Jedynie prawda jest ciekawa

Prezydent Duda odwiedził Śląsk

23.06.2016

Jak mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Tychów: „Powinienem rozpocząć od: „Jestem!”. (…) Kiedy byłem jesienią w Pszczynie, to tam kilku mieszkańców Tychów twardo domagało się ode mnie przyjazdu, nie owijając w bawełnę. Wypominano mi, że nie przyjechałem w kampanii, jestem za to już jako prezydent. Dziękuję państwu za obecność”.

„20 czerwca minęła 94. rocznica wkroczenia na Śląsk polskich wojsk. To był 1922 rok - Ślązacy witali polskich żołnierzy po trzech powstaniach śląskich, którymi sobie tych polskich żołnierzy, tę Polskę na Śląsku wywalczyli. Moją dzisiejszą wizytę rozpocząłem od złożenia kwiatów przed pomnikami Wojciecha Korfantego i Marszałka Piłsudskiego. Korfanty dał niepodległej Polsce Śląsk, to ten, który o Śląsk walczył i był przywódcą III powstania, które zakończyło się wielkim sukcesem. Większa część przemysłu na Śląsku znalazła się w Polsce. Był to piękny i wspaniały dzień dla Rzeczypospolitej” - powiedział prezydent.

„Ten Śląsk to właśnie oni Polsce przynieśli, Polsce niepodległej dzięki Piłsudskiemu. Chciałem za to podziękować - państwu jako potomkom tych, którzy walczyli w postaniach śląskich, walczono o to, by była tu Polska. Jest do dzisiaj - ogromnie się cieszę, że mogę to powiedzieć tu, na rynku w Tychach. Dziękuję polskim bohaterom” - zaznaczył.

„Niech pamięć naszego narodu, a zwłaszcza najmłodszych - o bohaterach tamtych dni i o wielkim człowieku, wojowniku o Polskę, jakim był Wojciech Korfanty, nigdy nie zaginie i pozostanie w sercach. Niech ma miejsce w nauczaniu historii. Ci, którzy wtedy o Polskę walczyli na takie wielkie miejsce zasługują” - zaapelował Andrzej Duda.

„Dziękuję za to, bo wszyscy wiedzą w Polsce, że Ślązacy, ludzie, którzy tutaj mieszkają, to ludzie honoru, siły i twardzi, przywiązani do wartości rodzinnych. Chciałem dziś, w Dniu Ojca, złożyć życzenia wszystkim ojcom śląskich rodzin - za to, że trwają w tradycji, za ich pracowitość i odpowiedzialność. Za byt rodziny, bezpieczeństwo, chleb - wszystko to, co dla nas najważniejsze. Wszystkim ojcom składam najserdeczniejsze życzenia” - powiedziała głowa państwa.

Prezydent Duda gratulował Tychom „sukcesu”, jaki - jego zdaniem - odnosi to miasto w ostatnim czasie. Wyraził życzenie, że program 500+ będzie zachętą do tego, by mieć więcej dzieci.

„Takich obywateli, jak rodzą się na Śląsku - pracowitych, ludzi honoru, wychowanych na tradycji - Polska bardzo potrzebuje. (…) O tych Polaków nowych bardzo proszę, mam nadzieję, że program 500+ do tego przekona i pomoże, by łatwiej było wychowywać dzieci. Mam nadzieję, że niedługo dołoży się do tego skierowany do młodych Mieszkanie +. Że będą budowali w tej sposób potencjał naszego kraju, żeby cała Polska była jeszcze mocniejsza, a rozwój był zrównoważony” - powiedział  prezydent.

„Mam nadzieję, że się z tych zobowiązań wywiążemy. Nie zapominamy o nich i będziemy robili wszystko, by dobra zmiana się udała, a ci, którzy próbują w niej przeszkodzić - nie dali rady!
Jeszcze raz bardzo dziękuję za piękne i gorące przyjęcie. Wszystkiego dobrego” - dodał.

Andrzej Duda spotkał się również z mieszkańcami Bierunia. Prezydent podziękował Ślązakom za przywiązanie do tradycyjnych wartości: rodziny, pracy i solidarności. W Dniu Ojca złożył życzenia wszystkim ojcom, podkreślając ciążącą na nich odpowiedzialność za rodzinę.

„Ojciec w śląskiej rodzinie to jest Ktoś; ale to także człowiek odpowiedzialny i pracowity. To jest ta wielka wartość, którą on niesie w sobie, bo ma poczucie odpowiedzialności za utrzymanie rodziny; za to, by ta rodzina żyła na godnym poziomie, by była bezpieczna” - mówił Duda do mieszkańców zgromadzonych na bieruńskim rynku.

Prezydenta powitał burmistrz miasteczka Krystian Grzesica, wskazując, iż w mieście, którego patronem jest św. Walenty, mieszkają „ludzie pracowici, rzetelni, przywiązani do Kościoła, do tradycji, do rodziny, do podstawowych wartości”. Duda nawiązał do tego w swoim wystąpieniu.

„Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku te właśnie tradycje silnej rodziny, odpowiedzialnego ojca rodziny; że jesteście razem, że się wspieracie, że jesteście solidarni, że ta solidarność trwa - ona jest dzisiaj Polsce niezwykle potrzebna - w czasach kiedy mamy szansę jeszcze wyżej się podnieść; kiedy mamy szansę wyjść na prostą (...) i zdążać w kierunku, w jakim już dawno podążyły społeczeństwa, które dzisiaj są zamożne” - powiedział prezydent.

lw

[Fot. PAP/Grzegorz Momot]


CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook