Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie raport o naprawie Rzeczypospolitej

19.12.2012

Kandydat PiS na premiera Piotr Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Krzysztof Szczerski zapowiadają przygotowanie na wiosnę raportu o naprawie Rzeczypospolitej. Chcemy wywołać "wiosnę obywateli" - podkreślili.

- To ma być raport, który chcemy skierować do obywateli. Chcemy nakłonić obywateli do tego, by dzięki temu raportowi rozpoczęli w swoich środowiskach debatę o tym, jak naprawić Rzeczypospolitą

- mówił w Sejmie Szczerski.

Zdaniem posła PiS, „obywatele muszą wziąć większą odpowiedzialność za sprawy polskie, bo sprawy kraju idą w złym kierunku i tylko obywatele mogą przywrócić państwo na właściwe tory".

Gliński powiedział, że raport pomoże mu w dopracowaniu programu, który zostanie zaprezentowany wraz z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. PiS taki wniosek chce złożyć w styczniu.

Jak zaznaczył, raport będzie się opierał na wnioskach z debat eksperckich, które w ostatnim czasie organizowało Prawo i Sprawiedliwość, pracach zespołu ds. obrony demokratycznego państwa, a także będzie sięgał do wiedzy specjalistów z różnych dziedzin.

- Tam będą wyraziste tezy do dyskusji. Chcemy wzbudzić obywatelską refleksję o stanie państwie, wywołać wiosnę obywateli

- mówił kandydat PiS na premiera. Według niego raport ma dotyczyć m.in. "nadużyć demokracji i ograniczenia wolności w Polsce". Kandydat PiS na premiera wskazywał też m.in. na - jego zdaniem - blokowanie opozycji w mediach, tendencyjne przekazy w mediach i zmniejszające się członkostwo Polaków w organizacjach pozarządowych.

- To jest klęska społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po wejściu do UE - zaznaczył.

Według niego w Polsce brakuje też powszechnego dostępu do tanich usług prawniczych. Szczerski wspomniał z kolei o prawach opozycji parlamentarnej. Jego zdaniem, zagrażają im m.in. brak wpływu opozycji na kształtowanie prac parlamentu. Według posła PiS, zanika także funkcja kontrolna parlamentu.

Slaw/ PAP

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook