Jedynie prawda jest ciekawa

Potrzebny nowy biegły od silników

13.02.2014

Prokuratura powołała dodatkowych biegłych ws. smoleńskiego śledztwa. Wśród nich jest m.in. drugi ekspert od pracy silników odrzutowych. Czyżby zapewnienia Rosji, że silniki Tu-154M pracowały bez zakłóceń były nieprawdziwe?

„Czyżby okazało się, że napędowi tupolewa trzeba się przyjrzeć dokładniej, niż wskazują na to ustalenia raportów Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i Jerzego Millera?” - pyta „Nasz Dziennik” w tekście dotyczącym śledztwa smoleńskiego.

Pytanie jest naturalnym skutkiem decyzji prokuratury wojskowej. Okazuje się, że właśnie rozszerzono listę biegłych, którzy pracują nad śledztwem. Do zespołu dołączył m.in. drugi specjalista od napędów odrzutowych. Mowa o kpt. Marku Chalimoniuku z Pracowni Badań Silników w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Do tej pory wśród biegłych znajdował się jeden ekspert od silników, przełożony Chalimoniuka, dyrektor Instytutu płk prof. Ryszard Szczepanik.

„ND” przypomina, że strona rosyjska od maja 2010 uznaje, że silniki rządowego tupolewa pracowały normalnie do samego uderzenia w ziemię. Rosjanie nie stwierdzili również ich uszkodzenia. „Gdy smoleński zespół parlamentarny wskazywał na zaburzenia pracy lewego silnika (wibracje), zespół Laska tłumaczył to wpadaniem do jego turbiny części ścinanych drzew, na co wskazuje też szybkie pojawienie się i zanik zaobserwowanego odchylenia” - wskazuje gazeta.

I znów okazuje się, że przyjęte odgórnie założenia przez rosyjską stronę nie zdają egzaminu. Skoro prokuraturze potrzebny był jeszcze jeden biegły zajmujący się silnikami odrzutowymi należy uznać, że jednak sprawa pracy napędu Tupolewa nie jest tak jednoznaczna jak chce tego Rosja, MAK i komisja Millera.

Czyżby zespół smoleński znów miał rację?

„Nasz Dziennik” opisując zmiany w składzie zespołu biegłych wskazuje na jeszcze jedną zaskakującą decyzję. „Największe kontrowersje może budzić powołanie przez referenta śledztwa ppłk. Jarosława Seja w charakterze biegłego płk. Roberta Latkowskiego. Bezstronność tej osoby stoi pod poważnym znakiem zapytania” - pisze gazeta.

Z czego wynikają kontrowersje? „Latkowski niemal od dnia katastrofy wypowiada się na temat jej przyczyn i okoliczności. Udzielił co najmniej kilkunastu wywiadów. Jest też współautorem książki „Ostatni lot” na temat katastrofy wydanej pod koniec 2010 roku, a więc zanim publicznie ogłoszono raport MAK i gdy polska komisja nie sformułowała jeszcze żadnych wniosków. Kolejne jej wydanie ukazało się po opublikowaniu raportu Millera. Jej autorzy idą w oskarżaniu pilotów i dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika jeszcze dalej niż MAK” - przypomina „ND”.

„Trudno sobie wyobrazić, żeby rzetelną opinię opartą na dostarczonym materiale dowodowym wydała osoba tak bardzo zaangażowana po stronie jednego z możliwych wyjaśnień przebiegu katastrofy. Tym bardziej że Latkowski przyznaje się do prowadzenia prywatnego śledztwa polegającego m.in. na rozmowach z pilotami i analizach nagrań z czarnej skrzynki. Nie ma wątpliwości, że autorzy „Ostatniego lotu” mieli dostęp do materiałów komisji Millera lub MAK, zanim ujrzały światło dzienne lub w ogóle nieujawnionych. Jak prywatne śledztwo połączyć z publicznym i jak najbardziej oficjalnym?” - zadaje na koniec pytanie Piotr Falkowski z „ND”.

TK,Naszdziennik.pl
[Fot. Fot. Bartosz Staszewski, PRS Team.net/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 2.5]

Warto poczytać

 1. 1270dudaandrzejrp 17.10.2017

  Będą zmiany? Pod koniec tygodnia spotkanie prezydenta z prezesem PiS ws. reformy sądownictwa

  Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział, że pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim

 2. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 3. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 4. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 5. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook