Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda odwiedził Śląsk

23.06.2016

Jak mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Tychów: „Powinienem rozpocząć od: „Jestem!”. (…) Kiedy byłem jesienią w Pszczynie, to tam kilku mieszkańców Tychów twardo domagało się ode mnie przyjazdu, nie owijając w bawełnę. Wypominano mi, że nie przyjechałem w kampanii, jestem za to już jako prezydent. Dziękuję państwu za obecność”.

„20 czerwca minęła 94. rocznica wkroczenia na Śląsk polskich wojsk. To był 1922 rok - Ślązacy witali polskich żołnierzy po trzech powstaniach śląskich, którymi sobie tych polskich żołnierzy, tę Polskę na Śląsku wywalczyli. Moją dzisiejszą wizytę rozpocząłem od złożenia kwiatów przed pomnikami Wojciecha Korfantego i Marszałka Piłsudskiego. Korfanty dał niepodległej Polsce Śląsk, to ten, który o Śląsk walczył i był przywódcą III powstania, które zakończyło się wielkim sukcesem. Większa część przemysłu na Śląsku znalazła się w Polsce. Był to piękny i wspaniały dzień dla Rzeczypospolitej” - powiedział prezydent.

„Ten Śląsk to właśnie oni Polsce przynieśli, Polsce niepodległej dzięki Piłsudskiemu. Chciałem za to podziękować - państwu jako potomkom tych, którzy walczyli w postaniach śląskich, walczono o to, by była tu Polska. Jest do dzisiaj - ogromnie się cieszę, że mogę to powiedzieć tu, na rynku w Tychach. Dziękuję polskim bohaterom” - zaznaczył.

„Niech pamięć naszego narodu, a zwłaszcza najmłodszych - o bohaterach tamtych dni i o wielkim człowieku, wojowniku o Polskę, jakim był Wojciech Korfanty, nigdy nie zaginie i pozostanie w sercach. Niech ma miejsce w nauczaniu historii. Ci, którzy wtedy o Polskę walczyli na takie wielkie miejsce zasługują” - zaapelował Andrzej Duda.

„Dziękuję za to, bo wszyscy wiedzą w Polsce, że Ślązacy, ludzie, którzy tutaj mieszkają, to ludzie honoru, siły i twardzi, przywiązani do wartości rodzinnych. Chciałem dziś, w Dniu Ojca, złożyć życzenia wszystkim ojcom śląskich rodzin - za to, że trwają w tradycji, za ich pracowitość i odpowiedzialność. Za byt rodziny, bezpieczeństwo, chleb - wszystko to, co dla nas najważniejsze. Wszystkim ojcom składam najserdeczniejsze życzenia” - powiedziała głowa państwa.

Prezydent Duda gratulował Tychom „sukcesu”, jaki - jego zdaniem - odnosi to miasto w ostatnim czasie. Wyraził życzenie, że program 500+ będzie zachętą do tego, by mieć więcej dzieci.

„Takich obywateli, jak rodzą się na Śląsku - pracowitych, ludzi honoru, wychowanych na tradycji - Polska bardzo potrzebuje. (…) O tych Polaków nowych bardzo proszę, mam nadzieję, że program 500+ do tego przekona i pomoże, by łatwiej było wychowywać dzieci. Mam nadzieję, że niedługo dołoży się do tego skierowany do młodych Mieszkanie +. Że będą budowali w tej sposób potencjał naszego kraju, żeby cała Polska była jeszcze mocniejsza, a rozwój był zrównoważony” - powiedział  prezydent.

„Mam nadzieję, że się z tych zobowiązań wywiążemy. Nie zapominamy o nich i będziemy robili wszystko, by dobra zmiana się udała, a ci, którzy próbują w niej przeszkodzić - nie dali rady!
Jeszcze raz bardzo dziękuję za piękne i gorące przyjęcie. Wszystkiego dobrego” - dodał.

Andrzej Duda spotkał się również z mieszkańcami Bierunia. Prezydent podziękował Ślązakom za przywiązanie do tradycyjnych wartości: rodziny, pracy i solidarności. W Dniu Ojca złożył życzenia wszystkim ojcom, podkreślając ciążącą na nich odpowiedzialność za rodzinę.

„Ojciec w śląskiej rodzinie to jest Ktoś; ale to także człowiek odpowiedzialny i pracowity. To jest ta wielka wartość, którą on niesie w sobie, bo ma poczucie odpowiedzialności za utrzymanie rodziny; za to, by ta rodzina żyła na godnym poziomie, by była bezpieczna” - mówił Duda do mieszkańców zgromadzonych na bieruńskim rynku.

Prezydenta powitał burmistrz miasteczka Krystian Grzesica, wskazując, iż w mieście, którego patronem jest św. Walenty, mieszkają „ludzie pracowici, rzetelni, przywiązani do Kościoła, do tradycji, do rodziny, do podstawowych wartości”. Duda nawiązał do tego w swoim wystąpieniu.

„Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku te właśnie tradycje silnej rodziny, odpowiedzialnego ojca rodziny; że jesteście razem, że się wspieracie, że jesteście solidarni, że ta solidarność trwa - ona jest dzisiaj Polsce niezwykle potrzebna - w czasach kiedy mamy szansę jeszcze wyżej się podnieść; kiedy mamy szansę wyjść na prostą (...) i zdążać w kierunku, w jakim już dawno podążyły społeczeństwa, które dzisiaj są zamożne” - powiedział prezydent.

lw

[Fot. PAP/Grzegorz Momot]


Warto poczytać

 1. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 7. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook