Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Andrzej Duda dla BBC: jesteśmy eurorealistami

23.12.2015

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił w wywiadzie, którego udzielił telewizji BBC, że marsze Komitetu Obrony Demokracji prowadzone przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości ws. Trybunału Konstytucyjnego są dowodem na to, że w Polsce „demokracja działa sprawnie”.

Według prezydenta protesty są organizowane przez „tych, którzy do niedawna rządzili Polską”. „Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i posiada sejmową większość. Manifestacje składają się przede wszystkim z tych, którzy do niedawna rządzili Polską i zostali odsunięci od władzy przez wyborców w wyborach powszechnych. Nie potrafią pogodzić się z porażką. Nie chcą tego przyjąć do wiadomości”—mówił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta fakt, że demonstracje te mają charakter pokojowy i są chronione przez policję pokazuje, że w Polsce demokracja działa sprawnie. Dodał, że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie są też, o co oskarżają ich zachodnie media, eurosceptykami. Tylko „eurorealistami”.

„Polacy cieszą się, że są członkami Unii Europejskiej. Ma to dla nas duże symboliczne znaczenie. Chcemy, aby UE była skuteczna. Chcemy, aby działała poprawnie, aby przewidzieć przyszłe potencjalne problemy, które mogą się pojawić”—tłumaczył. Według niego oskarżenie o eurosceptyzm to próba oczernienia, stworzenia fałszywego obrazu Polski.

„Unia tkwi w kryzysie. My chcemy, by z niego wyszła”—dodał. Ostrzegał też przed bardzo poważnym kryzysem, który czekałby Unię, gdyby opuściła ją Wielka Brytania. Najpóźniej w 2017 roku Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w referendum na temat dalszej obecności w Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby UE „naprawiła się”, aby była wydajniejsza i stała się bardziej demokratyczna.

W swoim pierwszym jako prezydent wywiadzie dla międzynarodowej telewizji Duda przyznał, że „UE ma wiele słabości” i ostrzegł, że groźba tzw. Brexitu może spowodować dalsze spustoszenie.„UE od czasu do czasu bywa zachwiana kryzysami, czy to finansowym, czy imigranckim. Nie udawajmy, wyjście Wielkiej Brytanii byłoby poważnym kryzysem dla Unii. Nie mam co do tego wątpliwości”—mówił Duda.

Skrytykował propozycję premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, aby ograniczyć prawa do zasiłków dla imigrantów z innych krajów UE. Cameron chce, aby osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z innych państw członkowskich dopiero po czterech latach uzyskiwały prawo do zasiłków związanych z zatrudnieniem albo mieszkalnictwem socjalnym.

Polski prezydent podkreślił, że nie zaakceptuje żadnych unijnych przepisów prawa pracy, które mogą dyskryminować osoby z poszczególnych państw członkowskich. „Nie zgadzam się z naruszaniem podstawowych wolności, które mamy w ramach UE. Jedną z nich jest zasada niedyskryminacji”—powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP przekonywał także, że „Polska jest krajem otwartym i ci, którzy chcą tu żyć są mile widziani”. „Nigdy nie zaakceptujemy jednak przymusowych kwot imigrantów”—zastrzegł.

Ryb, BBC

Fot. [Twitter/@MMagierowski]Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook