Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Gruzji w Warszawie

06.12.2012

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, zmarłych podczas II wojny światowej, w tym św. Grzegorza Peradze.

W czasie składania wieńców chór prawosławnej parafii pw. św. archimandryty Grzegorza w Warszawie śpiewał troparion ku czci świętego męczennika. Następnie prezydent Gruzji wziął udział w sesji kaukazologicznej zorganizowanej w Pałacu Kazimierzowskim w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Grzegorza Peradze. Gości powitał rektor uczelni Marcin Pałys.  

W okolicznościowym przemówieniu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił, że św. Grzegorz Peradze był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, człowiekiem, który łączył Polskę i Gruzję. Swoim życiem i śmiercią zaświadczył o świętości. 

„Polska wspierała i będzie wspierać Gruzję bo nikt dzisiaj nie może powiedzieć, że Gruzja nie jest krajem demokratycznym, co udowodniły ostatnie wybory prezydenckie” – powiedział marszałek Borusewicz. Podkreślił on, że św. Grzegorz Peradze jest człowiekiem bliskim nie tylko Gruzinom, ale i Polakom, na nim możemy się wzajemnie wzorować.

Prezydent Saakaszwili wyraził radość, że może być znowu wśród polskich przyjaciół. W swoim przemówieniu mówił o wielowiekowej współpracy i przyjaźni polsko-gruzińskiej, zwłaszcza w walce przeciwko potędze rosyjskiej. Prezydent Gruzji nazwał św. Grzegorza Peradze cudownym symbolem współpracy polsko-gruzińskiej, człowiekiem, który również obecnie może być dla nas czynnikiem inspirującym.

Grzegorz Peradze mimo, że żył zaledwie 43 lata, zostawił po sobie 70 prac naukowych. Znał kilkanaście języków, a według niektórych źródeł – nawet ponad 20. Jego ofiara męczeńska w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz była podobna od tej, jaką złożył św. Maksymilian Maria Kolbe. Dziś, 6 grudnia, mija 70. rocznica śmierci gruzińskiego duchownego prawosławnego, św. Grzegorza Peradze, profesora Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodził się 13 września 1899 r. w Bakurciche, w prowincji Kaheti w Gruzji, w rodzinie duchownego prawosławnego. Po studiach teologicznych w Gruzji i Rosji kształcił się też na wydziale filologicznym uniwersytetu w Tbilisi. W 1921 r. władze Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego wysłały go na studia teologiczne do Berlina, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1926 r. w Bonn obronił doktorat z filozofii.

W 1931 r. w Paryżu Grzegorz Peradze złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. Marzył o tym, żeby być wykładowcą w szkole teologicznej. Pragnienie urzeczywistniło się w 1933 r., gdy metropolita Dionizy zaprosił go do Warszawy, proponując mu stanowisko zastępcy profesora patrologii i zastępcy kierownika seminarium patrystycznego w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. W styczniu 1934 r. w greckiej katedrze św. Sofii w Londynie o. Grzegorz otrzymał godność archimandryty.

Odbył wiele podróży naukowych, m.in. do Ziemi Świętej, Syrii, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Austrii, Włoch. Nawet po wybuchu wojny prowadził badania naukowe. W sumie pozostawił po sobie ponad 70 proc, głównie z dziedziny patrologii. Na jego dzieła wciąż powołują się współcześni teologowie.

5 maja 1942 r. został aresztowany przez gestapo i zesłany do obozu w Auschwitz, w wyniku prowokacji oficerów gruzińskich mieszkających w Polsce, którzy donieśli gestapo, że pomaga Żydom, współpracuje z polskim podziemiem i jest angielskim szpiegiem. Grzegorz Peradze zginął w obozie 6 grudnia 1942 r. Istnieją dwie wersje jego śmierci. Według pierwszej, o. Grzegorz wziął na siebie winę za kradzież chleba z więziennej kuchni, ratując tym samym przed śmiercią całe komando. Według drugiej wersji zgłosił się dobrowolnie na śmierć za więźnia, o którym wiedział, że jest ojcem rodziny.

19 września 1995 r. Gruziński Kościół Prawosławny ogłosił o. Peradze świętym. Kult św. Grzegorza jest także bardzo żywy w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym, do czego w znacznym stopniu przyczynił się jego biograf, ks. dr Henryk Paprocki. W Polsce działa Bractwo św. Grzegorza Peradze, a na warszawskiej Ochocie funkcjonuje parafia prawosławna pw. św. męczennika archimandryty Grzegorza Peradze.

KAI/run

fot. facebook

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook