Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier oszczędza kosztem najuboższych

21.12.2011

Premier szuka oszczędności wśród najuboższych - twierdzą posłowie PiS. Politycy tej partii w środę skrytykowali m.in. rządowe plany podwyższenia składki rentowej.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. rządową propozycją podwyższenia składki rentowej. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych składka rentowa wzrasta o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku.

Rozwiązanie to skrytykował podczas środowej konferencji prasowej poseł PiS, b. szef Solidarności Janusz Śniadek. "Nie trzeba znać specjalnie realiów polskich firm, żeby mieć świadomość, że ciężar tej składki będzie przerzucany na pracowników (...). Uderzy to przede wszystkim w te rodziny, które całą swoją pensję przeznaczają na utrzymanie" - powiedział. Dodał, że propozycja rządu uderzy też w młodych, którzy będą mniej chętnie zatrudniani przez pracodawców.

Józefa Hrynkiewicz zwróciła uwagę, że premier Donald Tusk podczas expose zapowiedział kwotową waloryzację rent i emerytur. "Tymczasem okazuje się - wczoraj dostaliśmy to w dokumentach na komisji polityki społecznej - że będzie waloryzacja procentowa" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, oznacza to, że osoby pobierające najniższą emeryturę bądź rentę otrzymają mniejszą podwyżkę - 28 zł, zamiast 68 zł. "Kryzys bardzo mocno uderza w najbiedniejszych. Dlaczego premier tak to zrobił? Obiecywał, mówił, że podzieli równo koszty kryzysu. Tymczasem okazuje się, że w wykonaniu jest coś zupełnie innego" - dodała Hrynkiewicz.

Jej zdaniem ciągle nierozwiązanym problemem jest bardzo niski poziom świadczeń emerytalnych i rentowych. "Te świadczenia są już dzisiaj niezgodne z dokumentami międzynarodowymi m.in. postanowieniami Międzynarodowej Organizacji Pracy" - zaznaczyła.

"Premier w swoim expose obiecywał, że nie będzie szukał oszczędności wśród najuboższych. Rzeczywistość jest niestety zupełnie inna" - powiedział poseł Stanisław Szwed.

Poseł PiS podkreślił, że w ustawie budżetowej na 2012 rok nie ma środków na podwyższenie progów upoważniających do zasiłku rodzinnego, ani do zasiłków z pomocy społecznej. Przypomniał, że od wielu lat kryterium jest takie same - o pomoc może starać się rodzina, jeżeli jej dochód nie przekracza 351 zł na osobę w rodzinie.

PAP

(fot.platforma.org | Flickr)

Warto poczytać

 1. smig111 27.03.2017

  MON analizuje oferty dostawców śmigłowców

  W postępowania na dostawy śmigłowców wpłynęły oferty zaproszonych do negocjacji dostawców - poinformowało w poniedziałek MON.

 2. sasxc 27.03.2017

  Sasin o ustawie metropolitalnej: Trwają konsultacje

  Sasin był pytany w poniedziałek przez dziennikarzy, co dalej z propozycją PiS w sprawie metropolii warszawskiej, w kontekście wyników referendum w Legionowie.

 3. hossnowySI 27.03.2017

  Hoss pozostanie w areszcie

  O kolejne trzy miesiące, do czerwca, przedłużył warszawski sąd areszt Arkadiuszowi Ł. ps. Hoss, który według śledczych jest liderem jednej z największych i najprężniej działających grup zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy tzw. metodą na wnuczka.

 4. smoelr 27.03.2017

  Światowe laboratoria zbadają sprawę 10/04

  Sprawdź, co zmieni się w śledztwie smoleńskim. Czy będzie to przełom i poznamy prawdę, która nie będzie budzić wątpliwości?

 5. karczewskiPAP 27.03.2017

  PiS uwzględni referendum w Legionowie?

  - Na pewno jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę wyniki referendum w Legionowie - zapowiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

 6. IMG7566 27.03.2017

  ABW zatrzymała cztery osoby. Wyłudziły 21 mln zł

  Osoby podejrzewane są o udział w wyłudzeniach podatku VAT i unijnych dotacji.

 7. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 8. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook