Jedynie prawda jest ciekawa


Pożary: tragiczne 2 tygodnie grudnia

17.12.2012

Od początku grudnia w 3915 pożarach w Polsce zginęły 33 osoby, zaś 228 odniosło obrażenia; tragiczny był ostatni tydzień, kiedy w płomieniach życie straciło 21 osób - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy komendy głównej PSP Paweł Frątczak.

- W tym roku w pożarach zginęły już 522 osoby, a 4717 odniosło obrażenia - powiedział rzecznik. Dodał, że tylko w ubiegłym tygodniu - od 10 do 16 grudnia - w Polsce doszło do 1765 pożarów - zginęło w nich 21 osób, a 98 odniosło obrażenia.

Jako najtragiczniejszy Frątczak wymienił ubiegłotygodniowy pożar mieszkania na drugim piętrze kamienicy w centrum Sosnowca. W nocy ze środy na czwartek w płomieniach zginęło tam pięć osób, poszkodowani zostali także dwaj strażacy oraz sąsiadka ofiar.

Ponadto z danych strażaków wynika, że od połowy września z powodu zatrucia czadem zginęło 39 osób, poszkodowanych zostało zaś kolejnych 645 osób. - Tylko w ubiegłym tygodniu 14 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 138 zostało poszkodowanych. Spośród ofiar śmiertelnych osiem osób straciło życie w sobotę i niedzielę - powiedział Frątczak.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w weekend w Zelowie (woj. łódzkie), gdzie tlenkiem węgla zatruły się śmiertelnie trzy osoby. Od połowy września strażacy interweniowali 1220 razy w związku z wydzielaniem się czadu.

- Ostatni tydzień był więc wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o pożary i zatrucia tlenkiem węgla - ocenił Frątczak.

Mazowiecka straż pożarna poinformowała natomiast w poniedziałek, że od początku grudnia w woj. mazowieckim odnotowano 216 pożarów mieszkań, zginęło w nich pięć osób a 26 odniosło obrażenia.

Z danych mazowieckich strażaków wynika ponadto, że od początku września w ponad tysiącu pożarów w mieszkaniach na Mazowszu zginęło 17 osób, zaś 87 zostało rannych; ponadto odnotowano jeden przypadek śmiertelnego zatrucia czadem, 34 osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla.

Do ostatniego tragicznego pożaru budynku mieszkalnego na Mazowszu doszło w niedzielę w Smolance (powiat siedlecki) - zginęło dziecko, dziewięć osób zostało rannych; spaleniu uległa sypialnia, pokój i kuchnia. - Codziennie na Mazowszu powstaje blisko 10 pożarów mieszkań, w których poszkodowana jest co najmniej jedna osoba - zaznaczyli strażacy.

- W związku z dogrzewaniem mieszkań strażacy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzeń grzewczych: piecyków gazowych lub węglowych oraz dbanie o dobry stan techniczny przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach - powiedział rzecznik prasowy mazowieckiej straży Karol Kierzkowski.

Dodał, że z powodu nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych dochodzi do podtruć czadem. - Straż pożarna rekomenduje stosowanie w domu czujników tlenku węgla lub dymu, które niewielkim kosztem pomogą zabezpieczyć zdrowie i życie najbliższych oraz pomogą ustrzec się przed tragedią pożaru w mieszkaniu - wskazał Kierzkowski.

Greg/PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

 8. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook