Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Gdańska pozwala na niszczenie bastionu polskości? Mieszkańcy mówią: NIE!

22.06.2017

Kolejna antypolska prowokacja w Gdańsku, czy po prostu brak poszanowania dla tradycji i historii z dużymi pieniędzmi w tle? Po kontrowersyjnym „rondzie im. Wolnego Miasta Gdańsk”, tramwaju w barwach „Wolnego Miasta” i przemianowaniu Urzędu Pocztowego na Podwalu Grodzkim na niemiecki Postamt, postanowiono uderzyć w przedwojenny bastion polskości w Gdańsku, jakim był klub sportowy KS Gedania. Na terenie dawnej siedziby klubu i jego stadionu najprawdopodobniej powstanie osiedle mieszkalne.

Sprawcą całego zamieszania jest spółka Gedania SA, która sprzedała deweloperowi ziemie otrzymane od Skarbu Państwa (w tym przypadku miasta) na wieczystą dzierżawę. Według „Dziennika Bałtyckiego” deweloper, firma Robyg, miała zapłacić za działkę o powierzchni 3 hektarów ok 16,5 mln zł. Choć firma deklaruje, że oprócz bloków mają tam powstać również obiekty sportowe, mieszkańcy nie wierzą w te zapewnienia i protestują przeciwko inwestycji. 

Jeszcze kilka tygodni temu budowie osiedla sprzeciwiały się także władze Gdańska, a prezydent w świetle fleszy kierował do prokuratury wszelkie próby niewłaściwego wykorzystania gruntów Gedanii i domagał się ich powrotu w ręce Skarbu Państwa.  

Jednak według przeciwników budowy osiedla, Paweł Adamowicz zmienił zdanie i dziś już nie wyklucza takiej możliwości.

Jak czytamy na facebookowym profilu pasjonatów klubu, w większości mieszkających nieopodal historycznych terenów, Gedania - STOP bezprawiu na historycznych terenach: „Prezydent Adamowicz w wypowiedzi dla Radia Gdańsk stwierdził, że: ... widzi możliwość powstania osiedla na terenie boiska i KKS Gedanii, I twierdzi, że to właśnie: mieszkańcy okolicznych domów, chcieliby, żeby było tam... osiedle..!??."  

Mieszkańcy natychmiast postanowili wyrazić swój sprzeciw i wystosowali petycję sprzeciwiającą się sprzedaży terenów i budowy bloków. Inicjatywę obrońców Gedanii poparli między innymi znany trójmiejski pisarz i historyk sztuki Mieczysław Abramowicz, historyk dr Janusz Trupinda i syn byłego marszałka Sejmu tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Macieja Płażyńskiego, Kacper Płażyński, jeden z autorów petycji.

Mocny głos w sprawie zabrał też Kuba Kowalski, prawnuk Kazimierza Kowalskiego przedwojennego działacza KS Gedania i orędownika polskości Gdańska, który podczas wojny trafił do niemieckiego obozu Stutthof, gdzie najprawdopodobniej zginął.

„Nie zgadzam się na handlowanie i niszczenie ostatnich pamiątek po tym Bastionie Polskości, jakim była Gedania w Gdańsku. Mam do tego pełne prawo. Tereny KS Gedanii Gdańsk, przy ul Kościuszki we Wrzeszczu, zostały zakupione i były utrzymywane dzięki składkom gdańskiej Polonii (w tym mojego pradziadka). Aktualni właściciele. Jakie mają prawo do tych terenów?(…) Nikt – nie ma w tej sprawie GEDANII MORALNEGO PRAWA NISZCZENIA, I HANDLU TĄ HISTERYCZNĄ ZIEMIĄ. Teren ten wg. mnie i wielu autorytetów historycznych powinien być traktowany jako pomnik gdańskiej Polonii.”

Przypomnijmy, że we wrześniu 1939 roku po zajęciu Gdańska przez Niemcy, wobec działaczy klubu i sportowców zostały zastosowane represje. Zostali rozstrzelani m.in. prezes Gedanii Henryk Kopecki oraz wiceprezesi Konrad Zdrojewski i Władysław Dębowski, a większość zawodników i działaczy klubu trafiła do obozów koncentracyjnych. Miejsce Gedanii w lidze zajęła reprezentacja oddziałów Luftwaffe z Gdańska.  

Czy prezydent Paweł Adamowicz wsłucha się w głosy mieszkańców i będzie miał na uwadze pamięć historyczną, czy jednak przychylnym okiem będzie patrzył w stronę deweloperów i ich pieniędzy? Która koszula jest bliższa jego ciału? Może tym razem zachowa się inaczej niż zazwyczaj...

 

Piotr Filipczyk

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook