Jedynie prawda jest ciekawa


Prawie 4 tys. ochotników na szkoleniu wojskowym

04.05.2017

Niemal 3900 ochotników do służby przygotowawczej w czwartek i piątek ma stawić się w koszarach na kilkumiesięczne szkolenie - poinformował w czwartek rzecznik prasowy Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Szczepan Głuszczak.

W zaplanowanych na ten rok ćwiczeniach szkolenie odbędzie blisko 12 tys. kandydatów na podoficerów, oficerów i szeregowych. To drugi z trzech zaplanowanych turnusów; szkolenie będzie prowadzone w 33 jednostkach wojskowych i centrach szkolenia podległych Dowództwu Generalnemu. 


Potrwa do 31 sierpnia. 

Najwięcej kandydatów trafi do Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz 12. Brygady Zmechanizowanej, dokąd powołano po 300 ochotników. Niewielu mniej zostanie skierowanych do centrów w Poznaniu, Wrocławiu, Grudziądzu, Zegrzu, Ustce, Dęblinie, Kielcach oraz do jednostek wojskowych w Śremie, Tarnowskich Górach, Czerwieńsku i Sulechowie. 

Szkoleni otrzymają mundury, berety, buty i cały podstawowy ekwipunek, a za kilka dni odbędzie się uroczyste wręczenie broni. Po ok. miesiącu zakończą szkolenie i złożą przysięgę wojskową. Przyszli żołnierze będą się szkolić w wielu specjalnościach na potrzeby niemal wszystkich rodzajów sił zbrojnych. W przyszłości będą mogli wstąpić w szeregi Wojska Polskiego jako żołnierze wojsk operacyjnych, obrony terytorialnej, Narodowych Sił Rezerwowych lub też zasilą rezerwy osobowe. Ostatni tegoroczny turnus został zaplanowany na początek września. W tym roku w ramach służby przygotowawczej przeszkolono już około 3800 żołnierzy, w 2016 roku prawie 11 tys., przed dwoma laty ponad 9 tys. żołnierzy. 

Służba przygotowawcza to oferta dla osób, które dotychczas nie odbyły szkolenia wojskowego a chciałyby je odbyć w trybie ochotniczym. Służbę przygotowawczą mogą pełnić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Muszą być pełnoletni, niekarani za przestępstwo umyślne, posiadać obywatelstwo polskie oraz mieć predyspozycje fizyczne, psychiczne oraz i odpowiednie wykształcenie. 

W przypadku szkolonych na potrzeby korpusu oficerskiego jest to wykształcenie wyższe, średnie dla kandydatów na podoficerów i gimnazjalne w przypadku kształcenia na potrzeby korpusu szeregowych. 

Postępowanie rekrutacyjne, podobnie jak w przypadku służby kandydackiej, ma charakter konkursowy, z uwzględnieniem limitów miejsc. 

Kandydaci na oficerów szkolą się w uczelniach wojskowych, przyszli podoficerowie w szkołach podoficerskich, a szeregowych w centrach szkolenia i jednostkach wojskowych. Z dniem rozpoczęcia pełnienia służby przygotowawczej, żołnierze kształcący się na oficerów otrzymują tytuł podchorążego; kadeta - jeżeli będą kształcili się na podoficerów, a elewa, jeżeli maja zasilić korpus szeregowych. 

Służba przygotowawcza trwa do sześciu miesięcy w przypadku przyszłych oficerów, do pięciu miesięcy dla kandydatów na podoficerów i do czterech miesięcy, jeżeli żołnierze kształcą się na szeregowych. Szkolenie podstawowe jest jednakowe dla wszystkich, później jest ono różnicowane i dostosowywane do wykonywania obowiązków na stanowiskach dowódcy plutonu (kandydaci na oficerów) lub dowódcy drużyny (kandydaci na podoficerów). 

Kandydaci do korpusu szeregowych, którzy maja objąć stanowiska wymagające dodatkowego przeszkolenia, będą objęci szkoleniem specjalistycznym. W 2009 r. została zawieszona zasadnicza służba wojskowa. Możliwość odbycia służby przygotowawczej stworzono w 2015 r.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 2. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 3. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 4. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 5. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 6. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 7. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 8. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook