Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PiS za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz

14.06.2013

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał się pod wnioskiem o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Podkreślił, że poziom zadłużenia i bałaganu w mieście oraz kompromitacji prezydent jest już nie do wytrzymania dla mieszkańców stolicy.

"Podpisałem ten wniosek w takim bardzo głębokim przekonaniu, że odwołanie pani prezydent jest dzisiaj jedynym rozwiązaniem dla Warszawy, bo poziom bałaganu, zadłużenia, ciągłych kompromitacji w różnych dziedzinach jest już taki, że można powiedzieć, że nie daje się tego wytrzymać" - przekonywał prezes PiS na konferencji prasowej na warszawskim placu Trzech Krzyży.

Zaznaczył, że Warszawa jest miastem ogromnych możliwości, które nie są wykorzystywane. "Mamy natomiast do czynienia z bardzo drastycznym obrazem władzy ludzi, którzy do tego, by rządzić nie dojrzeli i chyba nawet tego nie rozumieją" - mówił Kaczyński.

Zdaniem prezesa PiS za "wstyd" należy uznać m.in. "wydawanie 300 mln złotych na różnego rodzaju nagrody dla urzędników".

"Wstydliwą rzeczą jest ogromne zadłużanie miasta, ogromne zwiększanie liczby urzędników, to jest wzrost o 35 proc., a zadłużenie wzrosło o 115 proc." - zaznaczył Kaczyński. Jak powiedział, "być może jest to próba realizacji jakiś interesów, (...) ale może to tylko i wyłącznie pokaz skrajnej nieudolności, braku wstydu i nieprzygotowania do tego, by podjąć się trudnego zadania, jakim jest rządzenie Polską".

Jak mówił, nadszedł moment, w którym mieszkańcy Warszawy powinni skorzystać z "pewnych instrumentów demokracji bezpośredniej", takich jak referendum. Kaczyński dodał, że PiS przyłącza się do akcji zbierania podpisów pod referendum ws. odwołania prezydent stolicy dopiero teraz, "by nie nadawać tej akcji innego charakteru". "Dziś ta akcja jest tak zaawansowana, że nasze wejście nic złego nie uczyni" - zaznaczył prezes PiS.

Wiceprezes PiS, szef partii w Warszawie Mariusz Kamiński przypomniał z kolei sprawę niedawnego unieważnienia przetargu na wywóz śmieci. "Za przygotowanie tego ustawionego przetargu prezydent Gronkiewicz-Waltz dała 650 tys. złotych z pieniędzy mieszkańców stolicy firmie zewnętrznej" - powiedział Kamiński.

Wyraził przekonanie, że warszawiacy doprowadzą do odwołania "nieudolnej prezydent Warszawy". Poseł PO Marcin Kierwiński, w reakcji na wystąpienie polityków PiS, powiedział, że akcja Kaczyńskiego nie jest dla niego zaskoczeniem, zaskakuje go natomiast fakt, że Kaczyński "wpisał PiS w koalicję ze skrajnie lewicowymi działaczami, takimi jak Piotr Guział (burmistrz Ursynowa)". "To dziwna koalicja PiS pod tęczową flagą" - podkreślił.

Zdaniem posła PO zarzuty Kaczyńskiego wobec Gronkiewicz-Waltz są bezpodstawne. "Kaczyński bardzo mało zna Warszawę, bo jest to jedno z tych dużych miast, które ma współczynnik zadłużenia relatywnie niski, w czasie kadencji Gronkiewicz-Waltz mieliśmy do czynienia z niespotykanymi inwestycjami - jak dokończenie I linii metra, budowa II linii metra, budowa Centrum Nauki Kopernik, Most Północny, blisko tysiąc inwestycji dzielnicowych, budowa przedszkoli, żłobków, szkół, boisk sportowych" – wyliczał.

Według Kierwińskiego rządy PiS w Warszawie w latach 2002-2006, to był "czarne okres" dla miasta. "Kaczyński jest ostatnią osobą, która ma prawo formułować takie zarzuty, bo to były czarne lata dla Warszawy, miasto zostało zapuszczone, był ogromny zastój w inwestycjach" – ocenił. Inicjatorem referendum jest Warszawska Wspólnota Samorządowa. Zorganizowanie referendum ws. odwołania Gronkiewicz-Waltz popierają też m.in. Ruch Palikota, Solidarna Polska i Stowarzyszenie Republikanie.

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem w tej sprawie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania - czyli w przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy musi to być ok. 130 tys. osób. Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu.

W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

PAP, lz

[fot: PAP -  Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 2. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 3. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 4. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 5. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 6. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook