Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Gdańska pozwala na niszczenie bastionu polskości? Mieszkańcy mówią: NIE!

22.06.2017

Kolejna antypolska prowokacja w Gdańsku, czy po prostu brak poszanowania dla tradycji i historii z dużymi pieniędzmi w tle? Po kontrowersyjnym „rondzie im. Wolnego Miasta Gdańsk”, tramwaju w barwach „Wolnego Miasta” i przemianowaniu Urzędu Pocztowego na Podwalu Grodzkim na niemiecki Postamt, postanowiono uderzyć w przedwojenny bastion polskości w Gdańsku, jakim był klub sportowy KS Gedania. Na terenie dawnej siedziby klubu i jego stadionu najprawdopodobniej powstanie osiedle mieszkalne.

Sprawcą całego zamieszania jest spółka Gedania SA, która sprzedała deweloperowi ziemie otrzymane od Skarbu Państwa (w tym przypadku miasta) na wieczystą dzierżawę. Według „Dziennika Bałtyckiego” deweloper, firma Robyg, miała zapłacić za działkę o powierzchni 3 hektarów ok 16,5 mln zł. Choć firma deklaruje, że oprócz bloków mają tam powstać również obiekty sportowe, mieszkańcy nie wierzą w te zapewnienia i protestują przeciwko inwestycji. 

Jeszcze kilka tygodni temu budowie osiedla sprzeciwiały się także władze Gdańska, a prezydent w świetle fleszy kierował do prokuratury wszelkie próby niewłaściwego wykorzystania gruntów Gedanii i domagał się ich powrotu w ręce Skarbu Państwa.  

Jednak według przeciwników budowy osiedla, Paweł Adamowicz zmienił zdanie i dziś już nie wyklucza takiej możliwości.

Jak czytamy na facebookowym profilu pasjonatów klubu, w większości mieszkających nieopodal historycznych terenów, Gedania - STOP bezprawiu na historycznych terenach: „Prezydent Adamowicz w wypowiedzi dla Radia Gdańsk stwierdził, że: ... widzi możliwość powstania osiedla na terenie boiska i KKS Gedanii, I twierdzi, że to właśnie: mieszkańcy okolicznych domów, chcieliby, żeby było tam... osiedle..!??."  

Mieszkańcy natychmiast postanowili wyrazić swój sprzeciw i wystosowali petycję sprzeciwiającą się sprzedaży terenów i budowy bloków. Inicjatywę obrońców Gedanii poparli między innymi znany trójmiejski pisarz i historyk sztuki Mieczysław Abramowicz, historyk dr Janusz Trupinda i syn byłego marszałka Sejmu tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Macieja Płażyńskiego, Kacper Płażyński, jeden z autorów petycji.

Mocny głos w sprawie zabrał też Kuba Kowalski, prawnuk Kazimierza Kowalskiego przedwojennego działacza KS Gedania i orędownika polskości Gdańska, który podczas wojny trafił do niemieckiego obozu Stutthof, gdzie najprawdopodobniej zginął.

„Nie zgadzam się na handlowanie i niszczenie ostatnich pamiątek po tym Bastionie Polskości, jakim była Gedania w Gdańsku. Mam do tego pełne prawo. Tereny KS Gedanii Gdańsk, przy ul Kościuszki we Wrzeszczu, zostały zakupione i były utrzymywane dzięki składkom gdańskiej Polonii (w tym mojego pradziadka). Aktualni właściciele. Jakie mają prawo do tych terenów?(…) Nikt – nie ma w tej sprawie GEDANII MORALNEGO PRAWA NISZCZENIA, I HANDLU TĄ HISTERYCZNĄ ZIEMIĄ. Teren ten wg. mnie i wielu autorytetów historycznych powinien być traktowany jako pomnik gdańskiej Polonii.”

Przypomnijmy, że we wrześniu 1939 roku po zajęciu Gdańska przez Niemcy, wobec działaczy klubu i sportowców zostały zastosowane represje. Zostali rozstrzelani m.in. prezes Gedanii Henryk Kopecki oraz wiceprezesi Konrad Zdrojewski i Władysław Dębowski, a większość zawodników i działaczy klubu trafiła do obozów koncentracyjnych. Miejsce Gedanii w lidze zajęła reprezentacja oddziałów Luftwaffe z Gdańska.  

Czy prezydent Paweł Adamowicz wsłucha się w głosy mieszkańców i będzie miał na uwadze pamięć historyczną, czy jednak przychylnym okiem będzie patrzył w stronę deweloperów i ich pieniędzy? Która koszula jest bliższa jego ciału? Może tym razem zachowa się inaczej niż zazwyczaj...

 

Piotr Filipczyk

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook