Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier Szydło zapowiada audyty ministerstw

03.03.2016

Audyty dotyczące m.in. funkcjonowania ministerstw za poprzedniego rządu będą przedstawiane od przyszłego tygodnia - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło. Opinia publiczna będzie informowana o stanie państwa, jaki zastaliśmy - zapowiedziała.

Premier była pytana, kiedy będzie upubliczniony audyt w kancelarii premiera i audyty w poszczególnych ministerstwach.

"Jeżeli chodzi o audyty, to będziemy na bieżąco przedstawiali informacje, które są w nich zawarte. Część z tych informacji musimy przeanalizować, dlatego że one być może wymagają jakiegoś uzupełnienia czy doprecyzowania. Być może powinniśmy zainteresować odpowiednie instytucje państwa tymi danymi" - powiedziała premier.

"Opinia publiczna będzie na bieżąco informowana o stanie państwa, jaki zastaliśmy po przejęciu rządów" - podkreśliła. Przypomniała, że w środę odbyła się konferencja prezesa Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa opisująca działania poprzedniego kierownictwa.

"To są dane, które pokazują, jak zarządzano nie tylko tą instytucją. Takich przykładów będziemy pokazywali więcej. (...) Wczoraj (audyt) przedstawiał prezes ARiMR, w kolejnych dniach przyszłego tygodnia będziemy pokazywać następne" - zapowiedziała premier Szydło.

Z audytu wynika, że w ciągu 8 lat wypłacono nagrody na kwotę 281 mln zł, które głównie trafiły do dyrektorów departamentów (83 osoby) oraz dyrektorów regionalnych (54 osoby). Niektórzy dyrektorzy w tym okresie otrzymywali nagrody w wysokości 280 tys. zł.

Jeżeli chodzi o zamawianie systemów informatycznych, to Agencja w latach 2008-2015 wydała na ten cel 2,3 mld zł, w tym ok. 1 mld zł były to zamówienie z tzw. wolnej ręki. Audytorzy m.in. stwierdzili, że "zamawiający przyjął niekorzystną, nieprzejrzystą i sprzyjającą zachowaniom korupcyjnym formę realizacji analizowanych umów utrzymaniowo-rozwojowych systemów informatycznych Agencji".

Od 2008 r. na szkolenia wydano w sumie ok. 54 mln zł; na promocję - 36 mln zł. W czwartek na konferencji prasowej w Sejmie do audytu przeprowadzonego w ARiMR odniosła się Platforma Obywatelska. Zdaniem rzecznika partii Jana Grabca "opowieści o nieprawidłowościach z lat minionych mają przysłonić bardzo zły wizerunek działania Agencji".

"Problemem jest nie tylko chaos funkcjonujący w tej Agencji, ale również osoba prezesa agencji pana Obajtka" - mówił polityk PO. "Pan prezes ma cały szereg zarzutów prokuratorskich. Minister Jurgiel mówił, że nie przeszkadza to w pracy pana prezesa, ale jak widać po efektach - Agencja działa źle" - ocenił.

Jak dodała posłanka PO Dorota Niedziela, Agencja "zamiast zająć się pracą i wypłacaniem pieniędzy należnym rolnikom (...), zajęła się wymianą kadr". Spowodowało to - jak mówiła - że w lutym te wypłaty były na poziomie miliarda złotych, kiedy w analogicznym okresie w 2015 r. było już wypłaconych 12 miliardów zł.

W środę prezes ARiMR Daniel Obajtek informował, że mimo kłopotów z systemem informatycznym Agencja wypłaca dopłaty bezpośrednie. Do końca marca pieniądze dostanie 85 proc. rolników, a wypłaty wyniosą 11 mld zł - zapewnił.

Politycy PO apelowali też w czwartek do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela oraz premier Szydło, żeby nie podejmowali "pochopnych kroków" ws. ustawy dot. ochrony polskiej ziemi. "Apelujemy, żeby już dzisiaj powstrzymać to szaleństwo dotyczące zmian ustawy o ziemi, by rząd jeszcze raz się nad tą ustawą pochylił, przemyślał stosowane tam rozwiązania i posłuchał rolników" - mówił Grabiec.

"Uważamy, że ustawa o ochronie ziemi za bardzo narusza prawa własności" - dodała Niedziela. Ponadto - w jej opinii - propozycja PiS "obniży wartość ziemi", co - jak mówiła - "będzie skutkowało tym, że rolnicy będą mieli dużo mniejszy zasób finansowy i wartości ziemi, którą posiadają".

Projekt ustawy dot. obrotu ziemią zakłada wstrzymanie sprzedaży państwowej ziemi na 5 lat. Według proponowanych przepisów zasadniczo nabywcami nieruchomości rolnych będą mogli być tylko rolnicy indywidualni.

Ma on na celu wzmocnienie ochrony ziemi rolniczej przed spekulacyjnym wykupem przez podmioty krajowe i zagraniczne (osoby fizyczne i prawne) oraz zatrzymanie niekorzystnego trendu w strukturze agrarnej. Jednym z powodów wprowadzenia nowych regulacji jest fakt, że 1 maja 2016 r. przestaje obowiązywać 12-letni okres ochronny na zakup ziemi rolnej przez cudzoziemców i istnieje prawdopodobieństwo, że zainteresowanie jej nabyciem przez osoby z krajów Unii Europejskiej znacząco wzrośnie.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 4. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 5. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 6. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 7. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 8. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook