Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pozew zbiorowy klientów BRE Banku

28.12.2011

Prawie 900 klientów oddziałów detalicznych BRE Banku SA: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z nim umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, złożyło pozew zbiorowy. Sąd zdecydował o upublicznieniu sprawy, by każdy pokrzywdzony klient mógł wziąć udział w procesie.

Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił dziś, że informacja o prowadzonym postępowaniu ma się ukazać w ogólnopolskim wydaniu "Gazety Wyborczej". Celem publikacji jest powiadomienie jak największej liczby osób, które zawarły podobne umowy z BRE Bankiem, o możliwości przyłączenia się do pozwu. Pokrzywdzeni będą mieli na to dwa miesiące od chwili ukazania się informacji.

Klienci banku uważają, że w umowach tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej, nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym stopniu.

Argumenty te podziela Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący pokrzywdzonych przed sądem. Według rzecznika, BRE Bank wykonywał swoje zobowiązanie wobec klientów w sposób niewłaściwy. Nie obniżał oprocentowania w ogóle lub obniżał je w niewystarczającym zakresie. Spowodowało to szkodę po stronie konsumentów z tytułu pobierania zawyżonych kwot odsetek.

Pokrzywdzeni mogą dochodzić swoich roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym, co zapewnia ustawa wprowadzona w życie w połowie lipca ub. roku.

Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób. Warunkiem jest oparcie go na jednakowej podstawie. Sprawy rozpatrywane w tym typie postępowania mogą być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

PiKa, PAP

[fot. sxc.hu]

 

 

Słowa kluczowe:

BRE Bank

,

pozew zbiorowy

Warto poczytać

 1. warsaw-8821121280 22.03.2017

  Spotkanie Duda-Macierewicz 31 marca

  "22 marca br. szef BBN minister Paweł Soloch w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy zaprosił na spotkanie ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza”.

 2. mid-17322021 22.03.2017

  Była prezes UOKiK przed komisją ds. Amber Gold

  Przykro mi, że klienci Amber Gold zostali poszkodowani, ale nie czuję się winna, bo w oparciu o ówczesną wiedzę i instrumenty, jakimi dysponowaliśmy, zrobiliśmy to, co uważaliśmy, że możemy zrobić - mówiła b. prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel w środę przed komisją śledczą.

 3. mid-17321059 22.03.2017

  Prezydent: Ważna rola demokracji lokalnej

  „Decentralizacja państwa, przekazanie części władzy publicznej „w dół”, w ręce samorządowych wspólnot, stanowi jeden z istotniejszych elementów polskich przemian”.

 4. mid-17322030 22.03.2017

  IPN wznowił pracę na Cmentarzu Rakowickim

  Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie specjaliści z IPN i Instytutu Ekspertyz Sądowych prowadzą w środę oględziny szczątków odnalezionych przez badaczy z Fundacji Niezłomni. Dopiero po dalszych badaniach będzie wiadomo, czy udało się odnaleźć miejsce pochówku żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

 5. pretty 22.03.2017

  B. doradca Tuska nt. 10/04: Nie można mówić o rozdzieleniu wizyt

  Wojciech D. - ówczesny doradca premiera Donalda Tuska, dziś pracownik gabinetu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza - zeznał, że zajmował się polityką historyczną rządu, której częścią były m.in. obchody 70-lecia Zbrodni Katyńskiej.

 6. mid-17320129 22.03.2017

  Bochenek: Nie ma konfliktu w obozie władzy

  Rzecznik rządu stwierdził, że gdy obserwuje, co się dzieje w mediach i przestrzeni publicznej, to widzi "burzę w szklance wody".

 7. smol88 22.03.2017

  PK bada zawiadomienie ministra obrony

  Zawiadomienie ministra obrony narodowej ws. podejrzenia zdrady dyplomatycznej przy wyjaśnianiu okoliczności katastrofy smoleńskiej trafiło do zespołu Prokuratury Krajowej, który bada okoliczności katastrofy - poinformowała PK.

 8. CHAD211216054t586be242m800x6f60d4d2 22.03.2017

  Prezydent chce prowadzić dialog z szefem MON

  Prezydent Andrzej Duda nie ma przekonania, że minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powinien odejść - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski, odnosząc się do korespondencji prezydenta do szefa MON m.in. w sprawie braku obsady ataszatów wojskowych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook