Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Premier mówił o zmianach w wojsku

31.12.2013

Mijający rok był rokiem ciężkiej służby i głębokich zmian w wojsku - powiedział premier Donald Tusk, który odwiedził Centrum Operacji Powietrznych w warszawskich Pyrach. Złożył życzenia wszystkim, którzy w sylwestra i inne święta pełnią służbę i pracują.

"Rok 2013 to był rok bardzo ciężkiej, ofiarnej służby ludzi w mundurach, polskich pilotów, żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych. To także rok bardzo poważnych zmian w strukturze dowodzenia polskiego wojska" - mówił premier po spotkaniu z żołnierzami i pracownikami Centrum.

W COP premiera i towarzyszącego mu ministra obrony Tomasza Siemoniaka powitał dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski, który od przyszłego roku obejmie nowe stanowisko dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, utworzone w związku z reformą systemu dowodzenia i kierowania armią.

W spotkaniu wzięli też udział zastępca szefa Sztabu Generalnego WP gen. dyw. Anatol Wojtan i dowódca COP gen. dyw. pil. Jan Śliwka.

"Miałem okazję gratulować generałowi Lechowi Majewskiemu, który już za kilkanaście godzin obejmie funkcję dowódcy generalnego, to będzie pierwszy dowódca generalny w historii polskiego wojska" - powiedział premier dziennikarzom.

"To także dobry moment, aby złożyć życzenia tym wszystkim, którzy - niezależnie, czy to jest dzień powszedni, czy święto - pełnią bardzo poważną służbę. Tutaj, w Centrum Operacji Powietrznych, kilkudziesięciu oficerów, podoficerów, ludzi obsługi cywilnej. Także w całej Polsce - blisko pół tysiąca ludzi czuwa nad tym, żeby polskie niebo było bezpieczne, i będzie to robiło także w noc sylwestrową" - dodał Tusk.

"Ale to tylko wierzchołek piramidy, bo tysiące Polaków będzie pełniło służbę albo będzie po prostu w pracy. Chciałbym, aby w tego sylwestra i Nowy Rok, żebyśmy pamiętali o wszystkich, którzy muszą pracować i o ich rodzinach. Będziemy na pewno o północy ciepło myśleli o tych, którzy strzegą bezpieczeństwa ojczyzny i obywateli, są w pracy i nie mają tego szczęścia być z najbliższymi na przełomie roku" - mówił premier.

"Rok 2013 odchodzi - można powiedzieć: wreszcie - bo jednak trzynasty. Nie każdy jest przesądny, ale wiecie, co to znaczy. Jestem przekonany, że rok 2014 będzie lepszy dla wszystkich Polaków i chciałbym z tego miejsca - wspólnie z moimi dzisiejszymi gospodarzami - złożyć wszystkim rodakom najlepsze życzenia powodzenia, bezpieczeństwa, osobistego szczęścia dla wszystkich rodaków i polskich rodzin" - powiedział.

Premier przypomniał też, że na terenie dzisiejszego COP stoi budynek, w którym pracowali kryptolodzy rozszyfrowujący kod Enigmy.

W poniedziałek zostało rozwiązane Dowództwo Sił Powietrznych. We wtorek gen. Majewski podziękował swoim dotychczasowym podwładnym. "Dobiegło końca funkcjonowanie dowództw rodzajów sił zbrojnych (...) Jednocześnie kończę ponad trzyipółletnią kadencję na stanowisku dowódcy Sił Powietrznych. Z tej okazji pragnę podziękować wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska Sił Powietrznych za to, co razem osiągnęliśmy. Nasz wynik to 44 miesiące i około 140 tysięcy godzin lotów bez katastrofy. Jest to ewenement w 95-letniej historii polskiego lotnictwa wojskowego" - podkreślił.

"Zmieniliśmy system szkolenia lotniczego i struktury jednostek lotniczych. Udoskonaliliśmy system dowodzenia Siłami Powietrznym, przeorganizowaliśmy Wojska Obrony Przeciwlotniczej, unowocześniliśmy Wojska Radiotechniczne, zmodernizowaliśmy park samolotów i śmigłowców, poprawiliśmy infrastrukturę jednostek" - wyliczał generał.

Przypomniał, że polscy piloci ćwiczyli w Izraelu i na Alasce, Siły Powietrzne były włączone w ochronę mistrzostw Euro 2012, dwa razy wystawiały kontyngent strzegący państw bałtyckich, wspierały też lotniczo polski kontyngent w Afganistanie, wykonały kilkadziesiąt lotów w ramach Akcji Serce, przewożąc organy do transplantacji, organizowały pokazy lotnicze i VI Światowy Zjazd Lotników Polskich.

"Miałem przyjemność pracować z najlepszymi z najlepszych" - powiedział Majewski.

Centrum Operacji Powietrznych - Dowództwo Komponentu Powietrznego powstało 1 stycznia 2002 r., zastępując Centralne Stanowisko Dowodzenia Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej. COP pracuje na potrzeby narodowego i sojuszniczego systemu obrony powietrznej NATO, pełni rolę naczelnego organu dowodzenia dowódcy Sił Powietrznych.

PAP, lz

[fot: PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

Wojsko Polskie

,

zmiany

,

siemoniak

Warto poczytać

 1. tusk990 27.03.2017

  Szef MSZ: Tusk wybrany ze złamaniem prawa

  Doszło do fałszerstwa. Mamy ekspertyzy, które wykazują, że Tusk został wybrany ze złamaniem prawa europejskiego- stwierdził minister Witold Waszczykowski.

 2. policjasi12345 27.03.2017

  Tragiczny wypadek na Mazowszu

  Pięć osób zginęło w wypadku drogowym w miejscowości Pawłowo w woj. mazowieckim. Bus zderzył się czołowo z ciężarówką.

 3. szyd22 26.03.2017

  Premier Szydło: Nasz prestiż wzrósł

  Nie mogliśmy poprzeć człowieka, który chciał obalić nasz rząd; to byłoby wywieszenie białej flagi, to oznaczałoby utratę wiarygodności - powiedziała premier Beata Szydło w wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 4. mid-17324161 26.03.2017

  Prezydent o Deklaracji Rzymskiej i sytuacji w armii

  - Deklaracja Rzymska wytycza kierunki rozwoju UE w taki sposób, w jaki my jako Polska tego chcieliśmy - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda.

 5. mid-17325117 25.03.2017

  Marsz opozycji: „Kocham Cię, Europo!"

  „Nie damy odebrać sobie szans unijnych, europejskich. Nie damy wyprowadzić Polski z projektu, który jest gwarancją naszego bezpieczeństwa, rozwoju i postępu cywilizacyjnego”.

 6. mid-17325112 25.03.2017

  Protest frankowiczów w Warszawie

  "Ze wszystkich stron sceny politycznej odczuwamy blokadę" - mówił Andrzej Zalewski z Ruchu Obywatelskiego Frankowcy PL.

 7. mid-17325032 25.03.2017

  Rafalska: Rodzina w centrum

  "Rodzina energią dla Polski": To hasło chyba najlepiej oddaje cel, który przyświeca działaniom rządu - powiedziała szefowa MRPiPS.

 8. po-stefekk 25.03.2017

  PO: Rolą Platformy Obywatelskiej jest przygotowanie obrony polskiego samorządu

  Zdaniem PO zapowiadane przez PiS zmiany prawa zmierzają do ponownej centralizacji państwa.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook