Jedynie prawda jest ciekawa


Premier obiecał, słowa nie dotrzymał

18.12.2011

"Rzeczpospolita" opisuje walkę małych przedsiębiorców ZUS-em, który egzekwuje od nich rzekomo zaległe składki.

Przed laty mogli opłacać niskie składki do  ZUS od pracy nakładczej. Dzięki temu nie wpłacali pełnych obciążeń od prowadzonej firmy. Od 2009 r. wprowadzono zmiany do ustawy, która zakazała tej praktyki, ale ZUS domaga się od nich zapłacenia zaległości z odsetkami nawet do dziesięciu lat wstecz - pisze dziennik.

Co ciekawe, problem obiecał rozwiązać premier Donald Tusk - 3 dni przed wyborami. Co prawda podczas spotkania w Katowicach nie podszedł do protestujących przedsiębiorców ze Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP, ale dzień później zaprosił ich na spotkanie i obiecał, że sprawa zostanie załatwiona na drodze prawnej - do końca roku. Chodziło o abolicję i zwrot już zapłaconych ZUSowi pieniędzy.
Nic takiego jednak nie nastąpiło. Przedsiębiorcy przypomnieli więc premierowi o obietnicy i zroganizowali w piątek pikietę przed Centrum Nauki Kopernik - czyli przed budynkiem, w którym odbywały się Europejskie Dni Rozwoju.

Patrzyłam Donaldowi Tuskowi w oczy, kiedy zapewniał, że do końca roku problem zostanie rozwiązany – mówi "Rz" Maja Szlawska ze Stowarzyszenia.

Dziś już wiadomo, że potrwa to znacznie dłużej. Przedstawiciele PO twierdzą bowiem, że sprawa jest skomplikowana. 

 W kampanii wydawała się zapewne dużo prostsza. W końcu chodziło o głosy. A przecież premier obiecał rozwiązanie sprawy podczas spotkania w swoje Kancelarii, do którego doszło z jego inicjatywy. A więc miał dużo czasu, by z problemem się zapoznać i ocenić szanse jego szybkiego rozwiązania.

Mik

[Fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 6. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook