Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: "Dzięki wam wydostaliśmy się na wolność"

25.06.2016

40 lat temu, 25 czerwca 1976 r., w wielu zakładach pracy zorganizowano strajki w związku z ogłoszoną przez rząd podwyżką cen. Do największych wystąpień robotniczych doszło w Radomiu, Ursusie i Płocku. Protesty brutalnie stłumiła milicja i SB. W całym kraju aresztowano ok. 2,5 tys. osób.

"To te wydarzenia, ta wściekłość i okrucieństwo z jaką władza zaatakowała robotników, były przełomem naszej historii, który wywołał „Solidarność” - mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 40. rocznicy protestów robotniczych w Radomiu w 1976 roku.

"Powstał związek zawodowy robotników i inteligentów. Związek zawodowy dla wszystkich. Tamten protest był momentem, który wywołał solidarność. Od tego momentu narodził się sojusz między polską inteligencją a robotnikami. Sojusz wzajemnego zrozumienia i wzajemnego wsparcia. To po protestach w Radomiu, Ursusie, Płocku. Po ścieżkach zdrowia, pałowaniu, wyrzucaniu z pracy, po wiezieniach, procesach i wielkiej niesprawiedliwości, inteligenci stworzyli Komitet Obrony Robotników. To Jacek Kuroń, to Jan Józef Lipski, Piotr Naimski, Antoni Macierewcz, to polscy inteligenci, którzy powiedzieli - robotnicy nie zostaną sami. Musimy być między sobą solidarni. Nikt nie będzie nazywał uczciwych ludzi „warchołami”. Ich rodziny nie zostaną bez pomocy. Wtedy też powstaje ROPCiO, z Andrzejem Czumą, Leszkiem Moczulskim. Zaczyna się sojusz pomiędzy robotnikami a polskainteligencja, który wzmacnia potem Jan Paweł II, swoimi wizytami i swoimi słowami o wezwaniu ducha świętego, by odnowił oblicze tej ziemi" - mówił Duda.

"Gdyby nie było Radomia, tego bohaterstwa, może nie byłoby „Solidarności”. To dzięki wam wydostaliśmy się na wolność. I dziś z przedstawicielami władzy polskiego państwa chylimy czoła przed pomnikiem bohaterów Radomskiego Czerwca" - powiedział prezydent.

"Można tylko zadać sobie pytanie dlaczego to właśnie tutaj, w Radomiu, władza ludowa jako niby władza robotników zareagowała z taką wściekłością na protest robotników walczących o swoją godność. Dlaczego rzuciła się, by pałować w okrutny sposób. Dlatego, że przeżyła tutaj srogi zawód i dlatego zareagowała tak wściekle. To było wielkie miasto robotników. Od kiedy powstał Centralny Okręg Przemysłowy, a także po wojnie, rozbudowywał się przemysł. To tutaj komuniści uważali, że propaganda działa najlepiej. I gdzie jak gdzie ale w czerwonym, robotniczym Radomiu nikt nie powie nic na ich władzę. Ale bardzo się pomylili, bo robotnicy okazali się mądrzy. Bo ludzie Radomia okazali się znacznie inteligentniejsi niż się wydawało zgnuśniałej komunistycznej władzy. I nie pozwolili odebrać sobie godności. Obniżyć poziomu swojego życia i podeptać swojej pracy. Stanęli w obronie swoich podstawowych praw. Stanęli w obronie godności swoich rodzin. Czego chcieli? Zwykłej sprawiedliwości"– przemawiał Andrzej Duda."Robotnicy kiedy już zdobyli komitet, zerwali czerwoną flagę i zawiesili biało-czerwoną. Pokazali co tak naprawdę jest dla nich ważne. Pokazali, że tu jest Polska. To polscy robotnicy, to polscy patrioci, którzy chcą żyć i pracować pod polską flagą" - stwierdził.

"III RP zapomniała o Radomiu. Nie realizując swoich zobowiązań. Ale Radom to miasto historii polskiego przemysłu. Jestem dzisiaj z Wami, by pamiętać o bohaterach tamtych dni, ale tęz po to, by powiedzieć im, że ich walka nie poszła na marne" - powiedział.

"Wreszcie w naszym kraju zostanie wprowadzona zasada zrównoważonego rozwoju, dbania o to, by państwo rozwijało się równomiernie. Jako prezydent zobowiązuje się jako prezydent, by te plany gospodarcze zostały zrealizowane. By zasada sprawiedliwego rozdziału dóbr i funduszy na rozwój były sprawiedliwe rozdzielane." - mówił prezydent.


Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje zakończone starciami z milicją. W Radomiu doszło do dramatycznych walk ulicznych. Zginęły dwie osoby - Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. W Ursusie, a także w Płocku, wieczorem interweniowały siły ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej). Manifestacje praktycznie dobiegały końca, bo władze ogłosiły, że wycofują się z podwyżek.

W związku z tym środowisko organizujące pomoc postanowiło sformalizować swoją działalność. 23 września 1976 roku powołany został "Komitet Obrony Robotników - ofiar represji w związku z wydarzeniami 25 Czerwca 1976". Sygnatariuszami powołania Komitetu było 14 osób, które jednocześnie ogłosiły "Apel do społeczeństwa i władz PRL", broniący robotników skazywanych po 25 czerwca i wzywający do solidarności w ich sprawie.


Twórcy Komitetu powoływali się na obowiązujące w PRL prawo, zgodnie z którym np. powołanie komitetów przeciwpowodziowych nie wymagało zgody władz administracyjnych. Jawna aktywność (z wyjątkiem działalności wydawniczej) stała się najważniejszą cechą KOR. Z czasem zaczęli przystępować do niego kolejni ludzie, a w lecie 1977 roku, po amnestii dla uczestników wydarzeń czerwcowych, przekształcił się w Komitet Samoobrony Społecznej "KOR" i stał się najsilniejszym ośrodkiem tzw. opozycji demokratycznej w PRL. Komitet rozwiązał się w 1981 roku, po powstaniu NSZZ "Solidarność".

kk/PAP

[fot. PAP/Wojciech Pacewicz]


Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 3. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 4. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 5. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 6. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 7. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook