Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes Kaczyński: chcemy naprawiać kraj

21.04.2014

Jarosław Kaczyński wskazuje, że PiS chce wygrać wybory, żeby zmieniać Polskę. Tłumaczy również, że wobec braku zgody na większą transparentność prac komisji wyborczej system monitorowania wyborów jest potrzebny.

„Chcemy żeby mężowie zaufania kontrolowali proces wyborczy. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, szczególnie wobec faktu, że nasze propozycje, które miały czynić wybory, a przede wszystkim liczenie głosów bardziej przejrzystymi, zostały siłami obecnej władzy odrzucone” — mówi Jarosław Kaczyński w rozmowie z „Super Expressem”. Przypomina, że Prawo i Sprawiedliwość wniosło 10 różnych poprawek, mających wprowadzić większą transparentność w proces wyborczy. Jednym z postulatów było zamieszczenie w Internecie transmisji z wszystkich aktów liczenia głosów.

„To nic trudnego ani drogiego, przecież kamery internetowe są bardzo tanie. Pojawia się pytanie, dlaczego to zostało odrzucone. Widocznie komuś bardzo zależało na tym, żeby taka społeczna kontrola była ograniczona. Demokracja to jest słuchanie głosu ludzi. W wyborach chodzi o to, aby wynik był dokładnie taki, jak chcą Polacy. I o to nam chodzi” — podkreśla prezes PiS. Dodaje, że oczywiście chce wygranej swojej partii w wyborach do Europarlamentu i ma przekonanie, że to wysoce prawdopodobne.

„Zrobię wszystko, żeby PiS wygrało, ale tu chodzi o to, żeby wygrała demokracja i praworządność, czyli o uczciwe wybory” - tłumaczy.

Zapytany wprost o to, czy uważa, że jego brat został zamordowany, odpowiada: „Ja uważam, że jest to wersja, którą należy również brać pod uwagę. Mój brat był człowiekiem, który przeciwstawiał się planom odbudowy imperium rosyjskiego. Wbrew temu, co mówi propaganda, był politykiem nie tylko dobrych zamiarów i dobrych myśli i wielkiej przyzwoitości, ale był politykiem dalekowzrocznym i to bardzo skutecznym”.

Przypomina, że nie kto inny, jak właśnie śp. Lech Kaczyński w 2008 roku podczas agresji rosyjskiej na Gruzję przestrzegał w Tbilisi przed Rosją, mówiąc: „Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę”. „Wielu się myliło co do oceny Rosji. Mój brat nie. On od początku wiedział, do czego zdolna jest Rosja, a dziś cały świat się o tym przekonuje” — dodaje.

Jarosław Kaczyński nie daje się sprowadzić do prostej narracji mówiącej o wpływie podejmowania tematyki smoleńskiej na spadki sondażowe. Podkreślam że katastrofa smoleńska to „wyraz słabości naszego państwa”. „Wszystko, co się stało przed i po katastrofie, boleśnie odsłania, jak słabe, źle zorganizowane są jego instytucje. Wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej to także sprawa naprawy państwa, wzmocnienia jego instytucji” — podkreśla.

Zaznacza, że PiS chce wygrać wybory. „Chcemy wygrać wybory, bo bardzo chcemy naprawiać nasz kraj. Chcemy je wygrać dla Polaków. Chcemy zmieniać Polskę, by była silna i bezpieczna. A Polska będzie bezpieczna, kiedy polskie rodziny będą miały poczucie stabilności, będzie pewna praca, sprawna i dostępna służba zdrowia, dobre drogi i kolej, dostatnia polska wieś. To są fundamenty naszego bezpieczeństwa”.

Zapytany o swój komentarz do sms-ów, jakie dostaje córka premiera, odpowiada: „Moja bratanica dostaje tyle wulgarnych SMS-ów, że nie ma sensu prowadzić żadnej licytacji. Ale bez wątpienia groźby wobec córki premiera należy traktować poważnie i jeśli jest taka potrzeba, powinna być ona objęta ochroną. Trzeba tu jednak przypomnieć, że jedyną ofiarą politycznej nienawiści jest do tej pory działacz PiS z Łodzi”.

Dopytywany o przeżywanie żałoby, Jarosław Kaczyński odpowiada, że w każdej żałobie „po jakimś czasie wraca się do normalnego życia, ale ból pozostaje na zawsze”. „To był taki cios, po którym już się nie kończy żałoby. Trzeba mieć brata bliźniaka, żeby zrozumieć, co to znaczy go stracić. Zwłaszcza że byliśmy nawet jak na bliźniaków bardzo blisko. Dla mnie strata brata była potwornym nieszczęściem” - dodaje.

Przyznaje, że wiele radości czerpie jednak ze spotkań z ludźmi. Tylko w ostatnim czasie odwiedził 150 miejscowości.

Jarosław Kaczyński podkreśla, że każdy obywatel powinien poważnie podejść do wyborów. Od nich bowiem zależy los Polski. „Przy okazji zbliżających się świąt można powiedzieć coś jeszcze: wspólnie powinniśmy odrzucić tych polityków od lewicowych czy liberalnych eksperymentów, bo to jest zepsuta klasa polityczna. Trzeba powtórzyć za śp. Grażyną Gęsicką: Polska potrzebuje każdego z WAS. Potrzebuje i tych ze wsi, i tych z miasta. Zarówno tych, którzy głosowali na inne partie, ale się zawiedli, jak i tych, którzy głosują pierwszy raz. Będziemy was słuchać i będziemy służyć Polsce” - kwituje prezes PiS.

Zapewnił, że Prawo i Sprawiedliwość zapewni kandydata, który będzie najlepszy dla Polski i dla Polaków.

TK/wPolityce.pl/Super Express
[Fot. PiS.org.pl]

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 6. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 7. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 8. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook