Jedynie prawda jest ciekawa


Premier: Widać dobre zmiany w TVP i w radiu

28.02.2016

Premier Beata Szydło oceniła, że w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu już widać zmiany na dobre. Zaznaczyła, że konieczne jest odbudowanie mediów publicznych, ale zmiany są procesem.

- Pan prezes (Jacek) Kurski wprowadza zamiany, proszę pamiętać, że on przecież od niedawna ma możliwość wprowadzania tych zmian w telewizji publicznej. Ja oceniam te zmiany bardzo pozytywnie. To nie jest łatwe, nie chodzi też o to, żeby przeprowadzić rewolucję czy dokonać zmian, które zachwieją funkcjonowaniem instytucji. Natomiast chodzi o to, żeby odbudować media publiczne, żeby rzeczywiście telewizja publiczna była publiczną, żeby realizowała misję, żeby była pluralistyczna, obiektywna - powiedziała Szydło w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Premier podkreśliła, że "media są dla obywateli, nie dla polityków".

- Tak trzeba je zbudować, żeby każdy, kto telewizję publiczną ogląda, mógł znaleźć w niej coś dla siebie, żeby wiadomości, czyli to pasmo informacyjne było obiektywne i rzetelne w przekazywaniu informacji. Mogę powiedzieć i chyba podziela ten głos wielu ludzi, widać te zmiany na dobre po pierwszych tygodniach zmian wprowadzonych w telewizji. To oczywiście jest proces, to musi jeszcze trwać - mówiła.

Szydło zaznaczyła, że dotychczas została przyjęta tylko tzw. mała ustawa medialna, a głębokie zmiany w mediach publicznych będą możliwe, kiedy w czerwcu zostanie przyjęta tzw. duża ustawa medialna.

- Chcę też powiedzieć o bardzo dobrych zmianach w Polskim Radiu, bo też widać, że pani prezes Barbara Stanisławczyk świetnie sobie radzi. Wprowadza zmiany powoli, spokojnie, bardzo wyważenie, ale takie zmiany, które powodują, że Polskie Radio rzeczywiście zaczyna być coraz ciekawszym. I o to chodzi - wskazała Szydło.

Zapytana przez widza, czy nie należy zerwać obecnego "kompromisu aborcyjnego", Beata Szydło odparła, że nie chciałaby, aby tak poważna dyskusja toczyła się "przy tak rozchwianej scenie politycznej". 

- Bo boję się, że niestety byłoby to powodowane, że ciągle musielibyśmy tutaj toczyć przede wszystkim boje polityczne, a nie zastanowić się nad sprawą najważniejszą: sprawą życia - dodała.

Według premier "sprawy światopoglądowe powinny być przygotowane przez tych, którzy mają do tego szczególne uprawnienie i szczególny mandat, czyli ekspertów, naukowców". 

- Oni powinni pochylić się i przygotować odpowiednie rozwiązanie, które później w konsensusie politycznym należy przyjąć - oświadczyła Szydło.

Dodała, że to temat "bardzo bliski jej sercu", a "dyskusja pewnie się odbędzie i jest potrzebna".

- Nie pozwólmy tylko, żeby ona była wykorzystana w tym zgiełku i hałasie politycznym, który w tej chwili jest wywołany w Polsce przez środowiska przeciwne jakiemukolwiek podnoszeniu kwestii wartości czy światopoglądu - takiego, który uważają za niespełniający modelu, który jest lansowany jako model nowoczesny, liberalny, postępowy - podkreśliła. "Temu się musimy sprzeciwić - dodała.

- Na pewno sprawy światopoglądowe wymagają od nas głębokiego namysłu - podkreśliła premier.

PAP

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

 2. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 3. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 4. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 5. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 6. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 7. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 8. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook