Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes Polskiego Radia złożyła rezygnację

18.02.2017

Barbara Stanisławczyk-Żyła, wybrana w czwartek przez Radę Mediów Narodowych na 4-letnią kadencję prezesa Polskiego Radia, zrezygnowała z tej funkcji. Szef RMN Krzysztof Czabański uważa, że RMN może wskazać nowego prezesa PR bez kolejnego konkursu.

Czabański powiedział w sobotę PAP, że Stanisławczyk-Żyła, składając w piątek rezygnację z funkcji prezesa Polskiego Radia, nie podała powodów swej decyzji. Jak dodał, "złożyła rezygnację odłożoną w czasie, tj. z dniem 31 marca". -Jest to dla mnie niemiłe zaskoczenie oraz jest to sprzeczne z jej deklaracjami, które (...) złożyła przed Radą Mediów Narodowych oraz publicznie na antenach Polskiego Radia, mówiąc o tym, że będzie kontynuować misję, że liczy na dobrą współpracę z nowym członkiem zarządu- mówił. -To dla wszystkich wielkie zaskoczenie, na które chyba nikt nie był przygotowany- mówił wcześniej PAP członek Rady Juliusz Braun.

Jak wskazał Czabański, Rada będzie szukać nowego prezesa PR, ale jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób się to odbędzie. -Członkowie rady dopiero dowiedzieli się o tej rezygnacji i się zastanawiają; będziemy debatować, co w tej sytuacji będziemy robić- wyjaśnił. Poinformował, że wstępnie najbliższe posiedzenie RMN było planowane na 2 marca i do tego czasu członkowie rady mają się zastanowić nad sposobem wyboru nowego prezesa PR. -Na pewno najpóźniej 31 marca zostanie powołany nowy prezes Polskiego Radia, który od kwietnia przejmie obowiązki- zapewnił szef RMN.

Jak mówił, w rachubę wchodzi rozpisanie nowego konkursu, ale w jego ocenie byłby to "zbędny trud". -Konkurs był niedawno rozpisany, kto był chętny na to stanowisko - mógł się zgłosić- powiedział i dodał, że RMN "nie jest niczym ograniczona i może sięgnąć po osoby z tego przeglądu, ale również do osób, które nie brały udziału w tym konkursie; tutaj możliwe są różne rozwiązania". -Przychylałbym się do tego, aby nowego konkursu nie rozpisywać, tylko aby rada skorzystała ze swoich ustawowych uprawnień i po prostu powołała nowego prezesa zarządu Polskiego Radia- podsumował Czabański.

W czwartek RMN zdecydowała, że Stanisławczyk-Żyła ma dalej być prezesem Polskiego Radia. Funkcję tę pełni od ponad roku - 8 stycznia 2016 r. powołał ją ówczesny minister skarbu Dawid Jackiewicz. Na mocy czwartkowej decyzji RMN zarząd radia będzie dwuosobowy, a oprócz prezes zasiądzie w nim też Mariusz Staniszewski. -Liczymy na to, że współpraca w zarządzie będzie rzeczowa, merytoryczna. Nie wątpimy w to, że taka będzie dla dobra Polskiego Radia- mówił wtedy dziennikarzom Czabański. 

Jak dodał, "decyzja się ucierała, ale później była bardzo zgodna". Stanisławczyk-Żyła i Staniszewski znaleźli się wśród sześciorga finalistów trzyetapowego konkursu. Pozostali to: Jacek Sobala, Tomasz Wybranowski, Henryk Cichecki i Marzanna Stychlerz-Kłucińska. Wybierając Stanisławczyk-Żyłę i powołując do zarządu PR Staniszewskiego RMN odwołała z zarządu Jerzego Kłosińskiego. Według Czabańskiego, Kłosiński zastanawia się nad innym rodzajem aktywności, także w radiu, które - jak podkreślił szef RMN - pozostaje dla niego otwarte.

Stanisławczyk-Żyła w wypowiedziach po decyzji RMN dziękowała Kłosińskiemu za wspólną pracę, wyraziła też żal z powodu jego odwołania z zarządu. Mówiła, że ich współpraca była "idealna". -Rozumieliśmy tak samo cele i misję Polskiego Radia. Wspólnie żeśmy ją razem wypełniali- dodała. W rozmowie z dziennikarzami prezes PR zapowiadała kontynuację swych dotychczasowych działań. -Mamy bogate plany na przyszłość, które będą realizowane sukcesywnie- mówiła wskazując, że dotyczą one rozwoju i promocji anten, kontynuowane miały być też inwestycje podjęte w ub. roku związane m.in. z rozwijaniem multimedialnego przekazu w internecie, nowej anteny sportowej w sieci i radiu cyfrowym, multimedialnego podręcznika do historii.

Jak przypomniała, w czasie przesłuchania przeprowadzonego przez Radę Mediów Narodowych w ramach konkursu zaprezentowała liczącą ponad 180 stron perspektywę dla Polskiego Radia, która zawierała zarówno podsumowanie jej dotychczasowej pracy, jak i strategię na przyszłość. Latem 2016 r. weszły w życie przepisy, na mocy których powołana została RMN. Wśród ustawowych zadań funkcjonującej od sierpnia ub. roku pięcioosobowej rady znalazło się m.in. powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz PAP.

Pod koniec sierpnia ub.r. RMN rozpisała konkurs na prezesa TVP. Rozstrzygnięty został w połowie października - konkurs wygrał Jacek Kurski, piastujący stanowisko szefa TVP od 8 stycznia 2016 r. 6 października 2016 r. RMN zdecydowała, że zarząd PAP będzie jednoosobowy, a prezesem na 4-letnią kadencję zostanie piastujący tę funkcję od 9 maja 2016 r. Artur Dmochowski. O rozpisaniu konkursu na nowego prezesa Polskiego Radia RMN zdecydowała pod koniec listopada 2016 r.

fot.[PAP/Radek Pietruszka]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 3. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 8. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook