Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pozew zbiorowy klientów BRE Banku

28.12.2011

Prawie 900 klientów oddziałów detalicznych BRE Banku SA: mBanku i Multibanku, którzy zawarli z nim umowy o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego, złożyło pozew zbiorowy. Sąd zdecydował o upublicznieniu sprawy, by każdy pokrzywdzony klient mógł wziąć udział w procesie.

Sąd Okręgowy w Łodzi postanowił dziś, że informacja o prowadzonym postępowaniu ma się ukazać w ogólnopolskim wydaniu "Gazety Wyborczej". Celem publikacji jest powiadomienie jak największej liczby osób, które zawarły podobne umowy z BRE Bankiem, o możliwości przyłączenia się do pozwu. Pokrzywdzeni będą mieli na to dwa miesiące od chwili ukazania się informacji.

Klienci banku uważają, że w umowach tzw. starego portfela, znajduje się budzący zastrzeżenia zapis regulujący zmiany oprocentowania. Przy niekorzystnej dla nich zmianie pewnych parametrów ekonomicznych bank podnosił oprocentowanie kredytu, a przy zmianie korzystnej, nie obniżał go lub obniżał w niewystarczającym stopniu.

Argumenty te podziela Miejski Rzecznik Konsumentów w Warszawie, reprezentujący pokrzywdzonych przed sądem. Według rzecznika, BRE Bank wykonywał swoje zobowiązanie wobec klientów w sposób niewłaściwy. Nie obniżał oprocentowania w ogóle lub obniżał je w niewystarczającym zakresie. Spowodowało to szkodę po stronie konsumentów z tytułu pobierania zawyżonych kwot odsetek.

Pokrzywdzeni mogą dochodzić swoich roszczeń w jednym grupowym postępowaniu cywilnym, co zapewnia ustawa wprowadzona w życie w połowie lipca ub. roku.

Pozew zbiorowy może złożyć przynajmniej 10 osób. Warunkiem jest oparcie go na jednakowej podstawie. Sprawy rozpatrywane w tym typie postępowania mogą być one prowadzone jedynie przed sądami okręgowymi.

PiKa, PAP

[fot. sxc.hu]

 

 

Słowa kluczowe:

BRE Bank

,

pozew zbiorowy

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook