Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

29.05.2017

Oficerowie i żołnierze, weterani działań poza granicami państwa: dziękujemy za wasze męstwo i sumienną służbę; jesteśmy z was dumni - napisał w prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Dnia Weterana opublikowanych w poniedziałek przez Kancelarię Prezydenta.

Prezydent zaznaczył, że żołnierze Rzeczypospolitej, wierni chlubnym tradycjom polskiego oręża, strzegą wolności "Naszej i Waszej" także podczas zagranicznych misji wojskowych. "Niosą nadzieję ludziom, którym wojna odebrała wszystko. Wzbudzają respekt przeciwników. Swoje znakomite wyszkolenie wzbogacają o doświadczenia na realnym polu walki" - napisał. 

Podkreślił, że jako zwierzchnik polskich Sił Zbrojnych z dumą odbiera raporty dotyczące wysokich ocen, jakie zbierają oni wśród przedstawicieli NATO oraz ONZ. 

"Rozmawiając z członkami polskich kontyngentów wojskowych lepiej poznałem trud ich służby. Opowiadali o nim w trakcie naszego spotkania za pośrednictwem łączy satelitarnych w siedzibie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także na poligonach i w bazach w kraju" – napisał Duda. 

Podkreślił, że bardzo zapadły mu w pamięć rozmowy z ich bliskimi w Pałacu Prezydenckim, podczas gali Fundacji Dorastaj z Nami, która pomaga m.in. dzieciom poległych żołnierzy. 

"Dobrze rozumiem, jak cenna była inicjatywa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby dla najbardziej zasłużonych żołnierzy służących za granicą ustanowić Order Krzyża Wojskowego. Sam poleciłem Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, żeby zajął się zagwarantowaniem stałej pomocy i opieki tym weteranom misji zagranicznych, którzy jej koniecznie potrzebują" - napisał prezydent. Dodał, że w MON trwają już prace nad odpowiednią ustawą. 

"Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę. Jesteśmy z Was dumni!" - napisał prezydent. 

W środę szef MON Antoni Macierewicz zapewnił, że projekt zmian w ustawie o weteranach pod koniec miesiąca wejdzie pod obrady Rady Ministrów, a do końca roku ustawa powinna zostać uchwalona przez parlament. 

Według niego, dotychczasowa ustawa o pomocy dla weteranów nie w pełni wystarcza i nie w pełni odpowiada na potrzeby tej grupy wojskowych. "Tutaj przede wszystkim jest to kwestia zwiększenia wydatków na leki, które są niezbędne dla sprostania tym urazom, które powstają nie bezpośrednio na skutek ran, ale są konsekwencją uszczerbku zdrowia, jaki ponieśli" - tłumaczył. Zapewnił, że w nowelizacji te sprawy zostaną uregulowane. 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada 29 maja; ustanowiła go uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 

Przepisy ustawy dotyczą uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych. Obejmują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną. 

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków.


ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook