Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Gruzji w Warszawie

06.12.2012

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą profesorów Uniwersytetu Warszawskiego, zmarłych podczas II wojny światowej, w tym św. Grzegorza Peradze.

W czasie składania wieńców chór prawosławnej parafii pw. św. archimandryty Grzegorza w Warszawie śpiewał troparion ku czci świętego męczennika. Następnie prezydent Gruzji wziął udział w sesji kaukazologicznej zorganizowanej w Pałacu Kazimierzowskim w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Grzegorza Peradze. Gości powitał rektor uczelni Marcin Pałys.  

W okolicznościowym przemówieniu marszałek Senatu Bogdan Borusewicz podkreślił, że św. Grzegorz Peradze był profesorem Uniwersytetu Warszawskiego, człowiekiem, który łączył Polskę i Gruzję. Swoim życiem i śmiercią zaświadczył o świętości. 

„Polska wspierała i będzie wspierać Gruzję bo nikt dzisiaj nie może powiedzieć, że Gruzja nie jest krajem demokratycznym, co udowodniły ostatnie wybory prezydenckie” – powiedział marszałek Borusewicz. Podkreślił on, że św. Grzegorz Peradze jest człowiekiem bliskim nie tylko Gruzinom, ale i Polakom, na nim możemy się wzajemnie wzorować.

Prezydent Saakaszwili wyraził radość, że może być znowu wśród polskich przyjaciół. W swoim przemówieniu mówił o wielowiekowej współpracy i przyjaźni polsko-gruzińskiej, zwłaszcza w walce przeciwko potędze rosyjskiej. Prezydent Gruzji nazwał św. Grzegorza Peradze cudownym symbolem współpracy polsko-gruzińskiej, człowiekiem, który również obecnie może być dla nas czynnikiem inspirującym.

Grzegorz Peradze mimo, że żył zaledwie 43 lata, zostawił po sobie 70 prac naukowych. Znał kilkanaście języków, a według niektórych źródeł – nawet ponad 20. Jego ofiara męczeńska w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz była podobna od tej, jaką złożył św. Maksymilian Maria Kolbe. Dziś, 6 grudnia, mija 70. rocznica śmierci gruzińskiego duchownego prawosławnego, św. Grzegorza Peradze, profesora Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodził się 13 września 1899 r. w Bakurciche, w prowincji Kaheti w Gruzji, w rodzinie duchownego prawosławnego. Po studiach teologicznych w Gruzji i Rosji kształcił się też na wydziale filologicznym uniwersytetu w Tbilisi. W 1921 r. władze Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego wysłały go na studia teologiczne do Berlina, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1926 r. w Bonn obronił doktorat z filozofii.

W 1931 r. w Paryżu Grzegorz Peradze złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. Marzył o tym, żeby być wykładowcą w szkole teologicznej. Pragnienie urzeczywistniło się w 1933 r., gdy metropolita Dionizy zaprosił go do Warszawy, proponując mu stanowisko zastępcy profesora patrologii i zastępcy kierownika seminarium patrystycznego w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. W styczniu 1934 r. w greckiej katedrze św. Sofii w Londynie o. Grzegorz otrzymał godność archimandryty.

Odbył wiele podróży naukowych, m.in. do Ziemi Świętej, Syrii, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Austrii, Włoch. Nawet po wybuchu wojny prowadził badania naukowe. W sumie pozostawił po sobie ponad 70 proc, głównie z dziedziny patrologii. Na jego dzieła wciąż powołują się współcześni teologowie.

5 maja 1942 r. został aresztowany przez gestapo i zesłany do obozu w Auschwitz, w wyniku prowokacji oficerów gruzińskich mieszkających w Polsce, którzy donieśli gestapo, że pomaga Żydom, współpracuje z polskim podziemiem i jest angielskim szpiegiem. Grzegorz Peradze zginął w obozie 6 grudnia 1942 r. Istnieją dwie wersje jego śmierci. Według pierwszej, o. Grzegorz wziął na siebie winę za kradzież chleba z więziennej kuchni, ratując tym samym przed śmiercią całe komando. Według drugiej wersji zgłosił się dobrowolnie na śmierć za więźnia, o którym wiedział, że jest ojcem rodziny.

19 września 1995 r. Gruziński Kościół Prawosławny ogłosił o. Peradze świętym. Kult św. Grzegorza jest także bardzo żywy w Polskim Autokefalicznym Kościele Prawosławnym, do czego w znacznym stopniu przyczynił się jego biograf, ks. dr Henryk Paprocki. W Polsce działa Bractwo św. Grzegorza Peradze, a na warszawskiej Ochocie funkcjonuje parafia prawosławna pw. św. męczennika archimandryty Grzegorza Peradze.

KAI/run

fot. facebook

Warto poczytać

 1. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 2. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 3. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 4. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 5. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 6. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 7. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 8. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook