Jedynie prawda jest ciekawa


Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

16.03.2018
solidarnosc1150302018
Prezes ARP: „Sprawy Stoczni Gdańsk leżą premierowi Morawieckiemu głęboko na sercu”

Agencja Rozwoju Przemysłu zapewniła, że cały czas toczą się rozmowy ze stroną ukraińską w sprawie odzyskania kontroli operacyjnej nad Stocznią Gdańsk. Ogromne nadzieje stoczniowców związane z tym procesem i jednocześnie lęk przed utratą pracy wobec pogarszającej się sytuacji ekonomicznej stoczni były najczęstszymi tematami rozmów w trakcie Walnego Zgromadzenia Wyborczego „Solidarności”. Odpowiedzią na te obawy były wystąpienia zaproszonych gości, wśród których byli m. in. przewodniczący „S” Piotr Duda i prezes ARP Marcin Chludziński.

- To boli, że to legendarne miejsce dla polskiej historii przeżywa takie kłopoty - mówił Piotr Duda. Przewodniczący "Solidarności" przypomniał jednocześnie, że  współpraca ze stroną rządową przebiega bardzo dobrze. – Wierzę, że uda się rozwiązywać te problemy i bardzo się cieszę, że Skarb Państwa nam w tym pomaga – mówił przewodniczący przewodniczący NSZZ „Solidarność” - Ta firma musi istnieć i mieć perspektywy - dodał.

O szczegółach dotyczących pomocy ze strony Skarbu Państwa opowiadał prezes Chludziński. - Jesteśmy bardzo zdeterminowani, aby odzyskać to, co jest majątkiem Stoczni Gdańsk – mówił prezes ARP. Wspominał, że o sprawie Stoczni rozmawiał z premierem Mateusze Morawieckim, któremu - jak przyznał - "sprawy Gdańskiej Stoczni leża głęboko na sercu".

Prezes ARP opisał też trudny proces negocjacyjny między przedstawicielem mniejszościowym i stroną ukraińską: - Złożyliśmy stronie ukraińskiej  konkretną propozycję, formalnie w styczniu ubiegłego roku, strona ukraińska podeszła do rozmów w marcu. Rozmawialiśmy bardzo intensywnie iwydawało nam się, że jesteśmy blisko, ale strona ukraińska niestety się wycofała, choć nie zerwaliśmy rozmów. One cały czas trwają. Dla nas, spółki Skarbu Państwa, dla agencji państwowej, mamy bardzo specyficzną sytuację, bo nie mamy kontroli operacyjnej nad spółką. Tymczasem to właśnie ustalenie jednolitej struktury właścicielskiej jest gwarancją rozwoju  - mówił prezes Chludziński opisując proces przyjęcia Stoczni.

Przewodniczący stoczniowej Solidarności i prezes ARP

Aktualnie właścicielem kolebki Solidarności jest biznesmen Sergiej Taruta, do którego należy aż 81 proc. akcji spółki. Taruta jest jednym z najbogatszych Ukraińców. W 2008 „Forbes” szacował jego majątek na 2,7 miliarda dolarów.  Fortuny dorobił się na prywatyzacji. W 1995 stworzył firmę handlu zagranicznego Azowimpeks, która w 1996 była jednym z założycieli korporacji Przemysłowy Związek Donbasu (ISD). ISD, w początkowej fazie, zarobiło wielkie pieniądze na dostawach gazu, ale specjalizuje się w produkcji stali, prętów stalowych, maszyn ciężkich, koksu i koksochemii. Matecznikiem ukraińskiej firmy jest Donieck. Polski oddział – dawniej ISD Polska – w 2007 roku sprywatyzował Stocznię Gdańsk.

Dziś Ukraińcy zasłaniają się umowami poufności i nie chcą komentować toczącego się procesu negocjacyjnego. – Nie możemy ze względu na NDA komentować przebiegu negocjacji inwestorskich. Rozmowy trwają, o jakichkolwiek terminach mówić jeszcze za wcześnie  mówiła nam Ludmiła Buimister, prezes zarządu GSG Towers Sp. z o.o. 

Co jeśli mimo wszystko nie dojdzie do przejęcia Stoczni przez mniejszościowego udziałowca i nie uda się osiągnąć konsensusu? Prezes ARP przypomniał, że istnieje „plan B”, który jest procedowany niezależnie od toczących się negocjacji. To pomysł na tzw. „stocznię techniczną”, która miałaby procedować na terenach przejętych od Stoczni Gdańsk przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, a także terenach dzierżawione przez Stocznię Nauta, gdzie obecnie funkcjonuje Zakład Nowych Budów.  

ac

Warto poczytać

 1. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 2. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 3. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 4. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 5. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 6. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 7. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 8. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook