Jedynie prawda jest ciekawa


Powołano Radę Społeczną przy komisji Jakiego

26.05.2017

„Naszym obowiązkiem i zadaniem jest zadośćuczynić bierności polskiego państwa wobec tej wspaniałej, szlachetnej działalności, misji, jaką państwo podejmowali wtedy, kiedy polskie państwo przez całe lata było bierne” – mówił minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas uroczystości wręczenia nominacji dla członków Rady Społecznej przy Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji.

„Mam dzisiaj honor wręczyć akty powołania każdej z osób, która tu dzisiaj jest obecna. Chciałbym podkreślić, że naszym obowiązkiem i zadaniem jest zadośćuczynić bierności polskiego państwa wobec tej wspaniałej, szlachetnej działalności, misji, jaką państwo podejmowali wtedy, kiedy polskie państwo przez całe lata było bierne. Dziś, mam nadzieję, że za sprawą prac komisji, państwo będzie się rehabilitować i nadrabiać stracony czas na tyle, na ile to możliwe” — podkreślił Zbigniew Ziobro. 

Do Rady Społecznej zaproszono najważniejsze warszawskie organizacje, które przez wiele lat walczyły z dziką reprywatyzacją w stolicy. W jej skład weszli: 

Anna Amsterdamska, Stowarzyszenie Właścicieli Lokali 

Ewa Andruszkiewicz i Katarzyna Matuszewska, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów 

Oskar Hejka, Warszawiak Na Swoim 

Marek Jasiński i Weronika Kubas, Komitet Obrony Lokatorów 

Iwona Łukasik, Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej 

Robert Andrzejewski, Stowarzyszenie Mieszkańców Kamienicy Hoża 27a 

Jan Popławski, Miasto Jest Nasze 

„Odbywali oni bardzo ważną rolę w procesie domagania się elementarnej przyzwoitości w  przestrzeganiu prawa przez władze Warszawy, od poszczególnych instytucji polskiego państwa, które mają tutaj na sumieniu wiele zaniechań” – mówił minister Ziobro o nowo powołanych członkach Rady. 

„To organizacje, które realnie wspierały konkretne osoby, które stawały się ofiarami dzikiej bezwzględnej, okrutnej i bezdusznej reprywatyzacji , często opartej na przestępczych działaniach” – dodał.  

Jak podkreśli Ziobro, inne jest zadanie prokuratury, która prowadzi śledztwo ws. reprywatyzacji pod kątem prawa karnego, a także inne jest zadanie Komisji Weryfikacyjnej.  

„Rolą komisji weryfikacyjnej jest dążenie do przywrócenia sprawiedliwości poprzez sięgniecie do narzędzi prawa administracyjnego, bo to na mocy decyzji administracyjnych, często w sposób nielegalnie te nieruchomości były przekazywane. Stąd tak wielkie zadanie by naprawić przynajmniej w jakiejś części ten trudny do oszacowania rozmiar krzywd” – mówił minister sprawiedliwości.  

„W tej roli, w tym zadaniu z całą pewnością jest bardzo ważne miejsce dla ludzi, którzy społecznie, całym sercem zaangażowali się w proces obrony elementarnego prawa, sprawiedliwości i poczucia godności osób mieszkających w kamieniach przejmowanych przez oszustów” – zaznaczył Ziobro. 

W imieniu członków Rady Społecznej wielką satysfakcję wyraziła Ewa Andruszkiewicz z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. 

„To moment kiedy czuję, że oddawana jest nam godność, którą utraciliśmy” – mówiła Ewa Andruszkiewicz.  

„Wiedza zdobywa w tych latach walki, powinna być wykorzystana przez komisję weryfikacyjną, by przywrócić normalność temu miastu” – dodała.

 

ak/wPolityce.pl

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 2. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 3. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 4. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 5. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 6. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook