Jedynie prawda jest ciekawa

Poznań przygotowuje obchody 61. rocznicy Czerwca - z myślą o młodym pokoleniu

18.06.2017

Jednym z częściej powtarzanych kłamstw przez establishment III RP jest to, jakoby przeciwko Władzy Ludowej występowali tylko ci niepokorni leśni, których onegdaj nazywano „bandytami”. Nic bardziej mylnego. Z komunistyczną nawałą walczyli nie tylko odważni żołnierze, którzy chcieli po prostu bić bolszewika, największego wroga Polski i zachodniej kultury. Z systemem walczyli także prości ludzie, robotnicy, których PRL miał rzekomo hołubić. Warto o tym pamiętać w przededniu przygotowywanych w Poznaniu uroczystości związanych z obchodami rocznicy czerwca 1956 roku.

Trzeba wesprzeć tę walkę o pamięć o robotniczym zrywie, który miał miejsce 61 lat temu, 28 czerwca 1956 roku. To wówczas robotnicy Zakładów Cegielskiego (wtedy Zakładów im. Stalina) podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań Instytutu Pamięci Narodowej, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.Strajk polskich robotników tłumiły wówczas liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy oddziały Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego.

Wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy Czerwca '56 trwają od początku miesiąca. Ich zwieńczeniem będą całodniowe uroczystości zaplanowane na 28 czerwca. "Miasto przy organizacji uroczystości związanych z upamiętnieniem Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. główny akcent kładzie w tym roku na to, aby wydarzenia sprzed lat były obecne w percepcji młodego pokolenia poznaniaków. To oni mają stać się kolejnymi +przekaźnikami+ wiedzy i pamięci o Czerwcu - zwłaszcza wtedy, kiedy zabraknie już naocznych świadków" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Poznania Hanna Surma.

W kalendarzu trwających blisko miesiąc wydarzeń związanych z rocznicą znalazły się m.in. konferencja "Młodzież o Poznańskim Czerwcu'56", spotkanie młodzieży pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca, spektakl "Poznański Czerwiec '56" w wykonaniu Teatru "W Przejściu" z poznańskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Wydarzeniom sprzed sześciu dekad poświęcony jest także międzyszkolny turniej.

Surma podkreśliła, że o pamięć o Czerwcu dbają nie tylko władze miasta, ale także lokalne społeczności. Kilka dni przed rocznicą, z uczestnikami Czerwca '56 spotkają się mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Łazarz; wydarzenie organizują: lokalna fundacja i stowarzyszenie. 

Centralne uroczystości rocznicowe z udziałem władz miasta i kombatantów odbędą się 28 czerwca pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56. W ub. roku w jubileuszowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i Janos Ader.

Artur Ceyrowski / PAP

Warto poczytać

 1. 1270najsztub 19.10.2017

  Są zarzuty prokuratorskie dla dziennikarza Piotra N., który potrącił pieszą

  Znany dziennikarz Piotr N. usłyszał w czwartek zarzut spowodowania wypadku - potrącenia pieszej. Grozi za to do trzech lat więzienia. Do zdarzenia doszło 5 października br.

 2. 1270radziwill 19.10.2017

  Minister zdrowia: nie ma przesłanek do zakazania farmaceutom powoływania się na "klauzulę sumienia"

  W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, brak jest przesłanek, by stwierdzić, że farmaceuci nie mogą powoływać się na "klauzulę sumienia" - ocenia minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara.

 3. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 4. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 5. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook