Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

16.03.2018
solidarnosc1150302018
Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk. Ogromne nadzieje stoczniowców związane z tym procesem i jednocześnie lęk przed utratą pracy wobec pogarszającej się sytuacji ekonomicznej stoczni były najczęstszymi tematami rozmów w trakcie Walnego Zgromadzenia Wyborczego „Solidarności”. Odpowiedzią na te obawy były wystąpienia zaproszonych gości, wśród których byli m. in. przewodniczący „S” Piotr Duda i prezes ARP Marcin Chludziński.

- To boli, że to legendarne miejsce dla polskiej historii przeżywa takie kłopoty - mówił Piotr Duda. Przewodniczący "Solidarności" przypomniał jednocześnie, że  współpraca ze stroną rządową przebiega bardzo dobrze. – Wierzę, że uda się rozwiązywać te problemy i bardzo się cieszę, że Skarb Państwa nam w tym pomaga – mówił przewodniczący przewodniczący NSZZ „Solidarność” - Ta firma musi istnieć i mieć perspektywy - dodał.

O szczegółach dotyczących pomocy ze strony Skarbu Państwa opowiadał prezes Chludziński. - Jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby odzyskać to, co jest majątkiem Stoczni Gdańsk – mówił prezes ARP. Wspominał, że o sprawie Stoczni rozmawiał z premierem Mateusze Morawieckim, któremu - jak przyznał - "sprawy Gdańskiej Stoczni leża głęboko na sercu".

Prezes ARP opisał też trudny proces negocjacyjny między przedstawicielem mniejszościowym i stroną ukraińską: - Złożyliśmy stronie ukraińskiej  konkretną propozycję, formalnie w styczniu ubiegłego roku, strona ukraińska podeszła do rozmów w marcu. Rozmawialiśmy bardzo intensywnie iwydawało nam się, że jesteśmy blisko, ale strona ukraińska niestety się wycofała, choć nie zerwaliśmy rozmów. One cały czas trwają. Dla nas, spółki Skarbu Państwa, dla agencji państwowej, mamy bardzo specyficzną sytuację, bo nie mamy kontroli operacyjnej nad spółką. Tymczasem to właśnie ustalenie jednolitej struktury właścicielskiej jest gwarancją rozwoju  - mówił prezes Chludziński opisując proces przyjęcia Stoczni.

Przewodniczący stoczniowej Solidarności i prezes ARP

Aktualnie właścicielem kolebki Solidarności jest biznesmen Sergiej Taruta, do którego należy aż 81 proc. akcji spółki. Taruta jest jednym z najbogatszych Ukraińców. W 2008 „Forbes” szacował jego majątek na 2,7 miliarda dolarów.  Fortuny dorobił się na prywatyzacji. W 1995 stworzył firmę handlu zagranicznego Azowimpeks, która w 1996 była jednym z założycieli korporacji Przemysłowy Związek Donbasu (ISD). ISD, w początkowej fazie, zarobiło wielkie pieniądze na dostawach gazu, ale specjalizuje się w produkcji stali, prętów stalowych, maszyn ciężkich, koksu i koksochemii. Matecznikiem ukraińskiej firmy jest Donieck. Polski oddział – dawniej ISD Polska – w 2007 roku sprywatyzował Stocznię Gdańsk.

Dziś Ukraińcy zasłaniają się umowami poufności i nie chcą komentować toczącego się procesu negocjacyjnego. – Nie możemy ze względu na NDA komentować przebiegu negocjacji inwestorskich. Rozmowy trwają, o jakichkolwiek terminach mówić jeszcze za wcześnie  mówiła nam Ludmiła Buimister, prezes zarządu GSG Towers Sp. z o.o. 

Co jeśli mimo wszystko nie dojdzie do przejęcia Stoczni przez mniejszościowego udziałowca i nie uda się osiągnąć konsensusu? Prezes ARP przypomniał, że istnieje „plan B”, który jest procedowany niezależnie od toczących się negocjacji. To pomysł na tzw. „stocznię techniczną”, która miałaby procedować na terenach przejętych od Stoczni Gdańsk przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, a także terenach dzierżawione przez Stocznię Nauta, gdzie obecnie funkcjonuje Zakład Nowych Budów.  

ac

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook