Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Jesteśmy dumni z Weteranów

29.05.2017

Oficerowie i żołnierze, weterani działań poza granicami państwa: dziękujemy za wasze męstwo i sumienną służbę; jesteśmy z was dumni - napisał w prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Dnia Weterana opublikowanych w poniedziałek przez Kancelarię Prezydenta.

Prezydent zaznaczył, że żołnierze Rzeczypospolitej, wierni chlubnym tradycjom polskiego oręża, strzegą wolności "Naszej i Waszej" także podczas zagranicznych misji wojskowych. "Niosą nadzieję ludziom, którym wojna odebrała wszystko. Wzbudzają respekt przeciwników. Swoje znakomite wyszkolenie wzbogacają o doświadczenia na realnym polu walki" - napisał. 

Podkreślił, że jako zwierzchnik polskich Sił Zbrojnych z dumą odbiera raporty dotyczące wysokich ocen, jakie zbierają oni wśród przedstawicieli NATO oraz ONZ. 

"Rozmawiając z członkami polskich kontyngentów wojskowych lepiej poznałem trud ich służby. Opowiadali o nim w trakcie naszego spotkania za pośrednictwem łączy satelitarnych w siedzibie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a także na poligonach i w bazach w kraju" – napisał Duda. 

Podkreślił, że bardzo zapadły mu w pamięć rozmowy z ich bliskimi w Pałacu Prezydenckim, podczas gali Fundacji Dorastaj z Nami, która pomaga m.in. dzieciom poległych żołnierzy. 

"Dobrze rozumiem, jak cenna była inicjatywa śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, aby dla najbardziej zasłużonych żołnierzy służących za granicą ustanowić Order Krzyża Wojskowego. Sam poleciłem Szefowi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, żeby zajął się zagwarantowaniem stałej pomocy i opieki tym weteranom misji zagranicznych, którzy jej koniecznie potrzebują" - napisał prezydent. Dodał, że w MON trwają już prace nad odpowiednią ustawą. 

"Oficerowie i Żołnierze, Szanowni Weterani działań poza granicami państwa! Dziękujemy za Wasze męstwo i sumienną służbę. Jesteśmy z Was dumni!" - napisał prezydent. 

W środę szef MON Antoni Macierewicz zapewnił, że projekt zmian w ustawie o weteranach pod koniec miesiąca wejdzie pod obrady Rady Ministrów, a do końca roku ustawa powinna zostać uchwalona przez parlament. 

Według niego, dotychczasowa ustawa o pomocy dla weteranów nie w pełni wystarcza i nie w pełni odpowiada na potrzeby tej grupy wojskowych. "Tutaj przede wszystkim jest to kwestia zwiększenia wydatków na leki, które są niezbędne dla sprostania tym urazom, które powstają nie bezpośrednio na skutek ran, ale są konsekwencją uszczerbku zdrowia, jaki ponieśli" - tłumaczył. Zapewnił, że w nowelizacji te sprawy zostaną uregulowane. 

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa przypada 29 maja; ustanowiła go uchwalona w 2011 r. ustawa o weteranach. Tego samego dnia przypada też Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. 

Przepisy ustawy dotyczą uhonorowania weteranów i pomocy dla weteranów poszkodowanych. Obejmują m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją dla weteranów przebywających na rentach inwalidzkich, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną. 

Od lat 50. XX w. w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy z Polski. Podczas służby i pracy w kontyngentach poległo ok. 120 Polaków.


ak/PAP 

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook