Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Duda uczci rewolucję węgierską

07.10.2016

Prezydent Andrzej Duda 23 października weźmie udział w uroczystościach z okazji 60. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 r. - potwierdził prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda będzie jedynym zaproszonym szefem państwa z zagranicy - powiedział PAP minister zasobów ludzkich Węgier Zoltan Balog.     -Jedynym zaproszonym szefem państwa z zagranicy będzie polski prezydent Andrzej Duda, bo kiedy wielu przywódców innych państw pozostawiło węgierską rewolucję na łaskę losu, to Polacy, jak wiele razy w historii, wyrazili swoją sympatię, miłość i solidarność- powiedział Balog, który przedstawił na konferencji prasowej w Budapeszcie najważniejsze punkty obchodów rocznicy w kraju i za granicą.

Jak podkreślił, wspaniałym przykładem tej solidarności było zaprezentowanie w Warszawie pracy Franciszka Starowieyskiego "Płaczący gołąbek pokoju", powstałej po stłumieniu w listopadzie 1956 r. węgierskiej rewolucji. Grafika ta została wystawiona w Instytucie Węgierskim w Warszawie, a mieszkańcy polskiej stolicy składali pod nią kwiaty. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował w piątek PAP, że prezydent Andrzej Duda przyjął zaproszenie prezydenta Węgier do udziału w obchodach rewolucji węgierskiej 1956 r. w Budapeszcie.

Balog powiedział, że Duda weźmie udział w centralnej uroczystości 23 października w rocznicę wybuchu powstania i obok premiera Węgier Viktora Orbana wygłosi przemówienie. Na uroczystość do węgierskiego parlamentu 25 października został zaś zaproszony marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Minister powiedział też, że 21 października w Teatrze Polskim w Warszawie Węgierski Teatr Narodowy przedstawi prapremierę sztuki Andora Szilagyiego "Ilona Toth", poświęconej młodej lekarce, która została stracona za udział w rewolucji węgierskiej '56 r.

O wspólnych obchodach powiedział: "Chcielibyśmy, by był to nowy ważny punkt w historii polsko-węgierskiej przyjaźni w XXI w.". Wśród innych zagranicznych obchodów rocznicy znajdzie się koncert z udziałem orkiestry symfonicznej Węgierskiego Radia w Berlinie 18 października czy konferencja historyczna w Bratysławie 20 października. Dyrektor Domu Terroru w Budapeszcie Maria Schmidt zaapelowała na konferencji prasowej do wszystkich Węgrów, by 4 listopada o godz. 19 zapalili w oknach lub na ulicy świece na znak podziękowania "tym, którym zawdzięczamy wolność".

Balog powiedział, że w ramach obchodów odbędzie się 280 wydarzeń. Na upamiętnienie rocznicy państwo wyda w sumie 13,5 mld ft, w tym wesprze m.in. wydanie 155 książek i publikacji, 80 wystaw, 20 projektów naukowych i ponad 50 scenariuszy. Powstało też ponad 200 miejsc pamięci tam, gdzie w 1956 r. odbywała się rewolucja węgierska.

Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2500 osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało; kilkaset osób stracono a tysiące uwięziono.


fot/[PAP/Jacek Turczyk]


pc/PAP
PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Toczą się konsultacje społeczne

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 2. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 3. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 4. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 5. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 6. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 7. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

 8. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook