Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier znów wzywa do przemocy?

23.09.2013

Kibice i fani piłki nożnej zdaje się wciąż budzą w Tusku niesłychane emocje. Premier znów wypowiedział się o środowisku kibicowskim. Nie obyło się bez kontrowersji. "Zasługują na pałkę czy więzienie".

Kibole wzniecający burdy na stadionach, jak ostatnio w Rzymie podczas meczu Legii, nie zasługują na protekcję ze strony polityków, a wyłącznie na potępienie, karę, a kiedy trzeba - pałkę czy więzienie - uważa premier Donald Tusk.

Premier pytany na konferencji prasowej w Gdyni o ocenę ostatnich wydarzeń w Rzymie podkreślił, że nie jest nimi zaskoczony, bo nie jest to odosobniony przypadek - kibole dali się poznać wcześniej m.in. na Litwie i w Luksemburgu.

Zaznaczył, że odpowiedzialność za zachowania kibiców w innych krajach ponoszą gospodarze, bo "trudno, żeby polska policja, czy polskie państwo interweniowało poza granicami naszego kraju".

"Ale to tylko potwierdza, że stan emocji i kultury w niektórych środowiskach kibicowskich jest absolutnie nie do zaakceptowania" - podkreślił.

"Twarde działania tutaj w Polsce rządu wobec tych środowisk - ale właściwie najczęściej chuliganów i bandytów, niż kibiców, bo to zbyt często mieszamy te dwa pojęcia - one powinny w dłuższej perspektywie przynieść efekt" - ocenił Tusk.

"Będziemy starali się bardzo konsekwentnie karać i piętnować tego typu zachowania tutaj na terenie naszego kraju" - podkreślił.

Dla premiera ostatnie zdarzenia w Rzymie, a także decyzja UEFA są "bardzo gorzką satysfakcją", że tylko twarde działania i "jednoznaczne potępienie dla tego typu zachowań może przynieść efekty".

"Mam nadzieję - chociaż po raz kolejny apeluję o to do niektórych polityków w Polsce - że nie będą już dłużej udawali, że kibol, który zachowuje się tak, jak to miało miejsce w Rzymie czy choćby tutaj, rzut kamieniem na plaży w Gdyni nie zasługuje na protekcję ze strony polityków, tylko wyłącznie na potępienie, karę, a kiedy trzeba - pałkę czy więzienie" - mówił premier.

Decyzją UEFA Legia Warszawa zagra 3 października przy pustych trybunach mecz z cypryjskim Apollonem Limassol w lidze europejskiej. To kara za zachowanie kibiców w trakcie eliminacji Ligi Mistrzów.

Po meczu w Rzymie, gdzie Legia 20 września grała mecz z Lazio, włoska prasa podała bilans niepokojów wywołanych przez polskich pseudokibiców - 20 zatrzymanych, ranny jeden policjant i jeden kibic.

TK,PAP
[Fot. PAP/Adam Warżawa]
Słowa kluczowe:

Donald Tusk

,

Polska

,

polityka

,

kibice

,

UEFA

Warto poczytać

 1. mid-17524019 25.05.2017

  Premier: „Opozycja niech nie histeryzuje”

  „Polska jest i będzie w UE. Chcemy UE jednolitej, stabilnej, bezpiecznej” - napisała na Twitterze Beata Szydło.

 2. muz555 25.05.2017

  Przy tej ścianie zginął "Łupaszka"

  W b. areszcie śledczym na warszawskim Mokotowie odkryto ścianę śmierci, gdzie rozstrzeliwano żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 3. Marszalek-Senatu-sdadsada 25.05.2017

  Marszałek Senatu o referendum konstytucyjnym

  "Szanujemy propozycję prezydenta ws referendum dot. konstytucji, sprawa wymaga jeszcze dyskusji".

 4. Grzegorz-Schetyna-gfgdfg 25.05.2017

  Schetyna skrytykował inicjatywę prezydenta

  "To jest dramatyczne poszukiwanie pomysłu na własną aktywność".

 5. mact56 25.05.2017

  Macierewicz: Ten szczyt ma olbrzymie znaczenie

  Liczymy na to, że podczas szczytu NATO w Brukseli w czwartek zostanie rozstrzygnięta niesłychanie ważna kwestia obecności wojsk NATO i USA w Polsce po 2018 r.- stwierdził minister Macierewicz.

 6. 5fa2195364304f73b6c751d851a32433 25.05.2017

  Mucha: Pytania wyłonią się z konsultacji

  „Prezydent podkreślał, że w tej sprawie będą się wypowiadać przede wszystkim Polacy”.

 7. powazki 25.05.2017

  25. ekshumacja smoleńska

  Z Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach ekshumowano w czwartek kolejną - 25. - ofiarę katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 8. komisjawer 24.05.2017

  Kandydaci do komisji weryfikacyjnej-zaopiniowani

  Sejmowa komisja ustawodawcza pozytywnie zaopiniowała w środę siedmiu kandydatów do komisji weryfikacyjnej ws. reprywatyzacji w stolicy. Negatywnie zaopiniowano zaś kandydata Nowoczesnej posła Jerzego Meysztowicza. Sejm ma wybrać członków komisji w czwartek.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook