Jedynie prawda jest ciekawa


Premier: Widać dobre zmiany w TVP i w radiu

28.02.2016

Premier Beata Szydło oceniła, że w Telewizji Polskiej i Polskim Radiu już widać zmiany na dobre. Zaznaczyła, że konieczne jest odbudowanie mediów publicznych, ale zmiany są procesem.

- Pan prezes (Jacek) Kurski wprowadza zamiany, proszę pamiętać, że on przecież od niedawna ma możliwość wprowadzania tych zmian w telewizji publicznej. Ja oceniam te zmiany bardzo pozytywnie. To nie jest łatwe, nie chodzi też o to, żeby przeprowadzić rewolucję czy dokonać zmian, które zachwieją funkcjonowaniem instytucji. Natomiast chodzi o to, żeby odbudować media publiczne, żeby rzeczywiście telewizja publiczna była publiczną, żeby realizowała misję, żeby była pluralistyczna, obiektywna - powiedziała Szydło w Radiu Maryja i Telewizji Trwam.

Premier podkreśliła, że "media są dla obywateli, nie dla polityków".

- Tak trzeba je zbudować, żeby każdy, kto telewizję publiczną ogląda, mógł znaleźć w niej coś dla siebie, żeby wiadomości, czyli to pasmo informacyjne było obiektywne i rzetelne w przekazywaniu informacji. Mogę powiedzieć i chyba podziela ten głos wielu ludzi, widać te zmiany na dobre po pierwszych tygodniach zmian wprowadzonych w telewizji. To oczywiście jest proces, to musi jeszcze trwać - mówiła.

Szydło zaznaczyła, że dotychczas została przyjęta tylko tzw. mała ustawa medialna, a głębokie zmiany w mediach publicznych będą możliwe, kiedy w czerwcu zostanie przyjęta tzw. duża ustawa medialna.

- Chcę też powiedzieć o bardzo dobrych zmianach w Polskim Radiu, bo też widać, że pani prezes Barbara Stanisławczyk świetnie sobie radzi. Wprowadza zmiany powoli, spokojnie, bardzo wyważenie, ale takie zmiany, które powodują, że Polskie Radio rzeczywiście zaczyna być coraz ciekawszym. I o to chodzi - wskazała Szydło.

Zapytana przez widza, czy nie należy zerwać obecnego "kompromisu aborcyjnego", Beata Szydło odparła, że nie chciałaby, aby tak poważna dyskusja toczyła się "przy tak rozchwianej scenie politycznej". 

- Bo boję się, że niestety byłoby to powodowane, że ciągle musielibyśmy tutaj toczyć przede wszystkim boje polityczne, a nie zastanowić się nad sprawą najważniejszą: sprawą życia - dodała.

Według premier "sprawy światopoglądowe powinny być przygotowane przez tych, którzy mają do tego szczególne uprawnienie i szczególny mandat, czyli ekspertów, naukowców". 

- Oni powinni pochylić się i przygotować odpowiednie rozwiązanie, które później w konsensusie politycznym należy przyjąć - oświadczyła Szydło.

Dodała, że to temat "bardzo bliski jej sercu", a "dyskusja pewnie się odbędzie i jest potrzebna".

- Nie pozwólmy tylko, żeby ona była wykorzystana w tym zgiełku i hałasie politycznym, który w tej chwili jest wywołany w Polsce przez środowiska przeciwne jakiemukolwiek podnoszeniu kwestii wartości czy światopoglądu - takiego, który uważają za niespełniający modelu, który jest lansowany jako model nowoczesny, liberalny, postępowy - podkreśliła. "Temu się musimy sprzeciwić - dodała.

- Na pewno sprawy światopoglądowe wymagają od nas głębokiego namysłu - podkreśliła premier.

PAP

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook