Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes PiS: Dwukadencyjność będzie odłożona

15.05.2017

„Podtrzymujemy zasadę dwóch kadencji dla pełniących funkcje jednoosobowe, ale będzie to odłożone” - poinformował na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Szef rządzącego ugrupowania podkreślił, że do zmiany w tej kwestii doszło po konsultacjach z prezydentem i po opinii Trybunału Konstytucyjnego. 

„Nie odchodzimy od naszych planów zmian w samorządach, ale szanujemy zdanie głowy państwa i Trybunału Konstytucyjnego” - podkreślił Kaczyński. 

„Doszliśmy do wniosku, że podtrzymamy zasadę dwóch kadencji dla osób, które pełnią funkcje jednoosobowe, a więc wójtów, burmistrzów i prezydentów, ale z karencją, tzn. z odłożeniem tego na dwie kadencje” - poinformował Jarosław Kaczyński. 

Jak dodał prezes PiS, są także inne koncepcje, które sprowadzają się do tego, że będą „odłożone” i nie wejdą w trakcie najbliższych wyborów samorządowych w 2018 r. 

Pytana wcześniej o możliwość wycofania się przez PiS z pomysłu ograniczenia kadencji w samorządach z z zaliczeniem dotychczasowych kadencji, premier Beata Szydło odpowiedziała podczas konferencji prasowej w Chinach:

"Myślę, że ta dyskusja będzie się toczyła jeszcze bardzo długo zapewne i będzie się toczyła teraz bardzo intensywnie, bo przecież te wybory samorządowe się zbliżają" - powiedziała premier. 

Jak dodała, z jej doświadczenia jako samorządowca (Szydło była w latach 1998-2005 pełniła urząd burmistrza Brzeszcz, woj. małopolskie) wynika, że kadencyjność nie jest złym rozwiązaniem. 

"I bardzo często myślę, że jest taka potrzeba naturalnych zmian. Oczywiście nie oznacza to, że wszędzie samorządowcy mogą być oceniani gorzej, bo są samorządowcy, którzy pełnią swoje funkcje od dłuższego czasu dobrze oceniani, ale dla rozwoju lokalnego, ja uważam, że kadencyjność nie jest złym rozwiązaniem" - mówiła premier. 

Dopytywana, czy zasada kadencyjności powinna działać wstecz (tak, by objąć obecnie rządzących wójtów, burmistrzów i prezydentów miast - PAP), Szydło odparła: "tutaj już proponowałabym, żebyśmy zaczekali na opinie ekspertów, prawników.

 

ak/PAP/wPolityce.pl

[fot. PAP/Marcin Obara]

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook