Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Prezydent Duda: "Senat jest symbolem suwerennej Polski"

12.11.2015

„Dziękuję za tę możliwość otwarcia pierwszego posiedzenia. Ogromnie się cieszę, że mogłem się z państwem spotkać. Życzę owocnej pracy przez cztery lata”.

Prezydent Andrzej Duda otworzył pierwsze posiedzenie Senatu IX kadencji. W krótkich słowach do senatorów przypominał o ich roli i prosił o pomoc przy tworzeniu dobrego prawa.

Publikujemy przemówienie prezydenta: „Szanowni Państwo Marszałkowie, Senatorowie, Ekscelencjo, dostojni goście, panie prezesie, szanowni państwo, Otwieram pierwsze obrady Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Przede wszystkim chcę podziękować wyborcom – tak jak dziękowałem w Sejmie. Wyborcom, którzy wybierali swoich kandydatów w tych wyborach, niezależnie od barw partyjnych. Wybory są najważniejszym aktem demokracji, przebiegły sprawnie. Dziękowałem już sędziemu Hermelińskiemu za sprawne przeprowadzenie i ogłoszenie wyników.

To było bardzo ważne, zwłaszcza w aspekcie doświadczeń, które mieliśmy do czynienia nie tak dawno. Przywraca to wielu ludziom wiarę w to, że demokracja w Polsce jest prawdziwa.

Myślę, że na dojrzałą demokrację w naszym kraju wskazuje wynik tych wyborów – wynik niespodziewany, bo wynik, który odwrócił scenę polityczną. Dziś Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczona Prawica zdobyły większość samodzielną, pozwalającą na przyjęcie każdej uchwały. To jest istotne, bo chcę powiedzieć z całą mocą: to wielka odpowiedzialność za to, czy umowa ze społeczeństwem, która została podjęta w czasie kampanii, zostanie zrealizowana. Mówię to z pełną świadomością wiedzy, że jesteście izbą wyższą parlamentu, ale izbą niezwykle ważną.

Ponad 500 lat tradycji. To izba symboliczna, bo trwały i trwają dyskusje, czy Senat powinien istnieć – to jedna z najstarszych instytucji ustrojowych, ale zarazem na przestrzeni dziejów było tak, że ilekroć byliśmy napadani, i byliśmy państwem zniewolonym, to Senat był likwidowany.

Senat jest symbolem wolnej, suwerennej i niepodległej Polski. Jeszcze jedna uwaga, wynikająca z moich doświadczeń – poza warstwą symboliczną Senat odgrywa poważną rolę. Niektórzy poważnie, niektórzy trochę prześmiewczo mówią o izbie refleksji i zadumy. Tak, to izba refleksji nad tym, co zrobił Sejm. To jest ostatnia szansa na to, aby czasem poprawić błędy, które w toku prac sejmowych, batalii pojawiają się w efekcie prac izby niższej.

Ta szansa powinna być za każdym razem w sposób dobry, rzetelny i uczciwy, z pożytkiem dla RP i Polaków, wykorzystywana. To wielkie państwa zadanie. Wielu jest na tej sali nowych senatorów, ale są i doświadczeni politycy, którzy zasiadają w Senacie od kilku kadencji. Znaliście mnie państwo, gdy przychodziłem tutaj na posiedzenia plenarne i komisji, jako wiceminister sprawiedliwości, minister w kancelarii prof. Lecha Kaczyńskiego. Pamiętam spotkania, dyskusję i atmosferę pracy w Senacie. To była dosyć dobra atmosfera, biorąc pod uwagę temperaturę w naszym kraju.

To była wysoka jakość pracy, a dyskusje – poza nielicznymi wyjątkami – były merytoryczne. Chciałbym prosić jako prezydent, żebyście to zintensyfikowali, by praca w Senacie nad ustawami była pracą refleksji. Mało, żebyście byli państwo aktywni w przekonywaniu swoich kolegów i klubów, by państwa poprawki, najczęściej dobre poprawki, były przyjmowane. (…)

Mówię to nie bez kozery – później, właściwie od państwa, ustawa trafia na biurko prezydenta, przy którym ja mam dzisiaj zaszczyt zasiadać. Moim obowiązkiem jest wziąć tę ustawę i dokonać wyboru. Niezwykle ważna jest jakość tej ustawy, także jakość od strony prawnej. (…) Chciałbym, byśmy współdziałali.

Chciałbym prosić o jeszcze jeden element – państwo tu w parlamencie macie wielką rolę współpracy z Polonią i Polakami za granicą. Chciałbym, by ta rola się intensyfikowała. Tak jak zadeklarowałem w czasie swojego wystąpienia w dniu zaprzysiężenia w Sejmie, utworzyłem biuro do spraw kontaktów z Polonią i Polakami za granicą. Nadzoruje je obecny na sali pan minister Adam Kwiatkowski. Prosiłbym o współpracę z panem ministrem, prosiłbym o to, by ze wszystkimi inicjatywami, w których jako prezydent mogę pomóc, nie wahaliście się państwo do mnie przychodzić. (…) Będzie dyżur moich przedstawicieli, by choćby w taki sposób prezydent był dostępny blisko. W sprawach zwykłych, codziennych. Te dyżury będą najprawdopodobniej w czwartki.

Wszyscy wiedzą, z jakiej opcji politycznej się wywodzę, nikt nie ma wątpliwości na tej sali. Ale chcę, byście wiedzieli jedno: rozumiem, że zostałem wybrany na urząd prezydenta, wiem, jakie są związane z tym obowiązki i prawa, wiem, jak powinien działać prezydent. Mam nadzieję, że i państwo pod koniec 4-letniej kadencji, że i państwo takie zdanie będziecie mieli.

Jeszcze raz bardzo serdecznie państwu gratuluję – wygrać w jednomandatowym okręgu to nie jest prosta sprawa. Wiem, bo też wygrałem w jednomandatowym. I dlatego składam wszystkim państwu najserdeczniejsze gratulacje. I jeszcze raz dziękuję za tę możliwość otwarcia pierwszego posiedzenia. Ogromnie się cieszę, że mogłem się z państwem spotkać. Życzę owocnej pracy przez cztery lata”.

TK,wPolityce.pl

[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

 2. blust 19.01.2017

  Błaszczak: Nie ma przyzwolenia na łamanie prawa

  Błaszczak mówił, że zarzutami obciążającymi 80 zidentyfikowanych demonstrujących przed Sejmem w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r., jest "złamanie prawa".

 3. pajor-surma 19.01.2017

  Zmarł prezydent Stargardu

  Prezydent Sławomir Pajor zmarł w swoim domu. Miał 58 lat.

 4. rafae 19.01.2017

  Nie żyje Rafał Wójcikowski, poseł Kukiz'15

  Wójcikowski miał 43 lata. Należał do Stowarzyszenia KoLiber.

 5. dobrezm 19.01.2017

  Szydło: Czekam na harmonogram zmian w służbie zdrowia

  -Będzie to też okazja do tego, żebyśmy przedstawili kierunki, które przyjmiemy w służbie zdrowia w tym roku- powiedziała premier.

 6. mid-17117039 19.01.2017

  Szydło: Kandydatura Tuska nie jest sprawą rządu

  "Zapytam panią kanclerz Merkel, czy go poprze" - powiedziała premier.

 7. mid-17118076 18.01.2017

  Atak na biuro poselskie PiS w Szczecinie

  "Polityka nienawiści i agresji zbiera owoce. Ktoś nakręca tę sprężynę. Niektórzy nie wytrzymują takiej propagandy”.

 8. mid-17118013 18.01.2017

  Premier po przeglądzie pierwszego z resortów

  "Rozmawialiśmy o sprawach, które dla Polaków są najważniejsze - o sprawach bezpieczeństwa, które dla naszego rządu będzie priorytetem".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook