Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydent Andrzej Duda dla BBC: jesteśmy eurorealistami

23.12.2015

Prezydent RP Andrzej Duda podkreślił w wywiadzie, którego udzielił telewizji BBC, że marsze Komitetu Obrony Demokracji prowadzone przeciwko działaniom Prawa i Sprawiedliwości ws. Trybunału Konstytucyjnego są dowodem na to, że w Polsce „demokracja działa sprawnie”.

Według prezydenta protesty są organizowane przez „tych, którzy do niedawna rządzili Polską”. „Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory i posiada sejmową większość. Manifestacje składają się przede wszystkim z tych, którzy do niedawna rządzili Polską i zostali odsunięci od władzy przez wyborców w wyborach powszechnych. Nie potrafią pogodzić się z porażką. Nie chcą tego przyjąć do wiadomości”—mówił Andrzej Duda.

Zdaniem prezydenta fakt, że demonstracje te mają charakter pokojowy i są chronione przez policję pokazuje, że w Polsce demokracja działa sprawnie. Dodał, że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie są też, o co oskarżają ich zachodnie media, eurosceptykami. Tylko „eurorealistami”.

„Polacy cieszą się, że są członkami Unii Europejskiej. Ma to dla nas duże symboliczne znaczenie. Chcemy, aby UE była skuteczna. Chcemy, aby działała poprawnie, aby przewidzieć przyszłe potencjalne problemy, które mogą się pojawić”—tłumaczył. Według niego oskarżenie o eurosceptyzm to próba oczernienia, stworzenia fałszywego obrazu Polski.

„Unia tkwi w kryzysie. My chcemy, by z niego wyszła”—dodał. Ostrzegał też przed bardzo poważnym kryzysem, który czekałby Unię, gdyby opuściła ją Wielka Brytania. Najpóźniej w 2017 roku Brytyjczycy mają wypowiedzieć się w referendum na temat dalszej obecności w Unii Europejskiej. Andrzej Duda powiedział, że chciałby, aby UE „naprawiła się”, aby była wydajniejsza i stała się bardziej demokratyczna.

W swoim pierwszym jako prezydent wywiadzie dla międzynarodowej telewizji Duda przyznał, że „UE ma wiele słabości” i ostrzegł, że groźba tzw. Brexitu może spowodować dalsze spustoszenie.„UE od czasu do czasu bywa zachwiana kryzysami, czy to finansowym, czy imigranckim. Nie udawajmy, wyjście Wielkiej Brytanii byłoby poważnym kryzysem dla Unii. Nie mam co do tego wątpliwości”—mówił Duda.

Skrytykował propozycję premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona, aby ograniczyć prawa do zasiłków dla imigrantów z innych krajów UE. Cameron chce, aby osoby przyjeżdżające do Wielkiej Brytanii z innych państw członkowskich dopiero po czterech latach uzyskiwały prawo do zasiłków związanych z zatrudnieniem albo mieszkalnictwem socjalnym.

Polski prezydent podkreślił, że nie zaakceptuje żadnych unijnych przepisów prawa pracy, które mogą dyskryminować osoby z poszczególnych państw członkowskich. „Nie zgadzam się z naruszaniem podstawowych wolności, które mamy w ramach UE. Jedną z nich jest zasada niedyskryminacji”—powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP przekonywał także, że „Polska jest krajem otwartym i ci, którzy chcą tu żyć są mile widziani”. „Nigdy nie zaakceptujemy jednak przymusowych kwot imigrantów”—zastrzegł.

Ryb, BBC

Fot. [Twitter/@MMagierowski]Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook