie chce ich naruszać". "To nieważne, czy jest biały, czy jest śniady, czy ma ciemną skórę. Jest człowiekiem, któremu my, jako chrześcijanie jesteśmy winni szacunek, uznanie jego godności ludzkiej i tego samego w związku z tym oczekujemy od niego" - wskazał prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, szacunek dla każdego i poszanowanie jego godności, to zasady mocno wrośnięte w chrześcijaństwo i wszystkie jego odłamy, katolicyzm i protestantyzm.

Prezydent zaznaczył również, że święto Trzech Króli jest "niezwykłą" uroczystością, bo jest "wielce wspólnototwórcza". Jak powiedział, wierzy, że rok 2018 - w którym przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości - "przyczyni się ogromnie do budowania polskiej wspólnoty, do rozumienia, dlaczego powszechnie w naszym społeczeństwie tego, dlaczego jesteśmy wspólnotą". "Otóż jesteśmy wspólnotą, bo mamy wspólne wartości. Wielu z nas połączonych jest wartościami religijnymi, wyznania, wiary, ale wszyscy jesteśmy połączeni wielką wartością niepodległej Rzeczypospolitej, naszej polskiej, naszego państwa" - podkreślił prezydent.

Burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko powiedział, że uczestników Orszaku łączy wiara. "To z powodu wiary mamy takie obyczaje, tradycję. To nas łączy" - wskazał.

Samorządowiec nawiązał także do rocznicy niepodległości. Przypomniał, że na Śląsku Cieszyńskim nie było Polski przez blisko 700 lat. "Sto lat temu odzyskaliśmy niepodległość. () Gdyby nie księża katoliccy i Kościół katolicki, gdyby nie księża ewangeliccy i Kościół ewangelicki, nie wiem, czy byłaby Polska. Ale jest! Bośmy się modlili i śpiewali w języku polskim" - mówił.

Ulicami Skoczowa orszak przeszedł po raz czwarty. W postaci królów: Kacpra, symbolizującego Europę, Melchiora - Azję, a także Baltazara - Afrykę, tradycyjnie wcielili się mieszkańcy. Monarchowie wymaszerowali ze swymi orszakami z różnych miejsc i spotkali się na rynku. Prezydencka para szła w pochodzie "europejskim", z Kacprem.

Na wypełnionym po brzegi skoczowskim rynku kolędował zespół "Równica" z Ustronia. Zorganizowano też konkurs dla najmłodszych na najpiękniejszą koronę królewską. Nagrody wręczyła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Uczestnicy zatańczyli wspólnie poloneza do kolędy "Bóg się rodzi".

Uczestnikom błogosławieństwa udzielił biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.

Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. W tym roku przeszedł ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 zagranicą. Para prezydencka wzięła w nim udział po raz trzeci. Dwa lata temu uczestniczyła w orszaku w Warszawie, a w ub.r. w Cieszynie.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

autorzy: Marek Szafrański, Anna Tustanowska

fot. PAP/Andrzej Grygiel

Warto poczytać

 1. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 2. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 3. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 4. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 5. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 6. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 7. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook