Jedynie prawda jest ciekawa

Prawica Rzeczypospolitej o pakcie stabilności

02.12.2011

W związku ze stanowiskiem polskiego rządu w sprawie tzw. paktu stabilności w Unii Europejskiej, zaprezentowanym przez premiera Donalda Tuska, Prawica Rzeczypospolitej wystosowała oświadczenie. Jego treść przedstawiamy poniżej:

Oświadczenie Prawicy Rzeczypospolitej przeciw przystąpienia Polski do paktu stabilności

Premier Donald Tusk zapowiada poparcie Polski dla projektowanego paktu stabilności, którego istotą ma być wprowadzenie jednolitych zasad dyscypliny budżetowej, a przede wszystkim unijna kontrola budżetów narodowych. To propozycja sprzeczna z polską Konstytucją i z sensem niepodległego państwa, zaprzeczająca istocie suwerenności i demokracji.

Postulat unijnej kontroli budżetów narodowych jest bowiem ogromnym zagrożeniem dla możliwości prowadzenia polityki państwa na rzecz rozwoju gospodarczego i dobrobytu Polaków.  Obowiązujące jednakowe podejście do budżetowych wydatków na konsumpcję i inwestycje spowoduje, że kraje, które muszą ciągle budować nowoczesną infrastrukturę po dewastacji gospodarki w czasach komunizmu, znajdą się w znacznie gorszej sytuacji. Same przychody budżetowe – bez możliwości kredytowania inwestycji – nie będą w stanie sfinansować koniecznych wydatków inwestycyjnych. Bez sprawnej infrastruktury nie będziemy w stanie rozwijać nowoczesnej gospodarki, o rzeczywistych zdolnościach konkurencji, budującej trwały wzrost gospodarczy. Zahamowania zdolności inwestycyjnych oznaczać będzie utrwalenie dystansu między Polską a krajami zachodniej części Unii.

Na taką perspektywę nie może zgodzić się żaden rząd myślący poważnie o przyszłości Rzeczypospolitej i o pozycji Polski w Europie.

(-) Marek Jurek

Prezes
Prawicy Rzeczypospolitej

(-) Marian Piłka

Wiceprezes
Prawicy Rzeczypospolitej

Słowa kluczowe:

prawica

,

Polska

,

Donald Tusk

,

unia

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook