Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PiS: Dwukadencyjność będzie odłożona

15.05.2017

„Podtrzymujemy zasadę dwóch kadencji dla pełniących funkcje jednoosobowe, ale będzie to odłożone” - poinformował na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Szef rządzącego ugrupowania podkreślił, że do zmiany w tej kwestii doszło po konsultacjach z prezydentem i po opinii Trybunału Konstytucyjnego. 

„Nie odchodzimy od naszych planów zmian w samorządach, ale szanujemy zdanie głowy państwa i Trybunału Konstytucyjnego” - podkreślił Kaczyński. 

„Doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje” - poinformował Jarosław Kaczyński. 

Jak dodał prezes PiS, są także inne koncepcje, które sprowadzają się do tego, że będą „odłożone” i nie wejdą w trakcie najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. 

Pytana wcześniej o możliwość wycofania się przez PiS z pomysłu ograniczenia kadencji w samorządach z z zaliczeniem dotychczasowych kadencji, premier Beata Szydło odpowiedziała podczas konferencji prasowej w Chinach:

"Myślę, że ta dyskusja będzie się toczyła jeszcze bardzo długo zapewne i będzie się toczyła teraz bardzo intensywnie, bo przecież te wybory samorządowe się zbliżają" - powiedziała premier. 

Jak dodała, z jej doświadczenia jako samorządowca (Szydło była w latach 1998-2005 pełniła urząd burmistrza Brzeszcz, woj. małopolskie) wynika, że kadencyjność nie jest złym rozwiązaniem. 

"I bardzo często myślę, że jest taka potrzeba naturalnych zmian. Oczywiście nie oznacza to, że wszędzie samorządowcy mogą być oceniani gorzej, bo są samorządowcy, którzy pełnią swoje funkcje od dłuższego czasu dobrze oceniani, ale dla rozwoju lokalnego, ja uważam, że kadencyjność nie jest złym rozwiązaniem" - mówiła premier. 

Dopytywana, czy zasada kadencyjności powinna działać wstecz (tak, by objąć obecnie rządzących wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - PAP), Szydło odparła: "tutaj już proponowałabym, żebyśmy zaczekali na opinie ekspertów, prawników.

 

ak/PAP/wPolityce.pl

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook