Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Duda: Krwi przelanej za ojczyznę nie można dzielić

29.04.2017

Jestem tu dziś, ponieważ uważam, że to obowiązek prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych, aby uklęknąć i pochylić głowę nad tymi, którzy oddali życie za ojczyznę- powiedział prezydent Andrzej Duda na cmentarzu w Starych Łysogórkach (Zachodniopomorskie), gdzie odbyły się obchody 72. rocznicy forsowania Odry.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w intencji żołnierzy poległych podczas walk stoczonych z Niemcami w okolicach Siekierek przez 1. Armię Wojska Polskiego. Operacja odbywała się od 16 do 20 kwietnia 1945 r., w czasie operacji berlińskiej 1. Frontu Białoruskiego. Krew przelana za ojczyznę jest jedna. -Krwi przelanej za ojczyznę nie można dzielić i nie można dzielić tych, którzy za nią oddali życie- powiedział podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

-Żołnierze szli ze wschodu i zachodu po to, aby Polska była wolna, za nią walczyli i za nią ginęli. Jesteśmy na tym cmentarzu, gdzie w dostojeństwie i ciszy spoczywają żołnierze, z których krwi powstała powolna Polska. Nie byłoby jej tutaj, gdyby nie tamta przelana krew. Wszystkie pokolenia powinny o tym pamiętać. Z tej krwi powstało nowe życie- podkreślił Andrzej Duda.

Na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego w Starych Łysogórkach, pochowanych jest 1987 polskich żołnierzy. Prezydent zapalił znicz na jednej ze zbiorowych mogił z niezidentyfikowanymi żołnierzami na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym Żołnierzy 1. Armii Wojska Polskiego. 

Na cmentarzu wojennym 1 Armii Wojska Polskiego spoczywa 1987 żołnierzy, w tym 1661 znanych z nazwiska. To żołnierze, którzy polegli w podczas forsowania Odry, a także w walkach o Berlin. Betonowe krzyże stylizowane są na Order Krzyża Grunwaldu. Na środku cmentarza stoi granitowy pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego. Na wysokim obelisku widnieją dwa grunwaldzkie miecze, w tle umieszczono żagle symbolizujące przeprawę przez Odrę. Obok obelisku stoi zaś postać kobiety.

Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r. i trwało do 20 kwietnia. Rozpoczęło się około 4 nad ranem ostrzałem artyleryjskim. Pierwsi rzekę zaczęli forsować żołnierze 1 Dywizji Piechoty z okolic Siekierek. Pod koniec dnia przy dużych stratach udało się osiągnąć zachodni brzeg Odry i zdobyć go także na wysokości Gozdowic. Już pierwszego dnia udało się żołnierzom połączyć zdobyte przyczółki.

17 kwietnia 11 pułk piechoty uczcił moment przeprawy postawieniem słupów granicznych po zachodniej stronie rzeki. W następnych dniach przez Odrę przeprawiały kolejne dywizje. Forsowanie Odry zakończyło się 20 kwietnia rozbiciem niemieckich wojsk. Po trzech dniach walk życie straciło około 2 tys. polskich żołnierzy. Obrona niemiecka została złamana i wojska zaczęły się wycofywać. Droga do Berlina była otwarta.

fot. [PAP/Marcin Bielecki]

pc/ann/PAP


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook