Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes Energii zapowiada głęboką restrukturyzację. Będą zmiany!

05.04.2017

Konieczność posprzątania „biznesowego układu” pozostawionego przez ludzi związanych z poprzednimi władzami, czyli duże zmiany w formie organizacji Grupy Energa, ograniczenie liczby prezesów, dyrektorów i członków zarządów w poszczególnych spółkach zapowiedział Daniel Obajtek, prezes Energi. Omówił także potrzebę zmniejszenia liczby spółek i zapowiedział obcięcie wydatków na kancelarie prawne, niepotrzebne ekspertyzy, PR i – jak się wyraził – „opinie do opinii na opinie”.

Prezes Energii odwołał się do ponad 50 spółek powołanych w obrębie Grupy przez poprzednie władze spółki. Zdaniem działaczy Prawa i Sprawiedliwości funkcjonowały one przede wszystkim jako synekury dla lokalnych działaczy Platformy. Prezes Obajtek nie chciał mówić o szczegółach dotyczących ewentualnych zarzutów dla zarządzających tymi spółkami. Zapowiedział jedynie, że ich liczba będzie zmniejszona a całość organizacji Grupy Energa poddana zostanie głębokiej restrukturyzacji.

Przypomniał także, że zarząd spółki prowadzi aktualnie rozmowy ze związkowcami działającymi w Grupie Energa i dodał, że w najbliższym czasie stronie społecznej zostanie przedstawiony projekt zmian. Nie chciał jednak opowiadać o konkretach dotyczących „biznesowego układu” funkcjonującego na Pomorzu.

„Pewne sprawy są sprawdzane, niekoniecznie przez Prokuraturę, bo są też inne organy, które badają pracę zarządzających spółkami. Kilka spraw zostało zgłoszonych, są aktualnie procedowane, nie wiem jak to się zakończy. Nie chciałbym jednak tak mocno odnosić się do historii. 48 firm i niszczenie tzw. core biznesu Energi jest faktem. Nie reformowano Grupy dlatego, że trudno się przekształca firmę funkcjonującą w swoim mateczniku. Teraz będziemy to zmieniać, już dokonaliśmy dużych cięć, czekają nas kolejne. Nie chcemy jednak zagmatwać się tylko w grzebaniu w przeszłości. Jeśli jest jakaś nieprawidłowość, to są odpowiednie organy, które powinny się tym zajmować”.

– mówił prezes Obajtek.

Zapowiedział jednocześnie, że nie jest to priorytetowy obszar jego działań.

„Moim zadaniem jest stworzenie wizji firmy. Dlatego pracujemy nad takim modelem Grupy, który niedługo zostanie przedstawiony związkom. Zajmujemy się reorganizacją departamentów, czego konsekwencją będzie zmniejszenie kadry dyrektorskiej. To jest część naszego zadania, to tu szukamy oszczędności. Zajmujemy się jednak głównie dużymi projektami, także optymalizując ich koszty. W ramach zapowiedzianej restrukturyzacji mamy dwa modele, które mają poprawić te obszary korporacji, które takiej poprawy wymagają, jeden z nich zakłada likwidację 11 spółek, drugi 14. O szczegółach będziemy dopiero rozmawiać ze związkami, ale ewentualne zwolnienia będą dotyczyć tylko prezesów i dyrektorów tych spółek, innych pracowników nie dotkną” –

– zapowiedział Obajtek.

Aktualny prezes Grupy Energa zmienił na stanowisku Dariusza Kaśkowa na początku lutego 2017 roku. Wcześniej był samorządowcem, a od 2006 do 2015 roku wójtem Gminy Pcim. W 2015 roku zajął się restrukturyzacją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 5. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 6. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 7. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook