Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rozmowy premier Szydło z premierem Estonii

01.06.2016

Przebywający w Warszawie premier Estonii Taavi Rõivas spotkał się dziś z Premier Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły lipcowego szczytu NATO oraz współpracy dwustronnej w ramach projektów infrastrukturalnych, w tym Via Baltica i Rail Baltica. Premier Szydło podczas konferencji prasowej podkreśliła, że szczyt NATO dla Polski jest bardzo istotnym wydarzeniem.

"W wymiarze organizacyjnym, przygotowujemy się do niego bardzo intensywnie, ale przede wszystkim zależy nam na tym, aby ustalenia szczytu wypełniały oczekiwania państw członkowskich; aby potwierdzały, że bezpieczeństwo Europy, również naszego regionu, w tym Polski i Estonii, po ustaleniach, które zostaną podjęte na szczycie warszawskim, zostało wzmocnione" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Premier Estonii podkreślił z kolei, że Polska odgrywa bardzo ważną rolę w umacnianiu bezpieczeństwa w regionie. Zauważył, że Estonia i Polska to jedyne kraje w regionie, które wydają więcej niż 2 proc. PKB na obronność.

Roivas wyraził zadowolenie, że Polska będzie gospodarzem lipcowego szczytu NATO. Podkreślił, że Estonia spodziewa się po nim decyzji "dotyczących wzmocnienia obronności". "Naszym celem jest uzgodnienie znaczącej, zwiększonej wojskowej obecności w oparciu o ocenę wojskową" - powiedział.

Zaznaczył, że NATO jest organizacją obronną, która "po prostu reaguje na działania Rosji na Ukrainie, a także na jej agresywne zachowanie w regionie bałtyckim".

"Rosja niestety nadal +podkopuje+ międzynarodowy porządek, stabilność i bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego, na Ukrainie, ale również w Syrii. Tak długo, jak porozumienia mińskie nie zostaną w pełni wdrożone, integralność terytorialna Ukrainy nie zostanie zapewniona, Unia Europejska będzie zmuszona do kontynuowania sankcji nałożonych na Rosję" - powiedział premier Estonii.

Rozmowa premierów Polski i Estonii dotyczyła też relacji bilateralnych, w tym projektów gospodarczych. "Bardzo dużo do zrealizowania łączy nas w obszarze infrastruktury; są realizowane wspólne projekty, które w ramach środków z UE chcemy podejmować" - powiedziała premier Szydło.

W tym kontekście wymieniła projekty: Via Baltica i Rail Baltica. "Będziemy ze strony polskiej bardzo aktywnie uczestniczyli w realizacji tych celów. Mam nadzieję, że do końca tej perspektywy finansowej bardzo duży postęp, jeżeli chodzi o te działania w ramach infrastruktury, będzie po stronie polskiej zrealizowany" - powiedziała szefowa polskiego rządu.

Szydło i Roivas rozmawiali też o kwestiach europejskich, w tym kryzysie imigracyjnym oraz czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii na temat członkostwa tego kraju w UE. "Zgodziliśmy się, i tu jest nasze jednakowe stanowisko, że zależy nam bardzo na tym, aby Wielka Brytania pozostała w UE" - podkreśliła polska premier.

Z kolei premier Estonii odnosząc się do kwestii migracji podkreślił, że jego kraj w tej kwestii"zrobi to, co do niego należy, bo rozumie potrzebę wykazania solidarności podczas tego kryzysu".

 

"Wypełniamy nasze zobowiązania, ale niestety widzimy również polaryzację pomiędzy państwami członkowskimi w tej kwestii. Musimy znaleźć sposób postępowania na przyszłość, obawiam się, że ostatnia propozycja automatycznych, przymusowych mechanizmów +podkopie+ jedność UE" - ocenił szef estońskiego rządu.

Wśród tematów rozmów były także sytuacja na Ukrainie oraz Partnerstwo Wschodnie, a także współpraca w dziedzinach e-administracji i nowych technologii. "Estonia jest tutaj w czołówce krajów europejskich" - wskazała premier Szydło.

Podkreśliła też, że Estonia jest dla Polski nie tylko ważnym partnerem gospodarczym, politycznym i w wymiarze bezpieczeństwa. "Mam nadzieję, że po dzisiejszym dniu możemy też potwierdzić, że łączą nas naprawdę bardzo silne więzy przyjaźni" - dodała Szydło.

Nawiązując do tych słów Roivas powiedział, że Polska jest krajem, z którym Estonia ma zarówno wspólną historię, jak i wspólne obawy i obszary odpowiedzialności.

Ocenił, że stosunki polsko-estońskie "były i są świetne". "Podzielamy poglądy dotyczące wielu tematów, np. podzielamy również wspólną odpowiedzialność za bezpieczeństwo i obronę regionu bałtyckiego i za utrzymanie jedności NATO, a także Uni Europejskiej w oparciu o wartości demokratyczne, rządy prawa i prawa człowieka" - powiedział premier Estonii.

 

wkt/PAP

 

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Estonia

,

premier PiS

,

NATO

,

przyjaźń

Warto poczytać

 1. DSC05982 27.10.2016

  KBW może zmienić wygląd kart do głosowania

  Biuro zapowiedziało w tej sprawie konsultacje społeczne, które są odpowiedzią na postulaty organizacji pozarządowych.

 2. 15af60213ee946c08cb7ff3554813008 27.10.2016

  Magierowski chwali nowy projekt ws. TK

  "Pan prezydent ma nadzieję, że TK już wkrótce będzie mógł pracować normalnie, w oderwaniu do tych bieżących sporów politycznych”.

 3. pred-st 27.10.2016

  Relacje polsko- senegalskie mają się zacieśnić

  Polski prezydent przypomniał, że w 2015 r. Senegal otworzył w Warszawie ambasadę, a Polska - w Dakarze w 2016 roku, co - jak zaznaczył - potwierdziło intensyfikację relacji politycznych i przekłada się na relacje gospodarcze między państwami.

 4. mid-16a25083 27.10.2016

  Kukiz'15 chce odrzucenia CETA przez Sejm

  "Kukiz'15 będzie domagał się odrzucenia tej ratyfikacji, co spowoduje, że umowa CETA padnie w Europie” - powiedział Stanisław Tyszka.

 5. 9720b50ff85a4b35acac3a7a523431d4 27.10.2016

  Ratusz składa zawiadomienia ws. reprywatyzacji

  "Składamy doniesienia wszędzie tam, gdzie pojawiają się wątpliwości".

 6. tk-stefefe 27.10.2016

  Władze o nowej ustawie o TK

  Beata Szydło i Patryk Jaki o projekcie nowej ustawy, którym zajmuje się Sejm.

 7. mid-16a27048 27.10.2016

  Szydło o CETA: "To nie jest umowa naszych marzeń"

  "Zadbaliśmy, by umowa UE-Kanada gwarantowała polskie interesy bardziej, niż dotąd umowy Polska-Kanada" - podkreśliła premier.

 8. c3c 27.10.2016

  Owsiak skazany za zniesławienie Matki Kurki

  Sąd Rejonowy w Złotoryi uznał, że szef WOŚP zniesławił i znieważył znanego blogera.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook