Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent: Cieszy mnie nominacja Łapińskiego

11.05.2017

„Cieszę się, że wchodzi pan dzisiaj do grona moich najbliższych współpracowników; jestem wdzięczny za podjęcie tej decyzji o zmianie miejsca służby dla Rzeczpospolitej” - powiedział prezydent Andrzej Duda do Krzysztofa Łapińskiego, który został jego rzecznikiem i sekretarzem stanu w KPRP.

"Panie ministrze bardzo się cieszę, mamy tę nominację. Cieszę się z tego, że wchodzi pan dzisiaj do grona moich najbliższych współpracowników. Znowu, po raz kolejny, bo przecież znamy się od wielu lat i pracowaliśmy już ze sobą" - zwrócił się do Łapińskiego prezydent podczas uroczystości minowania, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

"Jestem też wdzięczny panu ministrowi za podjęcie tej decyzji, ważnej decyzji życiowej, decyzji o zmianie miejsca służby dla Rzeczpospolitej. To z całą mocą chcę podkreślić, że pan minister służy Rzeczpospolitej, służy naszym rodakom od lat, ostatnio w polskim Sejmie, a teraz, dziś, rozpoczyna pan swoją służbę dla Rzeczpospolitej w Kancelarii Prezydenta, tutaj jako jeden z najbliższych współpracowników głowy państwa, w gronie kierownictwa Kancelarii" - powiedział prezydent.

Zaznaczył, że podjęcie obowiązków w Kancelarii Prezydenta przez Łapińskiego związane było także z decyzją o złożeniu przez niego mandatu poselskiego. "Jednocześnie mam nadzieję, że pańscy wyborcy tę decyzję rozumieją i że przyjmują ją z akceptacją, jako że służyliśmy zawsze Rzeczpospolitej postrzegając ją tak samo i w jakimś sensie mogę powiedzieć, że pańscy wyborcy, to także zapewne w większości moi wyborcy" - powiedział Duda. 

Podkreślił, że Łapiński będzie go teraz wspierać "swoją wiedzą i swoimi umiejętnościami". "Jest pan człowiekiem nie tylko doskonale przygotowanym do wypełniania roli ministra w Kancelarii Rzeczpospolitej, ale ma pan też i konieczne doświadczenie" - dodał prezydent. 

Jak mówił, Łapiński jest wprawdzie człowiekiem młodym, 39-letnim, ale z drugiej strony ma już "całe lata doświadczenia w polityce, pracy dla społeczeństwa jako radny, pracy związanej z zadaniami sejmowymi". 

Duda mówił, że on sam nadal zdobywa doświadczenia jako prezydent. "Niedługo będzie już drugi rok od momentu, kiedy zostałem wybrany i te dwa lata prawie służby prezydenckiej, ale także funkcjonowania Kancelarii tworzonej przeze mnie też już pozwalają na pewne spojrzenie, na pewne doświadczenie" - powiedział. 

"Tak, jak w funkcjonowaniu każdego organizmu są tutaj elementy funkcjonujące lepiej; rozwiązania, które przyjąłem i które się sprawdziły, i takie rozwiązania, które przyjąłem, które nie sprawdziły się do końca i które uważam, że mogłyby funkcjonować lepiej. Stąd m.in. ta decyzja o tym, by zaprosić pana ministra do współpracy" - powiedział prezydent. 

"Rozmawialiśmy o tym od dłuższego czasu, ustalaliśmy te kwestie" - dodał prezydenta. Ocenił, że Łapiński "ma unikalne umiejętności, które są potrzebne do tego, by wspierać funkcjonowanie Kancelarii Prezydenta". 

"(I by) wspierać ten element w funkcjonowaniu Kancelarii Prezydenta i funkcjonowaniu prezydenta, który w nowoczesnych czasach jest elementem koniecznym a mianowicie komunikację zewnętrzną, a więc to wszystko, co służy temu, aby społeczeństwo było w odpowiedni sposób i dostatecznie poinformowane o tym, co robi głowa państwa" - powiedział Duda. 

Jak podkreślił, "to jest rzecz niesłychanie ważna", w której Łapiński ma doświadczenie. "Ogromnie liczę na to, że ta nowa rola w Kancelarii Prezydenta będzie wykonywana w sposób znakomity" - powiedział prezydent. 

Łapiński mówił w środę PAP, że jego zadaniem będzie przede wszystkim zbudowanie dobrych relacji ze światem mediów po to, "by w sposób kompetentny i obiektywny pokazywać działalność prezydenta na wszelkich polach: krajowym i zagranicznym". "Na tym będę się skupiał" - zadeklarował. Dopytywany o szczegóły, odparł: "Nie chcę obiecywać fajerwerków. Po owocach ich poznacie". Podkreślił, że ważne są dla niego relacje z mediami tradycyjnymi. "Dostrzegam także rolę mediów społecznościowych - one są i będą wykorzystywane" - zadeklarował. 

Łapiński zauważył, że niedługo rozpoczną się obchody 100-lecia niepodległości. "Będzie to okazja do budowania wspólnoty i świadomości narodowej" - zaznaczył. Jak podkreślił, jednym z jego zadań będzie proponowanie wydarzeń z udziałem prezydenta nie tylko podczas kulminacji obchodów 11 listopada 2018 r. , ale także w okresie poprzedzającym tę datę. 

Krzysztof Łapiński (ur. w 1978 r.) jest z wykształcenia politologiem; ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Związany z PiS od 2002 r; był m.in. pracownikiem biura prasowego klubu parlamentarnego PiS. W 2014 r. pełnił funkcję zastępcy rzecznika PiS. Był w sztabie przygotowującym kampanię wyborczą Andrzeja Dudy i obecnej premier Beaty Szydło w 2015 r. 

W 2015 r. zdobył mandat posła w wyborach do Sejmu startując z okręgu pilskiego. Dwukrotnie był radnym warszawskiej dzielnicy Praga Południe. 

ak/PAP 

[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook