Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Kazachstanu z wizytą w Polsce

21.08.2016

Współpraca gospodarcza i polityka wschodnia będą tematami rozmów prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa, który w poniedziałek rozpoczyna dwudniową wizytę w Polsce - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Kazachstanu spotka się także z premier Beatą Szydło i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Prezydenci obu krajów wezmą udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym. Podpisanych zostanie szereg umów gospodarczych: międzypaństwowych i między firmami.

Prezydencki minister podkreślił, że głównym celem wizyty Nazarbajewa będzie współpraca gospodarcza. "Prezydenci podpiszą i ogłoszą bardzo rozbudowaną deklarację o współpracy gospodarczej między Republiką Kazachstanu i Rzeczpospolitą Polską" - zapowiedział. Deklaracja będzie dotyczyć współpracy w zakresie energetyki, transportu, badań kosmicznych, nauki, technologii, finansów, ochrony środowiska i rolnictwa - dodał.

Szczerski poinformował, że umowę dotyczącą eksportu produktów podpiszą Ministerstwa Rolnictwa. Podkreślił, że Polsce zależy na wspólnych z Kazachstanem inwestycjach w sektorze publicznym.

Kolejny temat wizyty to polityka wschodnia, budowanie stabilizacji i pokoju na Wschodzie. "Mieliśmy pauzę w kontaktach na najwyższym szczeblu, a Kazachstan odgrywa istotną rolę w systemie OBWE. Dla nas istotne jest dyskutować z Kazachstanem na temat bezpieczeństwa i współpracy pokojowej w polityce wschodniej" - powiedział.

Podkreślił, że ostatnia wizyta prezydenta Nazarbajewa w Polsce odbyła się w 2002 r., a ostatnia wizyta polskiego prezydenta w Kazachstanie w 2007 r.

Prezydencki minister poinformował, że Polska będzie uczestnikiem Wystawy Światowej EXPO w 2017 r. w Astanie, a prezydent Duda rozważa w tym czasie rewizytę w Kazachstanie.

Wizyta prezydenta Nazarbajewa rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po spotkaniu prezydentów odbędą się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem szefów państw.

Prezydent Nazarbajew złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. W Łazienkach Królewskich prezydent Kazachstanu spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem odbędzie się oficjalny obiad wydany przez prezydenta Dudę na cześć prezydenta Kazachstanu.

We wtorek rano Nazarbajew spotka się z premier Szydło.

Następnie prezydenci Duda i Nazarbajew wezmą udział w otwarciu Polsko-Kazachstańskiego Forum Gospodarczego. Podczas forum, w obecności wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego i ministra inwestycji i rozwoju Kazachstanu Żenisa Kasymbeka ma zostać podpisanych 15 porozumień - informuje Ministerstwo Rozwoju.  

Polska do Kazachstanu eksportuje głównie produkty przemysłu elektromaszynowego, wyroby przemysłu chemicznego, w tym farmaceutyczne. Kolejne grupy to artykuły rolno-spożywcze i wyroby metalurgiczne. Polska importuje z Kazachstanu w znaczącej ilości produkty mineralne (np. ropopochodne).

Z kolei ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew zapowiedział, że prawdopodobnie od przyszłego roku wizy dla Polaków zostaną zniesione.

Odnosząc się do kwestii zniesienia wiz, ambasador powiedział PAP: "Mocno podkreślam słowo prawdopodobnie. Ostateczna decyzja może zapaść podczas wizyty państwowej prezydenta Nursułtana Nazarbajewa w Polsce. To jest decyzja podjęta w ramach naszej wystawy Expo w Astanie w 2017 r. Odbędzie się ona między czerwcem a wrześniem 2017 r." - powiedział. Dodał, że władze Kazachstanu zapraszają Polaków do odwiedzenia tej wystawy.

W maju Polska podpisała umowę o uczestnictwie w Expo 2017. Wystawa światowa, organizowana w stolicy Kazachstanu, rozpocznie się 10 czerwca 2017 roku i potrwa trzy miesiące. Jej główny temat to "Energia przyszłości".

Porozumienie w imieniu Polski podpisał w Astanie Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Andrzej Stefański. Stronę polską reprezentował wtedy również wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki, a gospodarzy - Rapil Żoszybajew, Komisarz Generalny Astana EXPO 2017.

Rząd wyznaczył Stefańskiego na Komisarza Generalnego ds. EXPO 2017 22 marca. Pełni on też funkcję dyrektora Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, a wcześniej był szefem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty - największym mieście Kazachstanu.

Jak poinformował wtedy Stefański, polska wystawa zajmie powierzchnię około 400 m kw. Podkreślił też, że na Expo 2017 polska gospodarka będzie promowana poprzez energetykę, a wystawa pomoże "w kompleksowy i atrakcyjny sposób przedstawić nasze spojrzenie na najważniejsze wyzwania energetyczne".

W stolicy Kazachstanu powstaje obecnie przestrzeń wystawiennicza o powierzchni 174 ha, na której zaprezentuje się ponad 100 państw i organizacji. Oprócz ekspozycji narodowych, na terenach wystawowych powstają Kompleks Sztuki i Kultury, Kompleks Kongresowy oraz Platforma najlepszych praktyk energetycznych. Prezentacje będą podporządkowane tematowi przewodniemu, a więc energii przyszłości, i trzem wskazanym obszarom: redukcji emisji CO2, życiu zgodnemu z zasadami efektywności energetycznej, energii dla wszystkich.

Organizatorzy spodziewają się 5 milionów gości.

Polskiej ekspozycji towarzyszyć ma bogaty program aktywizacji przedsiębiorców, reprezentujących branże związane z tematem przewodnim Expo 2017. Dzięki promocji polskich osiągnięć naukowo-gospodarczych w dziedzinie energetyki i efektywności energetycznej udział w wystawie w Astanie stworzy według PARP szansę na pogłębienie obustronnej współpracy w obszarach takich jak: energetyka tradycyjna, czyste technologie węglowe, wychwytywanie, składowanie i utylizacja CO2, odnawialne źródła energii, w tym technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, budownictwo i rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

PARP podkreśla, że udział w EXPO w Astanie będzie okazją do wzmocnienia wizerunku Polski jako kraju zaangażowanego w globalną dyskusję nt. bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

 

wkt/PAP

[fot. wikipedia.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook