Jedynie prawda jest ciekawa


Prapremiera filmu o Polakach pomagających więźniom Auschwitz

02.02.2018
1270nieoboj
Prapremiera filmu o Polakach pomagających więźniom Auschwitz

Fabularyzowany dokument "Nieobojętni", opowiadający o żołnierzach AK oraz cywilach, mieszkańcach Oświęcimia i okolic, którzy pomagali więźniom KL Auschwitz, został w piątek wieczorem zaprezentowany przedpremierowo w Oświęcimskim Centrum Kultury.

"Ogniskujemy opowieść wokół oddziałów AK Sosienki i Garbnik, bo to historia niezwykła. Mówimy o polskim doświadczeniu w II wojnie światowej, które nie jest powszechnie znane, także w Polsce. Przypominamy bohaterów zapomnianych" - powiedział Bogdan Wasztyl, który wyreżyserował obraz wspólnie z Mirosławem Krzyszkowskim.

"Współorganizowanie ucieczek z obozu, dostarczanie więźniom żywności i lekarstw z narażeniem życia swoich rodzin, niezwykłe partyzanckie akcje - to fakty, które do tej pory nie przedarły się do szerokiej świadomości historycznej Polaków" - dodała szefowa oświęcimskiego stowarzyszenia Auschwitz Memento Paulina Wądrzyk, która wystąpiła w filmie.

Jak powiedział Wasztyl, film przybliża historię Oświęcimia od czasów przed okupacją, gdy w mieście żyły zgodnie społeczności żydowska i polska, przez czas, gdy Niemcy zburzyli ten ład, po powojenne prześladowania partyzantów i zaangażowanych w ruch oporu cywilów przez Sowietów i władze komunistyczne.

"Pokazujemy doświadczenie Polaków i Żydów na przykładzie niewielkiego miasta oraz to, co się z tymi społecznościami stało podczas okupacji niemieckiej. Pokazujemy losy mieszkańców, którzy stali się ofiarami zagłady, jak społeczność żydowska, albo zostali wysiedleni, stracili cały majątek i sprowadzono ich do roli +podludzi+, jak Polacy. Pokazujemy opór i pomoc więźniom. Podkreślamy heroizmy lokalnej społeczności polskiej wobec Auschwitz. Oni byli +nieobojętni+ na zło" - powiedział Wasztyl.

W filmie oprócz aktorów wystąpili potomkowie tych, których dotknęła bezpośrednio opowiadana historia. Przez meandry tragicznych wydarzeń oprowadza widza historyk, dziennikarz i sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej Marek Zając.

Obraz został wyprodukowany przez Narodowe Centrum Kultury oraz stowarzyszenie Auschwitz Memento. Premierę będzie miał w TVP prawdopodobnie w marcu.

Oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento od wielu lat utrwala historyczne relacje i popularyzuje historię. Przypomina o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków, jakim było zmaganie się z dwoma zbrodniczymi systemami: niemieckim nazizmem i sowieckim komunizmem. Zrealizowało już m.in. film "Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy" przypominający o niemieckich zbrodniach na Pomorzu Gdańskim w 1939 i 1940 r., "Duma i zdrada" o wyborach górali podczas okupacji, a także "Lustro" o Edwardzie Padkowskim, żołnierzu NOW i AK, uciekinierze z Auschwitz i aresztu UB.

Najbardziej znanym przedsięwzięciem stowarzyszenia jest akcja "Projekt: Pilecki". Pod jej auspicjami zrealizowany został fabularyzowany film dokumentalny "Pilecki", dokument "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego", wydano książkę "Pilecki. Śladami mojego taty" oraz płytę "Rotmistrz" rockowego zespołu Forteca.

Oddział AK Sosienki pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka działał przez kilka lat w pobliżu niemieckiego obozu KL Auschwitz. Partyzanci nieśli pomoc więźniom obozu. Zorganizowali ok. jednej trzeciej ucieczek z obozu. Wszystkie były udane.

Oddział Garbnik działał w rejonie Beskidu Małego. Ściśle współpracował z Sosienkami. W jego szeregach walczyło wielu uciekinierów z niemieckiego obozu Auschwitz. Dowodził nim por. Czesław Świątecki "Surma", a od października 1944 r. por. Józef Barcikowski "Chiromanta".

W pomoc więźniom zaangażowanych było bardzo wielu mieszkańców Oświęcimia i okolic. Historycy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau ustalili ok. 1,2 tys. nazwisk.

Oświęcim jest miastem, którego historia sięga XIII w. Tuż przed II wojną większość spośród ponad 14 tys. mieszkańców stanowili Żydzi. Swoje rodzinne miasto nazywali Oszpicin. Niemcy podczas okupacji zmienili nazwę miasta na Auschwitz. 

(PAP)

autor: Marek Szafrański
edytor: Paweł Tomczyk

fot. Youtube/NCKultury


Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook