Jedynie prawda jest ciekawa


Premier unika odpowiedzi ws. PKW

17.03.2015

„Przyszłam do roboty i tylko na tym mi zależy. Być może do końca tego miesiąca uda mi się zaprezentować, jak procentowo wygląda realizacja moich zapowiedzi” - odparła premier Ewa Kopacz pytana o ocenę spadających notowań PO i prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Szefowa rządu zadeklarowała więc opowieść o tym, jak wypełnia obietnice z jej expose. Niestety, reporterce wPolityce.pl nie pozwolono zadać pytania szefowej rządu.

Kopacz była pytana przez dziennikarzy na konferencji prasowej między innymi o wątpliwości związane z Państwową Komisją Wyborczą i podanymi przez nią wynikami wyborów samorządowych oraz zezwoleniem na niszczenie głosów. Niestety, jej odpowiedź na pytanie była kuriozalna i w ogóle nie odnosząca się do tematu.

„Nie chciałby Pan żyć w kraju, w którym premier będzie wydawał polecenia PKW. Od tego są odpowiednie instytucje, choćby instytucje męża zaufania, który uczestniczy podczas całego aktu wyborczego… Mało tego, ma obowiązek odnotowania w protokole, gdy zakończono liczenie, swoich uwag i wątpliwości. Z tego co wiem, tych uwag nie było aż tak dużo…” - stwierdziła.

Dodawała, cokolwiek to znaczy, że „to niewątpliwie rzecz, która zasługuje w roku wyborczym na to, by budować zaufanie”.

„Aby budować zaufanie do PKW i całego aktu święta demokracji, jakim są wybory, należy dobrze przygotować tych, którzy będą uczestniczyć w tych wyborach” - stwierdziła.

Dopytywana o ocenę sondaży, w których spadają notowania Platformy Obywatelskiej i Bronisława Komorowskiego, Kopacz odparła, że „prawdziwym sondażem będą dopiero wybory”.

„Przyszłam do roboty i tylko na tym mi zależy - czasu do października nie mam zbyt wiele. Być może do końca tego miesiąca uda mi się zaprezentować, jak procentowo wygląda realizacja moich zapowiedzi” - tłumaczyła.

Kopacz nie chciała wypowiadać się szerzej w sprawie ustawy o in vitro - zapewniła jedynie, że nie będzie w klubie Platformy dyscypliny partyjnej, choć dodawała, że „będą o tym rozmawiać”. Zapewniła, że na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się tym projektem.

Pani premier odniosła się też do działań Rosji związanych z przesunięciem rakiet Iskander aż po granice z Polską.

„Jestem przekonana, że to, co się dzieje - a co jest bacznie obserwowane przez Siły Zbrojne na odpowiednich szczeblach - nadaktywność na Bałtyku - nie jest powodem do tego, by podnosić larum. Jestem przekonana, że Rosja wykonuje tego rodzaju gesty, by przed szczególnym wydarzeniem - Radą Europejską - wpłynąć na decyzje ws. przedłużenia sankcji” - oceniła Kopacz.

Potępiła też - pytana przez tvn24 - wypowiedzi włoskich projektantów z Dolce & Gabbana na temat dzieci z in vitro.

Wcześniej szefowa rządu poinformowała o wprowadzeniu programu dla seniorów „Senior-Wigor”, który zakłada wybudowanie 100 domów dziennego pobytu dla seniorów.

„A druga sprawa dotyczy wszystkich obywateli – jak państwo wiecie, płacenie podatków jest obowiązkiem każdego obywatela, ale i obowiązkiem państwa jest przede wszystkim obowiązek szacunku podatników. Przyszedł czas na zmianę relacji między urzędnikiem a podatnikiem” -  mówiła Kopacz, zapowiadając stworzenie nowej ordynacji podatkowej.

Podczas konferencji prasowej główne założenia projektu przedstawiał Leonard Etel, przewodniczący komisji kodyfikacyjnej.

„W tym zespole znalazły się wszystkie osoby, które są w stanie wskazać problemy występujące na gruncie obecnej ordynacji, a których nie będzie w nowej ordynacji. (…) Chcemy wprowadzić do ordynacji podatkowej katalog praw i obowiązków podatnika. Po co jeszcze raz o nich pisać? W Polsce to jest ważne – jednym z takich praw podatnika jest prawo do bycia traktowanym uprzejmie i profesjonalnie przez urzędnika organu podatkowego. W jaki sposób najczęściej podatnik domaga się realizacji tego prawa? Mówi w urzędzie, że ma prawo – a ta pani urzędnik myśli sobie: 'może i on ma prawo do tego, ale skąd to wynika?'”- mówił, przekonując, że dzięki zmianom, które proponuje rząd, podatnik będzie mógł się poskarżyć na „zaszczucie” pismami procesowymi.

„Wysyłanie tych pism to nie jest zła wola urzędnika – on to musi robić. Dlaczego? Bo tak mamy ukształtowane procedury związane z załatwianiem spraw podatkowych. To procedury bizantyjskie! (…) I całkiem zbyteczne” - ubolewał Etel, zapewniając podczas długiego wywodu (dopytując, „czy nie mówi za długo”), że w tej chwili będzie to ułatwione i bardziej przyjazne dla podatnika.

Tłumaczył też o koniecznych zmianach przy instytucji przedawnienia, cyfryzacji usług podatkowych i wątpliwościach, które od momentu przyjęcia ordynacji mają być rozstrzygane na korzyść podatnika.

„Chcemy zrobić 100 tysięcy innych rzeczy, ale pani premier patrzy na mnie, więc…” - zakończył.

O „kompleksowym rozwiązaniu” mówił też minister finansów Mateusz Szczurek. Zapewniał, że w sprawie zostaną przeprowadzone szerokie konsultacje.

Svl

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook