Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda uczci rewolucję węgierską

07.10.2016

Prezydent Andrzej Duda 23 października weźmie udział w uroczystościach z okazji 60. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 r. - potwierdził prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydent Duda będzie jedynym zaproszonym szefem państwa z zagranicy - powiedział PAP minister zasobów ludzkich Węgier Zoltan Balog.     -Jedynym zaproszonym szefem państwa z zagranicy będzie polski prezydent Andrzej Duda, bo kiedy wielu przywódców innych państw pozostawiło węgierską rewolucję na łaskę losu, to Polacy, jak wiele razy w historii, wyrazili swoją sympatię, miłość i solidarność- powiedział Balog, który przedstawił na konferencji prasowej w Budapeszcie najważniejsze punkty obchodów rocznicy w kraju i za granicą.

Jak podkreślił, wspaniałym przykładem tej solidarności było zaprezentowanie w Warszawie pracy Franciszka Starowieyskiego "Płaczący gołąbek pokoju", powstałej po stłumieniu w listopadzie 1956 r. węgierskiej rewolucji. Grafika ta została wystawiona w Instytucie Węgierskim w Warszawie, a mieszkańcy polskiej stolicy składali pod nią kwiaty. Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował w piątek PAP, że prezydent Andrzej Duda przyjął zaproszenie prezydenta Węgier do udziału w obchodach rewolucji węgierskiej 1956 r. w Budapeszcie.

Balog powiedział, że Duda weźmie udział w centralnej uroczystości 23 października w rocznicę wybuchu powstania i obok premiera Węgier Viktora Orbana wygłosi przemówienie. Na uroczystość do węgierskiego parlamentu 25 października został zaś zaproszony marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Minister powiedział też, że 21 października w Teatrze Polskim w Warszawie Węgierski Teatr Narodowy przedstawi prapremierę sztuki Andora Szilagyiego "Ilona Toth", poświęconej młodej lekarce, która została stracona za udział w rewolucji węgierskiej '56 r.

O wspólnych obchodach powiedział: "Chcielibyśmy, by był to nowy ważny punkt w historii polsko-węgierskiej przyjaźni w XXI w.". Wśród innych zagranicznych obchodów rocznicy znajdzie się koncert z udziałem orkiestry symfonicznej Węgierskiego Radia w Berlinie 18 października czy konferencja historyczna w Bratysławie 20 października. Dyrektor Domu Terroru w Budapeszcie Maria Schmidt zaapelowała na konferencji prasowej do wszystkich Węgrów, by 4 listopada o godz. 19 zapalili w oknach lub na ulicy świece na znak podziękowania "tym, którym zawdzięczamy wolność".

Balog powiedział, że w ramach obchodów odbędzie się 280 wydarzeń. Na upamiętnienie rocznicy państwo wyda w sumie 13,5 mld ft, w tym wesprze m.in. wydanie 155 książek i publikacji, 80 wystaw, 20 projektów naukowych i ponad 50 scenariuszy. Powstało też ponad 200 miejsc pamięci tam, gdzie w 1956 r. odbywała się rewolucja węgierska.

Powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską, wybuchło 23 października 1956 roku. Jego uczestnicy domagali się przywrócenia wolności słowa i innych swobód obywatelskich oraz pełnej niezależności od ZSRR. Rozpoczęta 4 listopada interwencja wojsk sowieckich w ciągu kilku tygodni krwawo stłumiła powstanie. Władzę na Węgrzech przejął wówczas marionetkowy rząd Janosa Kadara. Represje wobec uczestników węgierskiego powstania trwały jeszcze długo po ostatecznym zdławieniu wolnościowego zrywu. W czasie walk zginęło ponad 2500 osób. Po upadku powstania ponad 200 tys. ludzi wyemigrowało; kilkaset osób stracono a tysiące uwięziono.


fot/[PAP/Jacek Turczyk]


pc/PAP
PAP/Jacek Turczyk

Warto poczytać

 1. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 2. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

 3. tvn17062018 17.06.2018

  Tą wpadką żyje internet! Prezenterka TVN24 opowiada o meczu Hiszpania-Portugalia

  Ogromna popularność mundialu sprawia, iż w każdej stacji widzimy mniej lub bardziej poważnych ekspertów komentujących wyczyny futbolistów w Rosji.

 4. 1270pomniklk 16.06.2018

  Odsłonięto pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

  Pomnik prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r., odsłonięto w sobotę w Szczecinie. Na uroczystości obecny był premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu, samorządów, a także kilkuset mieszkańców regionu.

 5. Sad16082018 16.06.2018

  Nowelizacja ustawy o sądownictwie i Sądzie Najwyższym weszła w życie

  W sobotę weszła w życie nowelizacja ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Nowela wprowadza zmiany w instytucji skargi nadzwyczajnej oraz mianowania asesorów w sądach powszechnych

 6. 1270timmermans 16.06.2018

  Rzecznik prezydenta: Spór z KE zakończyłby się, gdyby nie ambicje Timmersmansa

  Mam wrażenie, że część Komisji Europejskiej, a szczególnie jej szef Jean-Claude Juncker, chce zakończenia sporu z Polską; blokuje to ambicjonalne i personalne podejście wiceszefa KE Fransa Timmermansa - ocenił w sobotę rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński

 7. sejm15062018 15.06.2018

  Nowy sondaż. Ogromna przewaga Prawa i Sprawiedliwości nad innymi partiami

  Gdyby wybory parlamentarne odbyły się na początku czerwca PiS uzyskałoby 43 proc. głosów osób deklarujących udział w głosowaniu.

 8. wyborcza15062018 15.06.2018

  „Wyborcza” ilustruje konkurs o bohaterach niepodległości zdjęciem… niemieckiego żołnierza

  Skandal czy głupota? „Wyborcza” ilustruje konkurs o historii Polski....zdjęciem niemieckiego żołnierza

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook