Jedynie prawda jest ciekawa

Prawica powalczy o nową konstytucję

21.07.2014

Będzie wspólny projekt zmian w konstytucji partii prawicowych, które w weekend postanowiły połączyć siły. Na prośbę Ziobry będzie on startował z innego regionu niż rodzinna Małopolska.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podpisał w sobotę polityczne porozumienie z szefem SP Zbigniewem Ziobrą oraz szefem Polski Razem Jarosławem Gowinem.

Zakłada ono, iż Polska Razem i Solidarna Polska poprą kandydatów PiS w najbliższych wyborach uzupełniających do Senatu, wystawią wspólne listy do sejmików wojewódzkich w tegorocznych jesiennych wyborach samorządowych, wspólnego kandydata na prezydenta w 2015 roku i wspólne listy w wyborach parlamentarnych jesienią 2015 roku.

Częścią porozumienia jest także załącznik, którego partie nie chcą przedstawiać opinii publicznej. Zgodnie z wiedzą informatorów PAP z kierownictwa PiS, zawiera on rozkład miejsc na listach partii Kaczyńskiego w wyborach parlamentarnych dla polityków Solidarnej Polski i Polski Razem.

SP i PR mają otrzymać miejsce w każdym okręgu wyborczym; ok. 10 w skali kraju miejsc na listach ma być tzw. "biorących", ale nie ma decyzji, czy miałaby to być "jedynka", "dwójka" czy dalsze miejsca.

Do Senatu, jak powiedział jeden z polityków PiS, "miejsc z szansą na wybór dla ugrupowań Gowina i Ziobry będzie nie więcej niż pięć". Wybory do Senatu są jednomandatowe; porozumienie mogłoby więc oznaczać, że SP i PR będą miały prawo wskazać 5 kandydatów.

Według informatorów PAP, porozumienie zawiera również gwarancje konkretnego miejsca na listach dla liderów SP i PR. Jednak, jak mówi PAP polityk PiS, "Ziobro otrzymał niskie miejsce, nie w swoim okręgu (czyli poza Małopolską - PAP)".

Jak twierdzą politycy SP, Ziobro sam o to wnioskował.

- Jest to wyzwanie dla PiS. Zbyszek dostanie się nawet z dalszego miejsca - powiedział jeden z nich.

W załączniku nie jest wymienione nazwisko Jacka Kurskiego. Według informatorów PAP wynegocjował osobne warunki współpracy. Po eurowyborach Kurski ogłosił, że wycofuje się na jakiś czas z polityki i rezygnuje ze wszystkich funkcji w SP. 12 lipca pojawił się na konwencji środowisk prawicowych; Zbigniewa Ziobro na tym kongresie nie było.

Jeśli chodzi o Gowina, to - wg informatorów PAP w PiS - brany jest pod uwagę jego start w wyborach na prezydenta Krakowa; poważnie rozważana jest też jego kandydatura w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Ostateczne decyzje jednak jeszcze nie zapadły. PAP nie udało się skontaktować z Gowinem.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej był Kaczyński był pytany o dalsze wspólne inicjatywy PiS, SP i PR.

- Będziemy współpracować. Będziemy mieć wspólny sztab w wyborach samorządowych, na pewno powstanie wspólna komisja koordynacyjna, na pewno powstanie zespół programowy. Chcemy wyjść poza nasz program, chcemy przygotować nowy projekt konstytucji, który będzie wyciągał wnioski z tego, co się stało w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu paru lat - powiedział.

Zaznaczył, że projekt konstytucji "to sprawa na przyszły rok" i powinien być przedstawiony przed zaplanowanymi na 2015 wyborami parlamentarnymi.

Kaczyński nie chciał mówić o miejscach na listach PiS, jakie - zgodnie z porozumieniem – otrzymają przedstawiciele SP i PR.

- O listach na razie nie będziemy mówić. Jest odpowiedni protokół, wszystko zostało ustalone, nikt nie będzie tu nikogo wprowadzał w błąd ani w żaden, ani inny sposób oszukiwał - zapewnił Kaczyński.

PAP

[FOTO: PAP/Jakub Kamiński]

Wiadomości ze świata

więcej
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook