Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PiS: Niepokój w relacjach z Ukrainą

30.01.2017

Prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o ocenę relacji polsko-ukraińskich powiedział, że "wyglądają jak znak zapytania". "Tak można najkrócej określić" - dodał polityk w rozmowie z Radiem Rzeszów.

"Jest ciągle niepewne czy Ukraina pójdzie w stronę, która w Polsce jest nie do zaakceptowania, czyli oparcia swojej historycznej legitymacji o tradycje UPA, o tradycje organizacji, które dopuściły się potwornych zbrodni na Polakach, czy też z tej drogi zrezygnuje" - podkreślił lider PiS w poniedziałek w Radiu Rzeszów. 

Jak dodał władze ukraińskie "łącznie z prezydentem Ukrainy panem Petro Poroszenko" znają stanowisko Polski, bo zostało ono "przekazane i przez pana prezydenta Andrzeja Dudę i przez panią premier, także i przeze mnie". "Powtarzam: mamy znak zapytania i pewien niepokój, ale często bywa w polityce tak, że jest źle, a później się okazuje, że jest dobrze. Ja ciągle liczę na to że tak będzie" - zauważył Kaczyński. 

Na pytanie, czy w stosunkach naszego kraju z Ukrainą nadal aktualna jest koncepcja Jerzego Giedroycia zaznaczył, że "koncepcja Giedroycia w odniesieniu do polityki, która była uprawiana w pewnych okresach III RP to jest bardzo daleko idące uproszczenie". "To nie tak było. Nie takie były motywy i nie takie były cele. Natomiast rzeczywiście przyjęło się to tak nazywać, ale to z tym o czym pisał Giedroyc, jak Giedroyc widział tą część Europy tak naprawdę miało niewiele wspólnego" - zaznaczył lider PiS. 

W jego ocenie, trudno mówić o "rewizji czegoś, czego nigdy nie wcielano w życie". "Trudno odnosić się do tego co pisali dziennikarze, co podejmowała publicystyka. Mówię o realnej polityce, w której akurat uczestniczyłem na tym odcinku" - dodał. 

Pytany czy Polska dalej powinna pełnić rolę "adwokata Ukrainy" Kaczyński zauważył, że "to wszystko zależy od drugiej strony". 

"Powtarzam: są pewne granice nie do przekroczenia. Myśmy przez wiele lat wykazywali ogromną cierpliwość. I tej cierpliwości jeszcze trochę mamy, ale powtarzam: w tym roku tam będą (na Ukrainie) zapadały bardzo ważne decyzje z tego względu, że są różne rocznice i będziemy się musieli temu przyjrzeć" - podkreślił prezes PiS.


ak/PAP

[fot. YouTube/Prawo i Sprawiedliwość]

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook