Jedynie prawda jest ciekawa


Prezydenckie obchody Święta Niepodległości

11.11.2014

Rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i integracja ze światem zachodnim to elementy wzoru na trwałą niepodległość Polski - powiedział prezydent Bronisław Komorowski we wtorek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Prezydent Bronisław Komorowski złożył we wtorek rano, w 96. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, wieniec przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego na stołecznym placu imienia marszałka. Głowie państwa towarzyszył m.in. szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak.

Był to pierwszy punkt oficjalnych obchodów 11 listopada w tym roku. Spod pomnika marszałka Bronisław Komorowski udał się do archikatedry św. Jana, gdzie odbywa się uroczysta msza święta za ojczyznę. Później w Pałacu Prezydenckim prezydent wręczy odznaczenia państwowe.

Prezydent podkreślił, że w Święto Niepodległości trzeba wzywać do wzajemnego zrozumienia i do podejmowania współdziałania w sprawach dla Polski najważniejszych. "W 1918 i 1989 roku potrafiliśmy razem walczyć o suwerenność, razem walczyć o polską wolność. Dzisiaj też razem odpowiadamy za przyszłość Polski" - zaznaczył prezydent.

Nawiązał do wydarzeń z początku ubiegłego wieku, które doprowadziły do upadku zaborczych mocarstw i umożliwiły odzyskanie niepodległości. "Warto pamiętać, że 11 listopada dla większości narodów europejskich to moment zakończenia pierwszej wojny światowej. Historia stworzyła nam pewne szanse, lecz nie podarowała nam wolności. Niepodległość uzyskaliśmy dzięki długiej walce, naszej determinacji, odwadze i mądrości, ale i w wyniku naszej zdolności do pojednania" – podkreślił, "Przed nami stoi nadal ambitne zadanie układania polskich spraw w kolejnym ćwierćwieczu polskiej wolności. Musimy mnożyć nasze osiągnięcia, by przekazać drugiemu pokoleniu wolności bezpieczną i dobrą Polskę" - mówił Komorowski.

Prezydent podał "wzór na trwałą niepodległość Polski", na który, jak powiedział, składają się cztery elementy: rodzina, konkurencyjność gospodarcza, bezpieczeństwo militarne i stopień zintegrowania Polski ze światem zachodnim.

Zdaniem prezydenta rodzina zawsze była depozytariuszem wolności. Dlatego – powiedział, nawiązując do kryzysu demograficznego - "trzeba konsekwentnie tworzyć dobry klimat dla dobrej rodziny". Podkreślił, że wszystko, co w ciągu swojego życia robią polscy rodzice, czynią to dla swoich dzieci. "Pracując więc dla Polski, myśląc o kolejnych pokoleniach, chcemy przekazać następcom jeszcze zamożniejszą i jeszcze bezpieczniejszą ojczyznę" - zaznaczył Komorowski.

Podkreślił, że należy wykorzystać "rzadki w polskiej historii czas, gdy praca i wysiłek kolejnych polskich pokoleń mogą się nawarstwiać, gdy kolejna generacja nie musi zaczynać wszystkiego od początku, nieomal od zera".

Komorowski wskazywał też, że "niepodległość ma tym mocniejsze fundamenty, im mocniejsza jest gospodarka, im szybszy rozwój ekonomiczny, im większa zamożność Polaków". "Mamy się czym pochwalić - ocenił prezydent, argumentując, że pod względem ekonomicznym Polska od 500 lat jest najbliższa Zachodowi. "Ale wiemy, że przed nami jeszcze wiele ciężkiej, trudnej pracy. Pracy po to, by zwiększyć bezpieczeństwo ekonomiczne Polski, trzeba polską gospodarkę i Polskę nadal modernizować, tak by była bardziej konkurencyjna i innowacyjna" - ocenił Komorowski.

Jako kolejny element wzoru na niepodległość Polski prezydent wymienił bezpieczeństwo militarne. "Rozwój gospodarczy jest kluczem nie tylko do zamożności obywateli, ale także do wzmocnienia pozycji międzynarodowej i wzmocnienia bezpieczeństwa militarnego kraju. Dlatego od 2016 roku Polska może i powinna przeznaczać na obronność 2 procent swojego produktu krajowego brutto" - oświadczył.

W ocenie prezydenta, realizacja ambitnego programu modernizacji technicznej naszych sił zbrojnych oraz wszechstronnego wzmocnienia polskiego systemu bezpieczeństwa narodowego "prowadzi nas prosto do ścisłej czołówki państw europejskich, czołówki państw mocnych pod względem siły i organizacji swego potencjału obronnego".

Kolejny element wzoru na niepodległość to - jak mówił Komorowski - wola i zdolność wzmacniania związków z integrującym się światem Zachodu, w ramach UE i NATO, jak i budowy transatlantyckiej przestrzeni gospodarczej. "Dotyczy to zarówno wzmocnienia siły i solidarności Sojuszu Północnoatlantyckiego, jak i UE. To także wzmocnienie więzi transatlantyckich wiążących Europę, a więc i nasz kraj, ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział prezydent. "To działanie na rzecz realizacji wielkiego zamysłu wspólnej przestrzeni gospodarczej łączącej obydwa brzegi Atlantyku" - podkreślił.

Komorowski zaznaczył, że trzeci już organizowany przez niego marsz "Razem dla Niepodległej" idzie we wtorek "w hołdzie dla wszystkich ojców założycieli odrodzonej Polski, dziękując tym, którzy pokazali, że niepodległość, wolność jest zawsze zdobywana wspólnym wysiłkiem, wspólną ofiarą i wspólną pracą".

"Do dzisiejszego marszu +Razem dla Niepodległej+ zapraszamy wszystkich. Wszystkich, którym w sercu gra niepodległa Polska. Nie wykluczamy nikogo. Wszystkich zapraszamy. Nie chcemy maszerować i świętować przeciwko innym. Chcemy dać dowód, że można świętować, można cieszyć się wolnością i niepodległością, różniąc się, ale nie nienawidząc. Konkurując, ale potrafiąc współpracować w sprawach dla Polski najważniejszych" - powiedział prezydent.

Zwrócił uwagę, że tegoroczny marsz "idąc szlakiem pomników ojców założycieli II Rzeczypospolitej" zatrzyma się też w miejscu, gdzie niedługo upamiętniony zostanie Wojciech Korfanty - jak mówił Komorowski - "wielki Ślązak i wielki Polak, przywódca w walkach o powrót Górnego Śląska do macierzy". "Ten pomnik, którego w stolicy Polski tak bardzo brakowało, będzie wyrazem hołdu dla wszystkich Ślązaków ofiarnie walczących o połączenie ich ziemi z odradzającą się wtedy Polską" - powiedział prezydent.

Ocenił przy tym, że II Rzeczpospolita "nie ustrzegła się wielu błędów i słabości". "Dlatego oddając hołd tym, którzy wywalczyli wtedy wolność, musimy mieć odwagę wyciągania wniosków, które podsuwa nam historia z myślą o przyszłości - wnioski zarówno z gorzkich, jak i wielkich, chwalebnych doświadczeń, bowiem świadomi dawnych błędów, jesteśmy podwójnie odpowiedzialni za to, by błędów nie powielać teraz i w przyszłości" - zaznaczył prezydent.

I konkludował: "Dlatego patrząc z wdzięcznością na dokonania naszych przodków, patrzymy też w przyszłość, by na czas dostrzec wyzwania i zadania dla nas oraz dla przyszłych polskich pokoleń".

Na Plac Piłsudskiego Komorowski przybył w asyście Szwadronu Kawalerii. W uroczystości wzięli udział m.in. marszałkowie Sejmu Radosław Sikorski i Senatu Bogdan Borusewicz, premier Ewa Kopacz, wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak, nominowany na przewodniczącego Rady Europejskiej Donald Tusk, przedstawiciele władzy sądowniczej, najwyżsi dowódcy i kombatanci. Z okazji święta oddano salut armatni.

PAP, lz

[fot: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270bodnarr 22.03.2018

  Rzecznik Praw Obywatelskich: możliwość aborcji ograniczona przez powoływanie się przez lekarzy na klauzulę sumienia.

  Ograniczona możliwości wykonania w niektórych rejonach Polski legalnego zabiegu przerwania ciąży, nierzetelna edukacja seksualna, brak pełnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, powszechne stosowanie cesarskiego cięcia - to, zdaniem RPO, problemy wymagające pilnego rozwiązania.

 4. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 5. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 6. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 7. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 8. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook