Jedynie prawda jest ciekawa


Pożary: tragiczne 2 tygodnie grudnia

17.12.2012

Od początku grudnia w 3915 pożarach w Polsce zginęły 33 osoby, zaś 228 odniosło obrażenia; tragiczny był ostatni tydzień, kiedy w płomieniach życie straciło 21 osób - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy komendy głównej PSP Paweł Frątczak.

- W tym roku w pożarach zginęły już 522 osoby, a 4717 odniosło obrażenia - powiedział rzecznik. Dodał, że tylko w ubiegłym tygodniu - od 10 do 16 grudnia - w Polsce doszło do 1765 pożarów - zginęło w nich 21 osób, a 98 odniosło obrażenia.

Jako najtragiczniejszy Frątczak wymienił ubiegłotygodniowy pożar mieszkania na drugim piętrze kamienicy w centrum Sosnowca. W nocy ze środy na czwartek w płomieniach zginęło tam pięć osób, poszkodowani zostali także dwaj strażacy oraz sąsiadka ofiar.

Ponadto z danych strażaków wynika, że od połowy września z powodu zatrucia czadem zginęło 39 osób, poszkodowanych zostało zaś kolejnych 645 osób. - Tylko w ubiegłym tygodniu 14 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 138 zostało poszkodowanych. Spośród ofiar śmiertelnych osiem osób straciło życie w sobotę i niedzielę - powiedział Frątczak.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w weekend w Zelowie (woj. łódzkie), gdzie tlenkiem węgla zatruły się śmiertelnie trzy osoby. Od połowy września strażacy interweniowali 1220 razy w związku z wydzielaniem się czadu.

- Ostatni tydzień był więc wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o pożary i zatrucia tlenkiem węgla - ocenił Frątczak.

Mazowiecka straż pożarna poinformowała natomiast w poniedziałek, że od początku grudnia w woj. mazowieckim odnotowano 216 pożarów mieszkań, zginęło w nich pięć osób a 26 odniosło obrażenia.

Z danych mazowieckich strażaków wynika ponadto, że od początku września w ponad tysiącu pożarów w mieszkaniach na Mazowszu zginęło 17 osób, zaś 87 zostało rannych; ponadto odnotowano jeden przypadek śmiertelnego zatrucia czadem, 34 osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla.

Do ostatniego tragicznego pożaru budynku mieszkalnego na Mazowszu doszło w niedzielę w Smolance (powiat siedlecki) - zginęło dziecko, dziewięć osób zostało rannych; spaleniu uległa sypialnia, pokój i kuchnia. - Codziennie na Mazowszu powstaje blisko 10 pożarów mieszkań, w których poszkodowana jest co najmniej jedna osoba - zaznaczyli strażacy.

- W związku z dogrzewaniem mieszkań strażacy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzeń grzewczych: piecyków gazowych lub węglowych oraz dbanie o dobry stan techniczny przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach - powiedział rzecznik prasowy mazowieckiej straży Karol Kierzkowski.

Dodał, że z powodu nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych dochodzi do podtruć czadem. - Straż pożarna rekomenduje stosowanie w domu czujników tlenku węgla lub dymu, które niewielkim kosztem pomogą zabezpieczyć zdrowie i życie najbliższych oraz pomogą ustrzec się przed tragedią pożaru w mieszkaniu - wskazał Kierzkowski.

Greg/PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 2. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 3. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 4. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 5. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 6. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 7. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 8. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook