Jedynie prawda jest ciekawa


Poznań przygotowuje obchody 61. rocznicy Czerwca - z myślą o młodym pokoleniu

18.06.2017

Jednym z częściej powtarzanych kłamstw przez establishment III RP jest to, jakoby przeciwko Władzy Ludowej występowali tylko ci niepokorni leśni, których onegdaj nazywano „bandytami”. Nic bardziej mylnego. Z komunistyczną nawałą walczyli nie tylko odważni żołnierze, którzy chcieli po prostu bić bolszewika, największego wroga Polski i zachodniej kultury. Z systemem walczyli także prości ludzie, robotnicy, których PRL miał rzekomo hołubić. Warto o tym pamiętać w przededniu przygotowywanych w Poznaniu uroczystości związanych z obchodami rocznicy czerwca 1956 roku.

Trzeba wesprzeć tę walkę o pamięć o robotniczym zrywie, który miał miejsce 61 lat temu, 28 czerwca 1956 roku. To wówczas robotnicy Zakładów Cegielskiego (wtedy Zakładów im. Stalina) podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. W starciach na ulicach miasta zginęło, według badań Instytutu Pamięci Narodowej, co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych.Strajk polskich robotników tłumiły wówczas liczące ponad 10 tysięcy żołnierzy oddziały Ludowego Wojska Polskiego pod dowództwem wywodzącego się z Armii Czerwonej generała Stanisława Popławskiego.

Wydarzenia towarzyszące obchodom rocznicy Czerwca '56 trwają od początku miesiąca. Ich zwieńczeniem będą całodniowe uroczystości zaplanowane na 28 czerwca. "Miasto przy organizacji uroczystości związanych z upamiętnieniem Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 r. główny akcent kładzie w tym roku na to, aby wydarzenia sprzed lat były obecne w percepcji młodego pokolenia poznaniaków. To oni mają stać się kolejnymi +przekaźnikami+ wiedzy i pamięci o Czerwcu - zwłaszcza wtedy, kiedy zabraknie już naocznych świadków" - powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Poznania Hanna Surma.

W kalendarzu trwających blisko miesiąc wydarzeń związanych z rocznicą znalazły się m.in. konferencja "Młodzież o Poznańskim Czerwcu'56", spotkanie młodzieży pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca, spektakl "Poznański Czerwiec '56" w wykonaniu Teatru "W Przejściu" z poznańskiego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4. Wydarzeniom sprzed sześciu dekad poświęcony jest także międzyszkolny turniej.

Surma podkreśliła, że o pamięć o Czerwcu dbają nie tylko władze miasta, ale także lokalne społeczności. Kilka dni przed rocznicą, z uczestnikami Czerwca '56 spotkają się mieszkańcy poznańskiej dzielnicy Łazarz; wydarzenie organizują: lokalna fundacja i stowarzyszenie. 

Centralne uroczystości rocznicowe z udziałem władz miasta i kombatantów odbędą się 28 czerwca pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56. W ub. roku w jubileuszowych uroczystościach rocznicowych wzięli udział prezydenci Polski i Węgier Andrzej Duda i Janos Ader.

Artur Ceyrowski / PAP

Warto poczytać

 1. walter21022018 21.02.2018

  Symboliczny koniec Waltera. Rozpoczęła się rozbiórka pomnika gen. Świerczewskiego w Jabłonkach

  Rozpoczął się demontaż pomnika gen. Karola Świerczewskiego "Waltera" w Jabłonkach. Pozwolenie na jego demontaż wydał starosta leski. Prace ruszyły w środę przed godz. 11.

 2. 1270jaruzelskimend 21.02.2018

  W końcu! Już wkrótce Jaruzelski i Kiszczak stracą stopnie!

  W czwartek na Komitecie Stałym Rady Ministrów będzie dyskutowany projekt ustawy umożliwiającej odebranie stopni generalskich - zapowiedział w środę szef Komitetu Jacek Sasin

 3. 1270IZRAELWOJNA 21.02.2018

  Zybertowicz: konflikt izraelsko-polski jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem

  To nie my zainicjowaliśmy konflikt izraelsko-polski, który jest dla społeczeństwa pewnym wstrząsem - ocenił doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz

 4. 1270wolyn 20.02.2018

  Zakaz prowadzenia ekshumacji będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie

  Zakaz prowadzenia ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów będzie obciążał relacje polsko-ukraińskie dopóki nie zostanie zniesiony - uważa wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Jesteśmy zdeterminowani, żeby prowadzić rozmowy ze stroną ukraińską, by wspólnie osiągnąć ten cel - dodał.

 5. 1270degradacja 20.02.2018

  "Odebranie stopni generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi to elementarna uczciwość"

  Należy odebrać stopnie generalskie m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu i Czesławowi Kiszczakowi ze względu na elementarną uczciwość; dziś musimy młodemu pokoleniu wskazać, jakie postawy są godne, a jakie trzeba określić mianem zdrady - podkreślił szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

 6. 1270pseudohist 20.02.2018

  Historyk Jan Grabowski przestrzega Tel Awiw przed dialogiem z Polską

  Polski historyk Jan Grabowski powiedział w Tel Awiwie, że przystępowanie do dialogu z Polską na temat "ustawy o Holokauście" (nowelizacji ustawy o IPN) jest ostatnią rzeczą, jaką Izrael powinien zrobić - informuje we wtorek "Haarec" w wydaniu online.

 7. 1270dudalitwa 20.02.2018

  Polacy murem za prezydentem i premierem

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (72 proc.) zaufaniem - wynika z sondażu CBOS. Premier Mateusz Morawiecki ma 64 proc. zaufanie, a wicepremier Beata Szydło - 58 proc.

 8. ukraina20022018 20.02.2018

  Ambasador Ukrainy po spotkaniu ze Schetyną: "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje"

  "Nowela ustawy o IPN tworzy antypolskie nastroje na Ukrainie; trzeba stworzyć warunki do tego, żeby nie było barier między narodami"

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook