Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie instytut do walki z bluźnierstwami

17.10.2011

Pomorski adwokat Kazimierz Smoliński inicjuje powołanie instytutu, który zajmie się monitorowaniem przypadków naruszania uczuć religijnych i znieważania symboli religijnych. To dobra wiadomość – mówi Marek Jurek, b. marszałek Sejmu.

Powoływany instytut ma również pomagać osobom, które walczą przed sądami w takich sprawach. - Jednym z objawów pogarszania się relacji międzyludzkich i inspirowania agresji w życiu publicznym naszego kraju jest przyzwalanie na coraz częstsze przypadki obrażania uczuć religijnych ludzi wierzących – powiedział "Naszemu Dziennikowi" Smoliński, były poseł PiS. Jak zaznaczył, stopniowo jesteśmy przyzwyczajani do tego, że profanowanie takich symboli naszej wiary jak krzyż czy Pismo Święte staje się normą i dopuszczalnym środkiem zdobywania wątpliwej popularności. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce, w przeciwieństwie do innych krajów, np. Niemiec czy Stanów Zjednoczonych, prawo w zakresie sfery uczuć religijnych zupełnie nie funkcjonuje.

Pierwszym krokiem poprawy sytuacji ma być inicjatywa powołania stowarzyszenia w formie instytutu, który mógłby formalnie interweniować i przeciwdziałać przypadkom niszczenia bądź obrażania wartości katolickich w społeczeństwie. Adwokat z Tczewa chce, by instytut realizował swoją działalność w trzech zakresach.

Po pierwsze, chodzi o filar naukowy, gdzie byłyby przygotowywane naukowe ekspertyzy ze strony religioznawców, historyków, ale również prawników. Drugi element, to pomoc osobom poszkodowanym w walce o ich prawa przed sądami. I trzeci: ułatwianie składania pozwów osobom, których uczucia religijne obrażono.

To dobra wiadomość. Sądzę, że takich inicjatyw po wyborach, w wyniku których do parlamentu dostała się spora grupa osób chcących prowokować chrześcijan, będzie więcej – mówi dla Stefczyk.info Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. Podkreśla, iż „potrzebne są inicjatywy zrzeszające wiele środowisk działających na wielu płaszczyznach, aby stawić opór prowokatorom”.

RoJ

[fot. PAP/Grzegorz Jakubowski]


CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook