Jedynie prawda jest ciekawa


Premier znów wzywa do przemocy?

23.09.2013

Kibice i fani piłki nożnej zdaje się wciąż budzą w Tusku niesłychane emocje. Premier znów wypowiedział się o środowisku kibicowskim. Nie obyło się bez kontrowersji. "Zasługują na pałkę czy więzienie".

Kibole wzniecający burdy na stadionach, jak ostatnio w Rzymie podczas meczu Legii, nie zasługują na protekcję ze strony polityków, a wyłącznie na potępienie, karę, a kiedy trzeba - pałkę czy więzienie - uważa premier Donald Tusk.

Premier pytany na konferencji prasowej w Gdyni o ocenę ostatnich wydarzeń w Rzymie podkreślił, że nie jest nimi zaskoczony, bo nie jest to odosobniony przypadek - kibole dali się poznać wcześniej m.in. na Litwie i w Luksemburgu.

Zaznaczył, że odpowiedzialność za zachowania kibiców w innych krajach ponoszą gospodarze, bo "trudno, żeby polska policja, czy polskie państwo interweniowało poza granicami naszego kraju".

"Ale to tylko potwierdza, że stan emocji i kultury w niektórych środowiskach kibicowskich jest absolutnie nie do zaakceptowania" - podkreślił.

"Twarde działania tutaj w Polsce rządu wobec tych środowisk - ale właściwie najczęściej chuliganów i bandytów, niż kibiców, bo to zbyt często mieszamy te dwa pojęcia - one powinny w dłuższej perspektywie przynieść efekt" - ocenił Tusk.

"Będziemy starali się bardzo konsekwentnie karać i piętnować tego typu zachowania tutaj na terenie naszego kraju" - podkreślił.

Dla premiera ostatnie zdarzenia w Rzymie, a także decyzja UEFA są "bardzo gorzką satysfakcją", że tylko twarde działania i "jednoznaczne potępienie dla tego typu zachowań może przynieść efekty".

"Mam nadzieję - chociaż po raz kolejny apeluję o to do niektórych polityków w Polsce - że nie będą już dłużej udawali, że kibol, który zachowuje się tak, jak to miało miejsce w Rzymie czy choćby tutaj, rzut kamieniem na plaży w Gdyni nie zasługuje na protekcję ze strony polityków, tylko wyłącznie na potępienie, karę, a kiedy trzeba - pałkę czy więzienie" - mówił premier.

Decyzją UEFA Legia Warszawa zagra 3 października przy pustych trybunach mecz z cypryjskim Apollonem Limassol w lidze europejskiej. To kara za zachowanie kibiców w trakcie eliminacji Ligi Mistrzów.

Po meczu w Rzymie, gdzie Legia 20 września grała mecz z Lazio, włoska prasa podała bilans niepokojów wywołanych przez polskich pseudokibiców - 20 zatrzymanych, ranny jeden policjant i jeden kibic.

TK,PAP
[Fot. PAP/Adam Warżawa]

Warto poczytać

 1. 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

 2. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 3. Tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 4. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 5. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 6. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook