Jedynie prawda jest ciekawa

Premier obiecał, słowa nie dotrzymał

18.12.2011

"Rzeczpospolita" opisuje walkę małych przedsiębiorców ZUS-em, który egzekwuje od nich rzekomo zaległe składki.

Przed laty mogli opłacać niskie składki do  ZUS od pracy nakładczej. Dzięki temu nie wpłacali pełnych obciążeń od prowadzonej firmy. Od 2009 r. wprowadzono zmiany do ustawy, która zakazała tej praktyki, ale ZUS domaga się od nich zapłacenia zaległości z odsetkami nawet do dziesięciu lat wstecz - pisze dziennik.

Co ciekawe, problem obiecał rozwiązać premier Donald Tusk - 3 dni przed wyborami. Co prawda podczas spotkania w Katowicach nie podszedł do protestujących przedsiębiorców ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP, ale dzień później zaprosił ich na spotkanie i obiecał, że sprawa zostanie załatwiona na drodze prawnej - do końca roku. Chodziło o abolicję i zwrot już zapłaconych ZUSowi pieniędzy.
Nic takiego jednak nie nastąpiło. Przedsiębiorcy przypomnieli więc premierowi o obietnicy i zroganizowali w piątek pikietę przed Centrum Nauki Kopernik - czyli przed budynkiem, w którym odbywały się Europejskie Dni Rozwoju.

Patrzyłam Donaldowi Tuskowi w oczy, kiedy zapewniał, że do końca roku problem zostanie rozwiązany – mówi "Rz" Maja Szlawska ze Stowarzyszenia.

Dziś już wiadomo, że potrwa to znacznie dłużej. Przedstawiciele PO twierdzą bowiem, że sprawa jest skomplikowana. 

 W kampanii wydawała się zapewne dużo prostsza. W końcu chodziło o głosy. A przecież premier obiecał rozwiązanie sprawy podczas spotkania w swoje Kancelarii, do którego doszło z jego inicjatywy. A więc miał dużo czasu, by z problemem się zapoznać i ocenić szanse jego szybkiego rozwiązania.

Mik

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. 1270kempa 14.12.2017

  Policja zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o podpalenie biura Kempy

  Dolnośląscy policjanci zatrzymali 40-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o podpalenie biura poselskiego szefowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beaty Kempy w Sycowie. Do podłożenia ognia doszło w nocy z poniedziałku na wtorek.

 2. 1270amwp 14.12.2017

  Antoni Macierewicz odpowiada Putinowi: Zamiast drwić i oskarżać Polskę, niech pozwoli na wyjaśnienie tragedii smoleńskiej

  Najwyższy czas, żeby władze rosyjskie spojrzały prawdzie w oczy i oddały Polsce bezprawnie przetrzymywany wrak Tu-154M, czarne skrzynki i inne fundamentalne dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz.

 3. 1270matteusz 14.12.2017

  Morawiecki: uruchomienie art. 7 traktatu UE wobec Polski byłoby niesprawiedliwe

  Ewentualne uruchomienie art. 7 traktatu unijnego wobec Polski byłoby niesprawiedliwe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w Brukseli. Według niego Europa powinna być Europą suwerennych państw, które mają prawo do reformy sądownictwa.

 4. Caracal352sow-af-mil 14.12.2017

  PiS ostro o poprzedniej władzy: zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie i awaryjne

  Nasi poprzednicy zamierzali kupić śmigłowce stare, drogie, całkowicie importowane i - jak się okazuje - awaryjne - powiedział w czwartek w Sejmie poseł PiS Artur Soboń. Posłowie PiS odnieśli się do doniesień medialnych dotyczących francuskich śmigłowców caracal

 5. Strzelecka14122017 14.12.2017

  IPN przeszuka katownię NKWD. Mogą znajdować się tam szczątki pomordowanych Polaków

  IPN, który przejął siedzibę dawnej katowni NKWD i UB na Pradze w Warszawie, podejmie na jej terenie poszukiwania szczątków ofiar zbrodni komunistycznych. To teren budynku przy ul. Strzeleckiej 8, w którego piwnicach mordowano żołnierzy podziemia niepodległościowego

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook