Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Czas na politykę historyczną z prawdziwego zdarzenia

16.02.2016

Andrzej Duda zainicjował posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju.

„Nikt chyba nie ma wątpliwości, że już w samej preambule nawiązanie do historii Rzeczpospolitej, nawiązania są jasne i ewidentne. Mowa jest o dorobkach poprzednich pokoleń, o bohaterach, o chrześcijańskich korzeniach państwa polskiego, tradycji na której wyrośliśmy jako następstwa poprzednich pokoleń. Preambuła mówi o naszych czasach. Mówi o nich prawdziwie. Jasno każąc opierać się na 1050 latach historii Polski. W tym roku wypada ta niezwykle ważna rocznica jeśli chodzi o to kim jesteśmy,  skąd pochodzimy i jak jesteśmy ukształtowani” – powiedział Andrzej Duda.

 „Jeżeli popatrzymy na tę preambułę, bez oceniania tej konstytucji, to zapytajmy się, czy na przestrzeni ostatnich lat ten wątek nakazany w wielkim przesłaniu preambuły został zrealizowany. Odpowiedź jest smutna. Otóż nie został zrealizowany albo a na pewno nie został zrealizowany tak jak to powinno być. Nie jest prowadzenie polityki historycznej w przestrzeni międzynarodowej tylko polityka o charakterze reaktywnym, czyli reagowanie na poniżanie narodu polskiego i pomijaniu i znieważaniu narodu polskiego poprzez zakłamanie historii i tworzenie faktów, które nigdy nie miały miejsca, więc są kłamstwem historycznym” – mówił.

 „Dzisiaj naszym wielkim obowiązkiem jest stworzenie ram działania państwa polskiego, i w sensie instytucjonalnym i sensie edukacyjnym, by realizowana była polityka historyczna z prawdziwego zdarzenia. Patrząc na naszych sąsiadów widzimy, ze można prowadzić ofensywna politykę historyczna. Jeżeli jest realizowana konsekwentnie to osiąga zamierzone cele.”  Prezydent zwrócił też uwagę na ogromny problem z jakim boryka się polska szkoła. Poprzednia władza ograniczyła nauczanie historii w szkołach do minimum. Przypomniał, że nauka historii jest podstawą patriotycznego wychowania młodzieży.


„Nie zbuduje się młodych pokoleń przywiązanych do swojej ojczyzny, jeżeli  nie będą dumni ze swojej tradycji. Jeżeli nie będą tej tradycji znali, bo nikt im tej tradycji nie przekaże. To wielka rola szkoły i edukacji” - powiedział. „Wielka polityka historyczna wymaga nakładów. To jest pokazanie tych elementów, które tę dumę budują. Trzeba ją prowadzić, by miały wydźwięk nie tylko wewnętrzny, by kreowały prawdziwy wizerunek Polaków w przestrzeni międzynarodowej” – dodał. „Narodowa Rada Rozwoju ma być tym podmiotem, który buduje strategię na najbliższe lata i na najbliższe dziesięciolecia” – powiedział. „To też te momenty, gdy Polska ratowała Europę. Ratowaliśmy, jeśli nie tylko przed wielkim kryzysem, to można powiedzieć, że przed klęską. Tak jak wtedy kiedy polska armia pod wodzą Jana III Sobieskiego zatrzymała nawałę turecką pod Wiedniem. Czy tak jak wtedy kiedy polska armia pod wodzą marszałka Józefa Piłsudskiego zatrzymała pod Warszawą armię sowiecką, która jak wiemy chciała wtedy zanieść ten wspaniały ustrój na całą Europę i wszystkich w ten sposób uszczęśliwić. A to, że wtedy zatrzymaliśmy tę nawałę jest naszą zasługą. Jest zasługą krwi, którą przelali polscy żołnierze. Chłopcy, którzy nie wrócili do domów i których krzyże zostały na polach tutaj pod Warszawą. Mamy prawo być z tego dumni. Tak jak z tego, że w czasie II Wojny Światowej nie było instytucjonalnej kolaboracji z Niemcami. Nie było polskiego rządu współdziałającego z Niemcami. Tu była pełna okupacja, a polscy żołnierze walczyli na wszystkich frontach wojny. Bo zawsze byliśmy po stronie wolnego świata. To nie mur berliński spowodował zmianę ustrojową w Europie, to „Solidarność” doprowadziła do tego, że do upadku Muru Berlińskiego mogło dojść” – mówił prezydent.

„Czy to nie wystarczy, by być dumnym, by z podniesioną głową i bez kompleksów patrzyć na resztę Europy i resztę świata?” – pytał prezydent Andrzej Duda.

Mly

fot. [twitter/prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 8. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook