Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda odwiedził Śląsk

23.06.2016

Jak mówił prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Tychów: „Powinienem rozpocząć od: „Jestem!”. (…) Kiedy byłem jesienią w Pszczynie, to tam kilku mieszkańców Tychów twardo domagało się ode mnie przyjazdu, nie owijając w bawełnę. Wypominano mi, że nie przyjechałem w kampanii, jestem za to już jako prezydent. Dziękuję państwu za obecność”.

„20 czerwca minęła 94. rocznica wkroczenia na Śląsk polskich wojsk. To był 1922 rok - Ślązacy witali polskich żołnierzy po trzech powstaniach śląskich, którymi sobie tych polskich żołnierzy, tę Polskę na Śląsku wywalczyli. Moją dzisiejszą wizytę rozpocząłem od złożenia kwiatów przed pomnikami Wojciecha Korfantego i Marszałka Piłsudskiego. Korfanty dał niepodległej Polsce Śląsk, to ten, który o Śląsk walczył i był przywódcą III powstania, które zakończyło się wielkim sukcesem. Większa część przemysłu na Śląsku znalazła się w Polsce. Był to piękny i wspaniały dzień dla Rzeczypospolitej” - powiedział prezydent.

„Ten Śląsk to właśnie oni Polsce przynieśli, Polsce niepodległej dzięki Piłsudskiemu. Chciałem za to podziękować - państwu jako potomkom tych, którzy walczyli w postaniach śląskich, walczono o to, by była tu Polska. Jest do dzisiaj - ogromnie się cieszę, że mogę to powiedzieć tu, na rynku w Tychach. Dziękuję polskim bohaterom” - zaznaczył.

„Niech pamięć naszego narodu, a zwłaszcza najmłodszych - o bohaterach tamtych dni i o wielkim człowieku, wojowniku o Polskę, jakim był Wojciech Korfanty, nigdy nie zaginie i pozostanie w sercach. Niech ma miejsce w nauczaniu historii. Ci, którzy wtedy o Polskę walczyli na takie wielkie miejsce zasługują” - zaapelował Andrzej Duda.

„Dziękuję za to, bo wszyscy wiedzą w Polsce, że Ślązacy, ludzie, którzy tutaj mieszkają, to ludzie honoru, siły i twardzi, przywiązani do wartości rodzinnych. Chciałem dziś, w Dniu Ojca, złożyć życzenia wszystkim ojcom śląskich rodzin - za to, że trwają w tradycji, za ich pracowitość i odpowiedzialność. Za byt rodziny, bezpieczeństwo, chleb - wszystko to, co dla nas najważniejsze. Wszystkim ojcom składam najserdeczniejsze życzenia” - powiedziała głowa państwa.

Prezydent Duda gratulował Tychom „sukcesu”, jaki - jego zdaniem - odnosi to miasto w ostatnim czasie. Wyraził życzenie, że program 500+ będzie zachętą do tego, by mieć więcej dzieci.

„Takich obywateli, jak rodzą się na Śląsku - pracowitych, ludzi honoru, wychowanych na tradycji - Polska bardzo potrzebuje. (…) O tych Polaków nowych bardzo proszę, mam nadzieję, że program 500+ do tego przekona i pomoże, by łatwiej było wychowywać dzieci. Mam nadzieję, że niedługo dołoży się do tego skierowany do młodych Mieszkanie +. Że będą budowali w tej sposób potencjał naszego kraju, żeby cała Polska była jeszcze mocniejsza, a rozwój był zrównoważony” - powiedział  prezydent.

„Mam nadzieję, że się z tych zobowiązań wywiążemy. Nie zapominamy o nich i będziemy robili wszystko, by dobra zmiana się udała, a ci, którzy próbują w niej przeszkodzić - nie dali rady!
Jeszcze raz bardzo dziękuję za piękne i gorące przyjęcie. Wszystkiego dobrego” - dodał.

Andrzej Duda spotkał się również z mieszkańcami Bierunia. Prezydent podziękował Ślązakom za przywiązanie do tradycyjnych wartości: rodziny, pracy i solidarności. W Dniu Ojca złożył życzenia wszystkim ojcom, podkreślając ciążącą na nich odpowiedzialność za rodzinę.

„Ojciec w śląskiej rodzinie to jest Ktoś; ale to także człowiek odpowiedzialny i pracowity. To jest ta wielka wartość, którą on niesie w sobie, bo ma poczucie odpowiedzialności za utrzymanie rodziny; za to, by ta rodzina żyła na godnym poziomie, by była bezpieczna” - mówił Duda do mieszkańców zgromadzonych na bieruńskim rynku.

Prezydenta powitał burmistrz miasteczka Krystian Grzesica, wskazując, iż w mieście, którego patronem jest św. Walenty, mieszkają „ludzie pracowici, rzetelni, przywiązani do Kościoła, do tradycji, do rodziny, do podstawowych wartości”. Duda nawiązał do tego w swoim wystąpieniu.

„Dziękuję wam ogromnie, że trzymacie tu na Śląsku te właśnie tradycje silnej rodziny, odpowiedzialnego ojca rodziny; że jesteście razem, że się wspieracie, że jesteście solidarni, że ta solidarność trwa - ona jest dzisiaj Polsce niezwykle potrzebna - w czasach kiedy mamy szansę jeszcze wyżej się podnieść; kiedy mamy szansę wyjść na prostą (...) i zdążać w kierunku, w jakim już dawno podążyły społeczeństwa, które dzisiaj są zamożne” - powiedział prezydent.

lw

[Fot. PAP/Grzegorz Momot]


Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook