Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Cieszy mnie nominacja Łapińskiego

11.05.2017

„Cieszę się, że wchodzi pan dzisiaj do grona moich najbliższych współpracowników; jestem wdzięczny za podjęcie tej decyzji o zmianie miejsca służby dla Rzeczpospolitej” - powiedział prezydent Andrzej Duda do Krzysztofa Łapińskiego, który został jego rzecznikiem i sekretarzem stanu w KPRP.

"Panie ministrze bardzo się cieszę, mamy tę nominację. Cieszę się z tego, że wchodzi pan dzisiaj do grona moich najbliższych współpracowników. Znowu, po raz kolejny, bo przecież znamy się od wielu lat i pracowaliśmy już ze sobą" - zwrócił się do Łapińskiego prezydent podczas uroczystości minowania, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

"Jestem też wdzięczny panu ministrowi za podjęcie tej decyzji, ważnej decyzji życiowej, decyzji o zmianie miejsca służby dla Rzeczpospolitej. To z całą mocą chcę podkreślić, że pan minister służy Rzeczpospolitej, służy naszym rodakom od lat, ostatnio w polskim Sejmie, a teraz, dziś, rozpoczyna pan swoją służbę dla Rzeczpospolitej w Kancelarii Prezydenta, tutaj jako jeden z najbliższych współpracowników głowy państwa, w gronie kierownictwa Kancelarii" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że podjęcie obowiązków w Kancelarii Prezydenta przez Łapińskiego związane było także z decyzją o złożeniu przez niego mandatu poselskiego. "Jednocześnie mam nadzieję, że pańscy wyborcy tę decyzję rozumieją i że przyjmują ją z akceptacją, jako że służyliśmy zawsze Rzeczpospolitej postrzegając ją tak samo i w jakimś sensie mogę powiedzieć, że pańscy wyborcy, to także zapewne w większości moi wyborcy" - powiedział Duda. 

Podkreślił, że Łapiński będzie go teraz wspierać "swoją wiedzą i swoimi umiejętnościami". "Jest pan człowiekiem nie tylko doskonale przygotowanym do wypełniania roli ministra w Kancelarii Rzeczpospolitej, ale ma pan też i konieczne doświadczenie" - dodał prezydent. 

Jak mówił, Łapiński jest wprawdzie człowiekiem młodym, 39-letnim, ale z drugiej strony ma już "całe lata doświadczenia w polityce, pracy dla społeczeństwa jako radny, pracy związanej z zadaniami sejmowymi". 

Duda mówił, że on sam nadal zdobywa doświadczenia jako prezydent. "Niedługo będzie już drugi rok od momentu, kiedy zostałem wybrany i te dwa lata prawie służby prezydenckiej, ale także funkcjonowania Kancelarii tworzonej przeze mnie też już pozwalają na pewne spojrzenie, na pewne doświadczenie" - powiedział. 

"Tak, jak w funkcjonowaniu każdego organizmu są tutaj elementy funkcjonujące lepiej; rozwiązania, które przyjąłem i które się sprawdziły, i takie rozwiązania, które przyjąłem, które nie sprawdziły się do końca i które uważam, że mogłyby funkcjonować lepiej. Stąd m.in. ta decyzja o tym, by zaprosić pana ministra do współpracy" - powiedział prezydent. 

"Rozmawialiśmy o tym od dłuższego czasu, ustalaliśmy te kwestie" - dodał prezydenta. Ocenił, że Łapiński "ma unikalne umiejętności, które są potrzebne do tego, by wspierać funkcjonowanie Kancelarii Prezydenta". 

"(I by) wspierać ten element w funkcjonowaniu Kancelarii Prezydenta i funkcjonowaniu prezydenta, który w nowoczesnych czasach jest elementem koniecznym a mianowicie komunikację zewnętrzną, a więc to wszystko, co służy temu, aby społeczeństwo było w odpowiedni sposób i dostatecznie poinformowane o tym, co robi głowa państwa" - powiedział Duda. 

Jak podkreślił, "to jest rzecz niesłychanie ważna", w której Łapiński ma doświadczenie. "Ogromnie liczę na to, że ta nowa rola w Kancelarii Prezydenta będzie wykonywana w sposób znakomity" - powiedział prezydent. 

Łapiński mówił w środę PAP, że jego zadaniem będzie przede wszystkim zbudowanie dobrych relacji ze światem mediów po to, "by w sposób kompetentny i obiektywny pokazywać działalność prezydenta na wszelkich polach: krajowym i zagranicznym". "Na tym będę się skupiał" - zadeklarował. Dopytywany o szczegóły, odparł: "Nie chcę obiecywać fajerwerków. Po owocach ich poznacie". Podkreślił, że ważne są dla niego relacje z mediami tradycyjnymi. "Dostrzegam także rolę mediów społecznościowych - one są i będą wykorzystywane" - zadeklarował. 

Łapiński zauważył, że niedługo rozpoczną się obchody 100-lecia niepodległości. "Będzie to okazja do budowania wspólnoty i świadomości narodowej" - zaznaczył. Jak podkreślił, jednym z jego zadań będzie proponowanie wydarzeń z udziałem prezydenta nie tylko podczas kulminacji obchodów 11 listopada 2018 r. , ale także w okresie poprzedzającym tę datę. 

Krzysztof Łapiński (ur. w 1978 r.) jest z wykształcenia politologiem; ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Związany z PiS od 2002 r; był m.in. pracownikiem biura prasowego klubu parlamentarnego PiS. W 2014 r. pełnił funkcję zastępcy rzecznika PiS. Był w sztabie przygotowującym kampanię wyborczą Andrzeja Dudy i obecnej premier Beaty Szydło w 2015 r. 

W 2015 r. zdobył mandat posła w wyborach do Sejmu startując z okręgu pilskiego. Dwukrotnie był radnym warszawskiej dzielnicy Praga Południe. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook