Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pożary: tragiczne 2 tygodnie grudnia

17.12.2012

Od początku grudnia w 3915 pożarach w Polsce zginęły 33 osoby, zaś 228 odniosło obrażenia; tragiczny był ostatni tydzień, kiedy w płomieniach życie straciło 21 osób - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy komendy głównej PSP Paweł Frątczak.

- W tym roku w pożarach zginęły już 522 osoby, a 4717 odniosło obrażenia - powiedział rzecznik. Dodał, że tylko w ubiegłym tygodniu - od 10 do 16 grudnia - w Polsce doszło do 1765 pożarów - zginęło w nich 21 osób, a 98 odniosło obrażenia.

Jako najtragiczniejszy Frątczak wymienił ubiegłotygodniowy pożar mieszkania na drugim piętrze kamienicy w centrum Sosnowca. W nocy ze środy na czwartek w płomieniach zginęło tam pięć osób, poszkodowani zostali także dwaj strażacy oraz sąsiadka ofiar.

Ponadto z danych strażaków wynika, że od połowy września z powodu zatrucia czadem zginęło 39 osób, poszkodowanych zostało zaś kolejnych 645 osób. - Tylko w ubiegłym tygodniu 14 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 138 zostało poszkodowanych. Spośród ofiar śmiertelnych osiem osób straciło życie w sobotę i niedzielę - powiedział Frątczak.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w weekend w Zelowie (woj. łódzkie), gdzie tlenkiem węgla zatruły się śmiertelnie trzy osoby. Od połowy września strażacy interweniowali 1220 razy w związku z wydzielaniem się czadu.

- Ostatni tydzień był więc wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o pożary i zatrucia tlenkiem węgla - ocenił Frątczak.

Mazowiecka straż pożarna poinformowała natomiast w poniedziałek, że od początku grudnia w woj. mazowieckim odnotowano 216 pożarów mieszkań, zginęło w nich pięć osób a 26 odniosło obrażenia.

Z danych mazowieckich strażaków wynika ponadto, że od początku września w ponad tysiącu pożarów w mieszkaniach na Mazowszu zginęło 17 osób, zaś 87 zostało rannych; ponadto odnotowano jeden przypadek śmiertelnego zatrucia czadem, 34 osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla.

Do ostatniego tragicznego pożaru budynku mieszkalnego na Mazowszu doszło w niedzielę w Smolance (powiat siedlecki) - zginęło dziecko, dziewięć osób zostało rannych; spaleniu uległa sypialnia, pokój i kuchnia. - Codziennie na Mazowszu powstaje blisko 10 pożarów mieszkań, w których poszkodowana jest co najmniej jedna osoba - zaznaczyli strażacy.

- W związku z dogrzewaniem mieszkań strażacy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzeń grzewczych: piecyków gazowych lub węglowych oraz dbanie o dobry stan techniczny przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach - powiedział rzecznik prasowy mazowieckiej straży Karol Kierzkowski.

Dodał, że z powodu nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych dochodzi do podtruć czadem. - Straż pożarna rekomenduje stosowanie w domu czujników tlenku węgla lub dymu, które niewielkim kosztem pomogą zabezpieczyć zdrowie i życie najbliższych oraz pomogą ustrzec się przed tragedią pożaru w mieszkaniu - wskazał Kierzkowski.

Greg/PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]
Słowa kluczowe:

pożary

,

bezpieczeństwo

,

strażacy

,

zatrucia

,

węgiel

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook