Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie raport o naprawie Rzeczypospolitej

19.12.2012

Kandydat PiS na premiera Piotr Gliński i przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Demokratycznego Państwa Krzysztof Szczerski zapowiadają przygotowanie na wiosnę raportu o naprawie Rzeczypospolitej. Chcemy wywołać "wiosnę obywateli" - podkreślili.

- To ma być raport, który chcemy skierować do obywateli. Chcemy nakłonić obywateli do tego, by dzięki temu raportowi rozpoczęli w swoich środowiskach debatę o tym, jak naprawić Rzeczypospolitą

- mówił w Sejmie Szczerski.

Zdaniem posła PiS, „obywatele muszą wziąć większą odpowiedzialność za sprawy polskie, bo sprawy kraju idą w złym kierunku i tylko obywatele mogą przywrócić państwo na właściwe tory".

Gliński powiedział, że raport pomoże mu w dopracowaniu programu, który zostanie zaprezentowany wraz z wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. PiS taki wniosek chce złożyć w styczniu.

Jak zaznaczył, raport będzie się opierał na wnioskach z debat eksperckich, które w ostatnim czasie organizowało Prawo i Sprawiedliwość, pracach zespołu ds. obrony demokratycznego państwa, a także będzie sięgał do wiedzy specjalistów z różnych dziedzin.

- Tam będą wyraziste tezy do dyskusji. Chcemy wzbudzić obywatelską refleksję o stanie państwie, wywołać wiosnę obywateli

- mówił kandydat PiS na premiera. Według niego raport ma dotyczyć m.in. "nadużyć demokracji i ograniczenia wolności w Polsce". Kandydat PiS na premiera wskazywał też m.in. na - jego zdaniem - blokowanie opozycji w mediach, tendencyjne przekazy w mediach i zmniejszające się członkostwo Polaków w organizacjach pozarządowych.

- To jest klęska społeczeństwa obywatelskiego w Polsce po wejściu do UE - zaznaczył.

Według niego w Polsce brakuje też powszechnego dostępu do tanich usług prawniczych. Szczerski wspomniał z kolei o prawach opozycji parlamentarnej. Jego zdaniem, zagrażają im m.in. brak wpływu opozycji na kształtowanie prac parlamentu. Według posła PiS, zanika także funkcja kontrolna parlamentu.

Slaw/ PAP

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 6. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 7. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 8. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook