Jedynie prawda jest ciekawa

Pożary: tragiczne 2 tygodnie grudnia

17.12.2012

Od początku grudnia w 3915 pożarach w Polsce zginęły 33 osoby, zaś 228 odniosło obrażenia; tragiczny był ostatni tydzień, kiedy w płomieniach życie straciło 21 osób - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik prasowy komendy głównej PSP Paweł Frątczak.

- W tym roku w pożarach zginęły już 522 osoby, a 4717 odniosło obrażenia - powiedział rzecznik. Dodał, że tylko w ubiegłym tygodniu - od 10 do 16 grudnia - w Polsce doszło do 1765 pożarów - zginęło w nich 21 osób, a 98 odniosło obrażenia.

Jako najtragiczniejszy Frątczak wymienił ubiegłotygodniowy pożar mieszkania na drugim piętrze kamienicy w centrum Sosnowca. W nocy ze środy na czwartek w płomieniach zginęło tam pięć osób, poszkodowani zostali także dwaj strażacy oraz sąsiadka ofiar.

Ponadto z danych strażaków wynika, że od połowy września z powodu zatrucia czadem zginęło 39 osób, poszkodowanych zostało zaś kolejnych 645 osób. - Tylko w ubiegłym tygodniu 14 osób zginęło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, a 138 zostało poszkodowanych. Spośród ofiar śmiertelnych osiem osób straciło życie w sobotę i niedzielę - powiedział Frątczak.

Do najtragiczniejszego zdarzenia doszło w weekend w Zelowie (woj. łódzkie), gdzie tlenkiem węgla zatruły się śmiertelnie trzy osoby. Od połowy września strażacy interweniowali 1220 razy w związku z wydzielaniem się czadu.

- Ostatni tydzień był więc wyjątkowo tragiczny, jeśli chodzi o pożary i zatrucia tlenkiem węgla - ocenił Frątczak.

Mazowiecka straż pożarna poinformowała natomiast w poniedziałek, że od początku grudnia w woj. mazowieckim odnotowano 216 pożarów mieszkań, zginęło w nich pięć osób a 26 odniosło obrażenia.

Z danych mazowieckich strażaków wynika ponadto, że od początku września w ponad tysiącu pożarów w mieszkaniach na Mazowszu zginęło 17 osób, zaś 87 zostało rannych; ponadto odnotowano jeden przypadek śmiertelnego zatrucia czadem, 34 osoby uległy podtruciu tlenkiem węgla.

Do ostatniego tragicznego pożaru budynku mieszkalnego na Mazowszu doszło w niedzielę w Smolance (powiat siedlecki) - zginęło dziecko, dziewięć osób zostało rannych; spaleniu uległa sypialnia, pokój i kuchnia. - Codziennie na Mazowszu powstaje blisko 10 pożarów mieszkań, w których poszkodowana jest co najmniej jedna osoba - zaznaczyli strażacy.

- W związku z dogrzewaniem mieszkań strażacy apelują o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas eksploatacji urządzeń grzewczych: piecyków gazowych lub węglowych oraz dbanie o dobry stan techniczny przewodów wentylacyjnych w mieszkaniach - powiedział rzecznik prasowy mazowieckiej straży Karol Kierzkowski.

Dodał, że z powodu nieprawidłowej eksploatacji urządzeń grzewczych i przewodów wentylacyjnych dochodzi do podtruć czadem. - Straż pożarna rekomenduje stosowanie w domu czujników tlenku węgla lub dymu, które niewielkim kosztem pomogą zabezpieczyć zdrowie i życie najbliższych oraz pomogą ustrzec się przed tragedią pożaru w mieszkaniu - wskazał Kierzkowski.

Greg/PAP
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. 1270macierewiczblaszczakow 16.01.2018

  Łapiński: wypowiedzi Macierewicza mogą być uznane jako próba wywierania nacisku na premiera

  Wypowiedzi b. szefa MON Antoniego Macierewicza mogą być uznane za próbę wywierania nacisku na premiera jako instancji odwoławczej

 2. 1270aborcjonistkiaspolicjaas 16.01.2018

  Dramat na Pomorzu: Ciężarówka wjechała na przejście dla pieszych. Zginęła 8-latka

  18-letnia dziewczynka została śmiertelnie potrącona przez ciężarówkę, która - przy zielonym świetle dla pieszych, wjechała na przejście

 3. 1270aborcjonistkias 16.01.2018

  Karczewski: jestem za wyeliminowaniem aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu

  - W moim przekonaniu trzeba wyeliminować przypadki aborcji we wszystkich sytuacjach uszkodzenia płodu; nigdy do końca nie wiemy, w jakim stopniu jest on uszkodzony

 4. 1270wesolyjunak 16.01.2018

  Kukiz'15: spór z UE zaczyna być wygaszany; wystarczyła zmiana w rządzie

  Wystarczyła zmiana w rządzie i rozpoczęcie dialogu z partnerami w Europie, by spór z UE zaczynał być wygaszany

 5. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 6. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 7. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook