Jedynie prawda jest ciekawa

Prezes IPN: "Liderzy deprecjonowali pamięć o przeszłości"

01.08.2016

„Przez lata mówiono, że historia jest balastem, podkreślano: „Wybierzmy przyszłość” - przypomniał historyk.

Prezes IPN dr Jarosław Szarek, który był gościem TVP Info, odniósł się do 72. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

„Przez lata mówiono, że historia jest balastem, podkreślano: „Wybierzmy przyszłość” - przypomniał historyk.

„Sami liderzy deprecjonowali pamięć o przeszłości. Mówiono, że młodzież się tym nie interesuje. Wola prezydenta Lecha Kaczyńskiego sprawiła, że powstało to Muzeum [Powstania Warszawskiego - przyp. red.], które tworzą młodzi ludzie. To głównie młodzi ludzie odwiedzają tę ekspozycję” - zaznaczył.

„To młode pokolenie upomniało się o tą pamięć” - podkreślił dr Szarek. „Gdyby nie oni, to mielibyśmy martwe Muzeum” - dodał.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej odniósł się również do pozostawienia państw europejskich naszego regionu na pastwę Stalina po II wojnie światowej.

To dramat nie tylko Polski, ale również Europy Wschodniej. Myśmy zostali. Musimy wyciągać z tego wnioski – nie ma takiej ceni, której Polacy nie są gotowi zapłacić, byle być państwem niepodległym - powiedział gość TVP Info.

[fot. M. Czutko/wPolityce.pl]

gah/wPolityce.pl/emer

Warto poczytać

 1. Kukiz22112017 22.11.2017

  Kukiza poniosło! Porównał swoich byłych posłów do...

  Paweł Kukiz bardzo ostro skomentował zachowanie byłych posłów swojego ugrupowania, którzy poparli forsowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w Kodeksie Wyborczym

 2. 1270amac 22.11.2017

  Szef MON pytany o "konflikt" z prezydentem: nie jestem i nie mam zamiaru być jego stroną

  Bywam używany jako narzędzie lub cel, ale na pewno nie jestem stroną tego konfliktu i nie mam zamiaru być; nie taka jest rola szefa MON - w ten sposób minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odpowiedział na pytanie o to, "komu zależy na podsycaniu konfliktu z prezydentem".

 3. 1270pasek 22.11.2017

  Sejm zaczął prace nad prezydenckim projektem o SN

  Sejm zaczął w środę I czytanie projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym autorstwa prezydenta Andrzeja Dudy. Zakłada on m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat i utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników.

 4. Gasiuk-Pihowiczsejm 22.11.2017

  "Myszka Agresorka" najprawdopodobniej stanie przed sądem. Odpowie za skandaliczne pomówienia

  Jeszcze parę miesięcy temu oskarżała byłego ministra o udział w awanturze, która doprowadziła do śmierci bezdomnego człowieka. Przeprosić nie zamierzała, dlatego może stracić immunitet. - Nie dam się zastraszyć pozwami na wysokie kwoty - powiedziała dziś Kamila Gasiuk - Pihowicz

 5. Hajnowka22112017 22.11.2017

  Jest wyrok w sprawie blokujących prace w puszczy! Są winni, ale...

  Sąd w Hajnówce uznał w środę grupę aktywistów, którzy w czerwcu blokowali ciężkie maszyny do wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, za winnych zakłócenia spokoju i porządku publicznego. Jednocześnie odstąpił od wymierzenia im kary. Wyrok jest nieprawomocny.

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook