Jedynie prawda jest ciekawa


Premier podziękowała strażakom za służbę

06.05.2017

Nominacje generalskie dla sześciu oficerów PSP, promocja ponad 200 strażaków na pierwszy stopień oficerski i defilada - to główne punkty centralnych obchodów Dnia Strażaka, które w sobotę odbyły się w Warszawie. Za ofiarną służbę dziękowali strażakom m.in. prezydent, premier, szef MSWiA.

Obchody na Placu Piłsudskiego połączone były z jubileuszem 25-lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej, w której dziś służy prawie 30 tys. strażaków; w ochotniczych formacjach straży pożarnej - ok. 700 tys. 

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Obecne były także rodziny ponad 200 strażaków, którzy otrzymali promocje na pierwszy stopień oficerski. 

Prezydent Duda wręczył nominacje generalskie sześciu oficerom PSP. Do stopnia generała brygadiera został awansowany komendant główny tej formacji nadbryg. Leszek Suski. To najwyższy stopień służbowy w PSP, odpowiadający "dwugwiazdkowemu" generałowi w wojsku i innych formacjach mundurowych. 

Do stopnia nadbrygadiera, czyli na pierwszy stopień generalski w PSP, zostało awansowanych pięciu oficerów, którzy do tej pory mieli stopień starszego brygadiera. Wśród nich jest dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i były komendant główny PSP Marek Kubiak. Taki sam awans otrzymał jeden z dwóch zastępców komendanta głównego PSP Marek Jasiński, dwaj komendanci wojewódzcy PSP – Janusz Halak z Kujawsko-Pomorskiego i Stanisław Nowak z Małopolski, a także rektor-komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie Paweł Kępka. 

Premier Szydło podkreśliła, że straż pożarna to najbardziej szanowana służba w Polsce. "Jesteście zawsze wtedy, kiedy dzieje się coś, co wymaga wyjątkowych umiejętności, wyjątkowych działań. Jesteście zawsze wtedy, kiedy potrzebny jest ratunek, kiedy potrzebna jest pomoc, ale jesteście też w sytuacjach innych, kiedy dzieją się ważne w waszych miejscach, tam gdzie służycie, wydarzenia. I za to również należą wam się serdeczne podziękowania" - powiedziała. 

"Najkrótsze wyrazy wdzięczności, które można złożyć streszczają się w waszym zawołaniu: +Bogu na chwałę, ludziom na ratunek+. Ta dewiza przyświeca wam każdego dnia. I ta dewiza w najprostszy sposób streszcza sens waszego działania i to, co robicie, na co dzień" - dodała premier. 

Za codzienną służbę, strażakom dziękował też szef MSWiA. Zwracając się do wyróżnionych podkreślił, że bycie oficerem PSP to wielkie wyróżnienie i odpowiedzialność. "Każdy z nas chciał być strażakiem. Państwo dziś spełniliście te marzenia: jesteście oficerami Państwowej Straży Pożarnej. To wielkie wyróżnienie, ale to także wielka odpowiedzialność" - powiedział minister Błaszczak. 

Odczytano też list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. "Wiemy, że możemy na was polegać jak na Zawiszy, liczyć na wasze męstwo i ofiarność, możemy mieć pewność, że zawsze pośpieszycie na ratunek" - napisał Kaczyński. "Praca w każdej formacji mundurowej jest zaszczytna i odpowiedzialna, a także niebezpieczna, ale misja strażaków jest szczególna. Narażając własne zdrowie, a czasem nawet życie, spieszycie bliźnim z pomocą" - podkreślił prezes PiS. 

Uroczystość zakończyło składanie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz defilada pododdziałów marszowych i pojazdów pożarniczych. W pobliskim Ogrodzie Saskim odbył się strażacki piknik edukacyjny z konkurencjami sprawnościowymi dla dzieci i młodzieży. Wśród atrakcji były: ścianka wspinaczkowa, pneumatyczny tor przeszkód oraz pokazy ratownictwa medycznego, chemiczno-ekologicznego oraz psów ratowniczych. 

W sobotę rano z okazji Dnia Strażaka odprawiona została msza św. w kościele seminaryjnym w Warszawie z udziałem m.in. premier, kierownictwa MSWiA oraz licznych strażaków. 

W 2016 r. jednostki PSP interweniowały łącznie prawie 450 tys. razy. Ugasiły ponad 126 tys. pożarów i uczestniczyły w blisko 290 tys. interwencji związanych z miejscowymi zagrożeniami takimi jak wypadki drogowe, wichury, opady deszczu. 

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Patronem strażaków jest rzymski legionista św. Florian, który został zamęczony za wiarę i utopiony w rzece Anneso w górnej Austrii w 304 roku. Relikwie św. Floriana przywiózł do Polski (do Krakowa) w 1184 roku biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki. Kult świętego rozwinął się w Polsce po roku 1528, gdy spłonęła jedna z dzielnic Krakowa - Kleparz, a z pożogi ocalał jedynie kościół św. Floriana. 

ak/PAP

[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook