Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Gdańska musi policzyć swoje mieszkania

27.06.2017

Paweł Adamowicz będzie musiał rzetelnie rozliczyć się ze swojego majątku. Sąd nie zgodził się na warunkowe umorzenie sprawy jego oświadczeń majątkowych. Prezydent Gdańska z PO odpowie za podanie nieprawdziwych danych w swoich oświadczeniach. Proces ruszy we wrześniu. Do tego czasu samorządowiec zapewne policzy swoje mieszkania.

To już drugie sądowe postępowanie w tej sprawie. Po raz pierwszy trafiła ona do gdańskiego sądu rejonowego w grudniu 2015 r. Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania na dwa lata i zasądzenie od prezydenta Gdańska 40 tys. zł kary złożyła wtedy prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu. W marcu 2016 r. sąd zaakceptował jej propozycję. Stwierdził, że wina i społeczna szkodliwość zarzucanych prezydentowi czynów nie są znaczne.

Tego orzeczenia nie zaakceptował dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Polecił poznańskim prokuratorom, by złożyli apelację. W grudniu 2016 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił apelację prokuratury i uznał, że oskarżenie Adamowicza musi być ponownie rozpatrzone przez sąd niższej instancji, który teraz odrzucił wniosek obrońcy prezydenta o warunkowe umorzenie i wyznaczył początek procesu na wrzesień.

Paweł Adamowicz to urzędujący nieprzerwanie od 1998 r. prezydent Gdańska. Kiedy postawiono mu zarzut oszustwa skarbowego. Chodziło o nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych za lata 2011-12.

Zapominalski samorządowiec

Sam Adamowicz nie stawił się na dzisiejszym posiedzeniu sądu. Jego adwokat Jerzy Glanc oświadczył, że nieprawdziwe dane w oświadczeniach prezydenta Gdańska znalazły się tam "przez zapomnienie". Adwokat zaznaczył, że w przypadku dwóch mieszkań Adamowicz "mechanicznie", rok po roku powielał w swoich oświadczeniach ten sam błąd. Przypomniał, że do pierwszej - powielanej później z roku na rok - pomyłki doszło w kwietniu 2010 roku, kiedy to "bardzo dużo działo się zarówno w kraju, jak i w życiu osobistym Adamowicza".

Z kolei nie zadeklarowanie w oświadczeniach wszystkich pieniędzy, jakie znajdowały się na rachunkach Adamowicza, prawnik usprawiedliwiał "błędnym zakwalifikowaniem i kierowaniem się tym, że były to pieniądze jego dzieci".

Pierwszy zarzut, jaki Urząd Skarbowy wysunął w stosunku do Adamowicza wiązał się z zatajeniem w zeznaniu podatkowym apartamentu przy ul. Szafarnia – obok gdańskiej Mariny. Prezydent Gdańska i jego żona zakupili to mieszkanie w 2010 r.. Nie pojawiło się jednak w rozliczeniu ani za rok 2011, ani za 2012. Oskarżony tłumaczył się, że popełnił błąd „mechanicznego przepisania”. Tymczasem mieszkanie to – jedno z siedmiu posiadanych przez Adamowiczów – warte było w momencie zakupu 470 tysięcy złotych i przynosiło duże dochody, przeznaczone bowiem było na wynajem.

Kolejne zarzuty dotyczą prawdopodobnie nieprawdziwych informacji o wpływach z najmu. W 2013 r. Adamowicz przyznał się, że „kilka razy się pomylił” – między innymi w ten właśnie sposób.

Nadzwyczajna dobroczynność

Małżeństwo Adamowiczów niemal cały swój majątek tłumaczyło darowiznami od najbliższej rodziny. Chodzi tu między innymi o cztery z pięciu mieszkań posiadanych do 2010 roku. Kiedy zaczęły się problemy z mieszkaniami prezydenta, postanowił je przepisać rodzinie, by nie uwzględniać ich w kolejnych oświadczeniach. Jedno Adamowicz podarował żonie, pozostałe – poszczególnym członkom swojej rodziny. Ten nagły przypływ hojności także zaciekawił prokuraturę.

PAP/MBB

Fot. PP Group in the CoR/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook