Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda spotkał się z prezydentem Łotwy

15.05.2017

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się w poniedziałek oficjalna wizyta prezydenta Łotwy Raimondsa Vejonisa z małżonką Ivetą Vejone w Polsce.

Rozmowy Raimondsa Vejonisa z Andrzejem Dudą dotyczyły majowego szczytu NATO i lipcowego szczytu Trójmorza. 

Prezydent Łotwy na Pl. Piłsudskiego złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Po południu spotka się z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się obiad oficjalny wydawany przez prezydenta Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę na cześć łotewskiej pary prezydenckiej. 

”Znamy się z panem prezydentem i można powiedzieć, że się przyjaźnimy i ściśle współdziałaliśmy, jeżeli chodzi o relacje międzynarodowe ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej. Dlatego ciesze się bardzo, że pan prezydentem przyjechał do Warszawy z tą oficjalną wizytą” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem. 

Andrzej Duda poinformował, że rozmowy dotyczyły relacji polsko-łotewskich, zarówno w sensie stosunków dwustronnych, ale także w ramach NATO i UE. „Omawialiśmy z panem prezydentem przede wszystkim kwestie wypełnienia postanowień ostatniego szczytu NATO w Warszawie. Zbliża się kolejny szczyt w Brukseli” – dodał.  „Rozmawialiśmy o tworzeniu grupy batalionowej na Łotwie, w której bierze udział kompania polskich żołnierzy, wyposażona w czołgi. Cieszę się, że będzie miała w tej grupie aktywna rolę. To ponad 200 żołnierzy, którzy w najbliższym czasie pojadą na Łotwę” – mówił Prezydent RP. 

„Nawiązujemy w ten sposób w jakimś sensie do wielkiej, stuletniej tradycji współdziałania żołnierzy polskich i litewskich, w czasie kiedy Łotwa odzyskiwała niepodległość i walczyła o utworzenie granic wolnego państwa w latach 1918-1920” – mówił Andrzej Duda, wyrażając również wdzięczność prezydentowi Łotwy, za niedawno uczczenie polskich żołnierzy, którzy przelali swoją krew w walce z bolszewikami o wolną Łotwę. 

Jak dodał prezydent Polski, rozmowy głów państw dotyczyły relacji z Rosją. „Nasze stanowiska są zgodne. NATO powinno stać razem w relacjach z Rosją, a flanka wschodnia powinna być zabezpieczona, by było widać spójność i solidarność Sojuszu” – mówił Andrzej Duda, zaznaczając jednocześnie, że Polska i Łotwa mają także wspólne spojrzenie na potrzebę większego zaangażowania NATO w walce z terroryzmem. 

Prezydent Polski nie krył zadowolenia, że prezydent Łotwy zadeklarował udział swojego państwa w spotkaniu w ramach Trójmorza. 

„To inicjatywa europejska w ramach UE, która dąży do spójności UE, wyrównująca rozwój pomiędzy różnymi częściami Unii; chodzi przede wszystkim o rozwój infrastruktury i infrastruktury energetycznej. (…) To także lepsza komunikacja, dzięki której UE jako całość będzie stawała się coraz bardziej konkurencyjna” – mówił prezydent. 

Łotewski prezydent zapowiedział także poparcia naszego kraju w staraniach o członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa. 

„Chcemy być reprezentantem naszego regionu Europy i jesteśmy wsłuchani we wszelkie inicjatywy i potrzeby naszych partnerów regionalnych, by czuli oni, że są także przez Polskę reprezentowani w w ramach Rady Bezpieczeństwa. Zapewniam o tym, że jako ten człowiek RB wkrótce wybrany, będziemy działali” – podkreślił Andrzej Duda. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Marcin Obara]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook