Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Powązki tylko dla zasłużonych

30.12.2013

- Na jakich podstawach Dowództwo Garnizonu Warszawa przychylnie odnosiło się do pochówków na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie osób splamionych niechlubną postawą w okresie PRL? Czy, a jeśli tak, to co zamierza Pan zrobić, aby ukrócić grzebanie zmarłych niegodnych tego honorowego miejsca? – pismo z takim pytaniem poseł Bartosz Kownacki z PiS wysłał w tym miesiącu do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Parlamentarzyści partii opozycyjnej chcą się dowiedzieć, jak to się dzieje, że na jednej z najważniejszych dla historii Polski nekropolii wciąż chowa się aparatczyków służących sprawie wrogiej Polsce.

– Chcę, żeby minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wespół z dowódcą Garnizonu Warszawa wytłumaczyli, dlaczego ten proceder nadal trwa, a nie ma odpowiedzialnego – powiedział „Naszemu Dziennikowi” poseł Kownacki.

Gestorem Powązek jest prezydent Warszawy, gdyż jest to cmentarz komunalny, ale Gronkiewicz-Waltz zatwierdza to, co zgłosi w zakresie pochówków Ministerstwo Obrony Narodowej czy kancelaria premiera.

- Na jakich podstawach Dowództwo Garnizonu Warszawa przychylnie odnosiło się do pochówków na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie osób splamionych niechlubną postawą w okresie PRL? Czy, a jeśli tak, to co zamierza Pan zrobić, aby ukrócić grzebanie zmarłych niegodnych tego honorowego miejsca? - dopytuje Kownacki, który przypomina, że cmentarze stanowią bardzo ważny element pamięci historycznej społeczeństw na całym świecie.

Np. Amerykanie mają swój Arlington w Waszyngtonie, a Francuzi Père-Lachaise czy Montparnasse. 

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: M. Czutko]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook