Jedynie prawda jest ciekawa


To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

25.05.2018
horala25052018
To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance. To co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście Europy - ocenił poseł Marcin Horała.

Marcin Horała oraz Radny Miasta Gdynia Michał Bełbot na piątkowym briefingu zwrócili uwagę na problemy branży turystycznej w Gdyni w związku z awarią przepompowni ścieków na Ołowiance w Gdańsku. We wtorek 15 maja uległy zalaniu i przestały działać silniki w Przepompowni Ścieków Ołowianka odprowadzającej nieczystości z dużej części Gdańska. Ścieki skierowano do Motławy i Zatoki Gdańskiej. Za gdańską sieć wodociągowo-kanalizacyjną odpowiada spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG).

Bebłot złożył interpelację do prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka ws. podjęcia działań dla pozyskania odszkodowań od władz Gdańska w związku z awarią przepompowni na Ołowiance. "Spodziewamy się, że może to oznaczać dla Gdyni jak i całej Zatoki Gdańskiej prawdziwą katastrofę turystyczną" - ocenił radny.

Według Horały, to co wydarzyło się w Gdańsku jest zdarzeniem, które nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście Europy. Poseł skrytykował władze miasta za błędy operacyjne związane z zarządzaniem infrastrukturą wodno-kanalizacyjną oraz za błędy w zarządzaniu kryzysowym. W ocenie Horały władze Gdańska zrobiły też poważny błąd sprzedając większość udziałów spółki zagranicznemu przedsiębiorstwu, przez co większość dochodów pozyskiwanych od mieszkańców miasta wyprowadzana jest za granicę.

Poseł zwrócił się także do Polaków nie mieszkających w Trójmieście, by nie rezygnowali z planów odwiedzenia miast Zatoki Gdańskiej. Jednak zdaniem posła, szkody wizerunkowe dla regionu są nieodwracalne. "Samorządy Trójmiasta co roku znaczącą część budżetu - nawet uważamy, że za dużą - przeznaczają na promocję miasta, na budowanie pozytywnego wizerunku i oto na tym wizerunku pojawiła się znacząca rysa. Pojawił się przekaz idący w Polskę, że Zatoka Gdańska to jest właściwie szambo" - powiedział Horała.

Poseł zaznaczył, że części skutków wizerunkowych tej katastrofy nie da się już odwrócić. Jak podkreślił "powstaną konkretne, wymierne straty". "I za te straty są osoby odpowiedzialnie i te osoby powinny ponieść odpowiedzialność. To zarówno zarząd firmy zarządzającej czyli Saur Neptun Gdańsk, ale również aktualne władze Gdańska" - podkreślił.

Według posła, konieczne jest też podliczenie "strat w opłacie miejscowej, strat w rezerwacjach, ale również tych mniej wymiernych, ale też policzalnych i przeliczalnych na pieniądze". Zaznaczył, że na koniec sezonu turystycznego trzeba wystawić rachunek władzom SNG oraz Władzom Miasta Gdańska, by "mieszkańcy Gdyni, którzy będą poszkodowani mieli jakieś zadośćuczynienie".

Bebłot zwrócił się także z prośbą o to by przedsiębiorcy, właściciele hoteli, pensjonatów i apartamentowców sygnalizowali w Urzędzie Miasta, co się dzieję z rezerwacjami w ich hotelach. Podkreślił, że musi zostać sprawdzone, czy sytuacja związana z zrzutem ścieków do Motławy wpłynie na redukcję liczby rezerwacji w Gdyńskich hotelach.

Autor: Alicja Janczur

ajp/ par/


Warto poczytać

 1. bydgoszcz-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 2. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 3. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

 4. Szydlo21042018 21.06.2018

  Szydło na temat plotek o Jarosławie Kaczyńskim "Król jest tylko jeden"

  W Prawie i Sprawiedliwości wszystko jest w jak najlepszym porządku; król jest jeden - prezes Jarosław Kaczyński

 5. polska20062018 20.06.2018

  Komentarz po bramce Krychowiaka podbija Internet. Niesamowite emocje!

  Są takie wypowiedzi, pytania i monologi komentatorów sportowych, które wszyscy pamiętamy wyjątkowo długo.

 6. lgbt20062018 20.06.2018

  Naczelny Sąd Administracyjny podjął decyzję. Czy w Polsce można wpisać rodziców tej samej płci w akcie urodzenia dziecka?

  Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę na odmowę wpisu do ksiąg stanu cywilnego brytyjskiego aktu urodzenia dziecka, w którym jako rodzice widnieją dwie kobiety. Utrzymał tym samym wyrok uznający, iż w Polsce nie można w takim akcie wpisać rodziców tej samej płci.

 7. rydzyk20062018 20.06.2018

  Ktoś chce śmierci o. Rydzyka? Prokuratura prowadzi śledztwo

  Prokuratura Rejonowa Toruń Centrum-Zachód wszczęła postępowanie ws. nawoływania do zabójstwa założyciela Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka - poinformowała w środę PAP szefowa toruńskiej prokuratury Judyta Głowacka.

 8. Trzaskowski20062018 20.06.2018

  O co chodzi Rafałowi Trzaskowskiemu? Dziwna niekonsekwencja kandydata PO na prezydenta Warszawy

  Wygląda na to, że Platforma Obywatelska próbuje różnymi sposobami przykryć kryzys wizerunkowy wywołany niezbyt przemyślaną wypowiedzią Rafała Trzaskowskiego o „zamrożeniu funduszy” unijnych na czas rządów PiS.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook