Jedynie prawda jest ciekawa


Premier oszczędza kosztem najuboższych

21.12.2011

Premier szuka oszczędności wśród najuboższych - twierdzą posłowie PiS. Politycy tej partii w środę skrytykowali m.in. rządowe plany podwyższenia składki rentowej.

Na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu Sejm zajmie się m.in. rządową propozycją podwyższenia składki rentowej. Zgodnie z projektem zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych składka rentowa wzrasta o 2 pkt proc. po stronie pracodawcy. Zmiana ma wejść w życie od 1 lutego 2012 roku.

Rozwiązanie to skrytykował podczas środowej konferencji prasowej poseł PiS, b. szef Solidarności Janusz Śniadek. "Nie trzeba znać specjalnie realiów polskich firm, żeby mieć świadomość, że ciężar tej składki będzie przerzucany na pracowników (...). Uderzy to przede wszystkim w te rodziny, które całą swoją pensję przeznaczają na utrzymanie" - powiedział. Dodał, że propozycja rządu uderzy też w młodych, którzy będą mniej chętnie zatrudniani przez pracodawców.

Józefa Hrynkiewicz zwróciła uwagę, że premier Donald Tusk podczas expose zapowiedział kwotową waloryzację rent i emerytur. "Tymczasem okazuje się - wczoraj dostaliśmy to w dokumentach na komisji polityki społecznej - że będzie waloryzacja procentowa" - powiedziała.

Jak zaznaczyła, oznacza to, że osoby pobierające najniższą emeryturę bądź rentę otrzymają mniejszą podwyżkę - 28 zł, zamiast 68 zł. "Kryzys bardzo mocno uderza w najbiedniejszych. Dlaczego premier tak to zrobił? Obiecywał, mówił, że podzieli równo koszty kryzysu. Tymczasem okazuje się, że w wykonaniu jest coś zupełnie innego" - dodała Hrynkiewicz.

Jej zdaniem ciągle nierozwiązanym problemem jest bardzo niski poziom świadczeń emerytalnych i rentowych. "Te świadczenia są już dzisiaj niezgodne z dokumentami międzynarodowymi m.in. postanowieniami Międzynarodowej Organizacji Pracy" - zaznaczyła.

"Premier w swoim expose obiecywał, że nie będzie szukał oszczędności wśród najuboższych. Rzeczywistość jest niestety zupełnie inna" - powiedział poseł Stanisław Szwed.

Poseł PiS podkreślił, że w ustawie budżetowej na 2012 rok nie ma środków na podwyższenie progów upoważniających do zasiłku rodzinnego, ani do zasiłków z pomocy społecznej. Przypomniał, że od wielu lat kryterium jest takie same - o pomoc może starać się rodzina, jeżeli jej dochód nie przekracza 351 zł na osobę w rodzinie.

PAP

(fot.platforma.org | Flickr)

Warto poczytać

 1. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 6. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 7. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 8. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook