Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Andrzej Duda dla BBC: jesteśmy eurorealistami

23.12.2015

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił w wywiadzie, którego udzielił telewizji BBC, że marsze Komitetu Obrony Demokracji prowadzone przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości ws. Trybunału Konstytucyjnego są dowodem na to, że w Polsce „demokracja działa sprawnie”.

Według prezydenta protesty są organizowane przez „tych, którzy do niedawna rządzili Polską”. „Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i posiada sejmową większość. Manifestacje składają się przede wszystkim z tych, którzy do niedawna rządzili Polską i zostali odsunięci od władzy przez wyborców w wyborach powszechnych. Nie potrafią pogodzić się z porażką. Nie chcą tego przyjąć do wiadomości”—mówił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta fakt, że demonstracje te mają charakter pokojowy i są chronione przez policję pokazuje, że w Polsce demokracja działa sprawnie. Dodał, że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie są też, o co oskarżają ich zachodnie media, eurosceptykami. Tylko „eurorealistami”.

„Polacy cieszą się, że są członkami Unii Europejskiej. Ma to dla nas duże symboliczne znaczenie. Chcemy, aby UE była skuteczna. Chcemy, aby działała poprawnie, aby przewidzieć przyszłe potencjalne problemy, które mogą się pojawić”—tłumaczył. Według niego oskarżenie o eurosceptyzm to próba oczernienia, stworzenia fałszywego obrazu Polski.

„Unia tkwi w kryzysie. My chcemy, by z niego wyszła”—dodał. Ostrzegał też przed bardzo poważnym kryzysem, który czekałby Unię, gdyby opuściła ją Wielka Brytania. Najpóźniej w 2017 roku Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w referendum na temat dalszej obecności w Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby UE „naprawiła się”, aby była wydajniejsza i stała się bardziej demokratyczna.

W swoim pierwszym jako prezydent wywiadzie dla międzynarodowej telewizji Duda przyznał, że „UE ma wiele słabości” i ostrzegł, że groźba tzw. Brexitu może spowodować dalsze spustoszenie.„UE od czasu do czasu bywa zachwiana kryzysami, czy to finansowym, czy imigranckim. Nie udawajmy, wyjście Wielkiej Brytanii byłoby poważnym kryzysem dla Unii. Nie mam co do tego wątpliwości”—mówił Duda.

Skrytykował propozycję premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, aby ograniczyć prawa do zasiłków dla imigrantów z innych krajów UE. Cameron chce, aby osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z innych państw członkowskich dopiero po czterech latach uzyskiwały prawo do zasiłków związanych z zatrudnieniem albo mieszkalnictwem socjalnym.

Polski prezydent podkreślił, że nie zaakceptuje żadnych unijnych przepisów prawa pracy, które mogą dyskryminować osoby z poszczególnych państw członkowskich. „Nie zgadzam się z naruszaniem podstawowych wolności, które mamy w ramach UE. Jedną z nich jest zasada niedyskryminacji”—powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP przekonywał także, że „Polska jest krajem otwartym i ci, którzy chcą tu żyć są mile widziani”. „Nigdy nie zaakceptujemy jednak przymusowych kwot imigrantów”—zastrzegł.

Ryb, BBC

Fot. [Twitter/@MMagierowski]Warto poczytać

 1. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

 2. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 3. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 4. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 5. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 6. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook