Jedynie prawda jest ciekawa

Pożary: tragiczne 2 tygodnie grudnia

17.12.2012

Od początku grudnia w 3915 pożarach w Polsce zginęły 33 osoby, zaś 228 odniosło obrażenia; tragiczny był ostatni tydzień, kiedy w płomieniach życie straciło 21 osób - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy komendy głównej PSP Paweł Frątczak.

- W tym roku w pożarach zginęły już 522 osoby, a 4717 odniosło obrażenia - powiedział rzecznik. Dodał, że tylko w ubiegłym tygodniu - od 10 do 16 grudnia - w Polsce doszło do 1765 pożarów - zginęło w nich 21 osób, a 98 odniosło obrażenia.

Jako najtragiczniejszy Frątczak wymienił ubiegłotygodniowy pożar mieszkania na drugim piętrze kamienicy w centrum Sosnowca. W nocy ze środy na czwartek w płomieniach zginęło tam pięć osób, poszkodowani zostali także dwaj strażacy oraz sąsiadka ofiar.

Ponadto z danych strażaków wynika, że od połowy września z powodu zatrucia czadem zginęło 39 osób, poszkodowanych zostało zaś kolejnych 645 osób. - Tylko w ubiegłym tygodniu 14 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 138 zostało poszkodowanych. Spośród ofiar śmiertelnych osiem osób straciło życie w sobotę i niedzielę - powiedział Frątczak.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w weekend w Zelowie (woj. łódzkie), gdzie tlenkiem węgla zatruły się śmiertelnie trzy osoby. Od połowy września strażacy interweniowali 1220 razy w związku z wydzielaniem się czadu.

- Ostatni tydzień był więc wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o pożary i zatrucia tlenkiem węgla - ocenił Frątczak.

Mazowiecka straż pożarna poinformowała natomiast w poniedziałek, że od początku grudnia w woj. mazowieckim odnotowano 216 pożarów mieszkań, zginęło w nich pięć osób a 26 odniosło obrażenia.

Z danych mazowieckich strażaków wynika ponadto, że od początku września w ponad tysiącu pożarów w mieszkaniach na Mazowszu zginęło 17 osób, zaś 87 zostało rannych; ponadto odnotowano jeden przypadek śmiertelnego zatrucia czadem, 34 osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla.

Do ostatniego tragicznego pożaru budynku mieszkalnego na Mazowszu doszło w niedzielę w Smolance (powiat siedlecki) - zginęło dziecko, dziewięć osób zostało rannych; spaleniu uległa sypialnia, pokój i kuchnia. - Codziennie na Mazowszu powstaje blisko 10 pożarów mieszkań, w których poszkodowana jest co najmniej jedna osoba - zaznaczyli strażacy.

- W związku z dogrzewaniem mieszkań strażacy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzeń grzewczych: piecyków gazowych lub węglowych oraz dbanie o dobry stan techniczny przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach - powiedział rzecznik prasowy mazowieckiej straży Karol Kierzkowski.

Dodał, że z powodu nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych dochodzi do podtruć czadem. - Straż pożarna rekomenduje stosowanie w domu czujników tlenku węgla lub dymu, które niewielkim kosztem pomogą zabezpieczyć zdrowie i życie najbliższych oraz pomogą ustrzec się przed tragedią pożaru w mieszkaniu - wskazał Kierzkowski.

Greg/PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook