Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzebny nowy biegły od silników

13.02.2014

Prokuratura powołała dodatkowych biegłych ws. smoleńskiego śledztwa. Wśród nich jest m.in. drugi ekspert od pracy silników odrzutowych. Czyżby zapewnienia Rosji, że silniki Tu-154M pracowały bez zakłóceń były nieprawdziwe?

„Czyżby okazało się, że napędowi tupolewa trzeba się przyjrzeć dokładniej, niż wskazują na to ustalenia raportów Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i Jerzego Millera?” - pyta „Nasz Dziennik” w tekście dotyczącym śledztwa smoleńskiego.

Pytanie jest naturalnym skutkiem decyzji prokuratury wojskowej. Okazuje się, że właśnie rozszerzono listę biegłych, którzy pracują nad śledztwem. Do zespołu dołączył m.in. drugi specjalista od napędów odrzutowych. Mowa o kpt. Marku Chalimoniuku z Pracowni Badań Silników w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Do tej pory wśród biegłych znajdował się jeden ekspert od silników, przełożony Chalimoniuka, dyrektor Instytutu płk prof. Ryszard Szczepanik.

„ND” przypomina, że strona rosyjska od maja 2010 uznaje, że silniki rządowego tupolewa pracowały normalnie do samego uderzenia w ziemię. Rosjanie nie stwierdzili również ich uszkodzenia. „Gdy smoleński zespół parlamentarny wskazywał na zaburzenia pracy lewego silnika (wibracje), zespół Laska tłumaczył to wpadaniem do jego turbiny części ścinanych drzew, na co wskazuje też szybkie pojawienie się i zanik zaobserwowanego odchylenia” - wskazuje gazeta.

I znów okazuje się, że przyjęte odgórnie założenia przez rosyjską stronę nie zdają egzaminu. Skoro prokuraturze potrzebny był jeszcze jeden biegły zajmujący się silnikami odrzutowymi należy uznać, że jednak sprawa pracy napędu Tupolewa nie jest tak jednoznaczna jak chce tego Rosja, MAK i komisja Millera.

Czyżby zespół smoleński znów miał rację?

„Nasz Dziennik” opisując zmiany w składzie zespołu biegłych wskazuje na jeszcze jedną zaskakującą decyzję. „Największe kontrowersje może budzić powołanie przez referenta śledztwa ppłk. Jarosława Seja w charakterze biegłego płk. Roberta Latkowskiego. Bezstronność tej osoby stoi pod poważnym znakiem zapytania” - pisze gazeta.

Z czego wynikają kontrowersje? „Latkowski niemal od dnia katastrofy wypowiada się na temat jej przyczyn i okoliczności. Udzielił co najmniej kilkunastu wywiadów. Jest też współautorem książki „Ostatni lot” na temat katastrofy wydanej pod koniec 2010 roku, a więc zanim publicznie ogłoszono raport MAK i gdy polska komisja nie sformułowała jeszcze żadnych wniosków. Kolejne jej wydanie ukazało się po opublikowaniu raportu Millera. Jej autorzy idą w oskarżaniu pilotów i dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika jeszcze dalej niż MAK” - przypomina „ND”.

„Trudno sobie wyobrazić, żeby rzetelną opinię opartą na dostarczonym materiale dowodowym wydała osoba tak bardzo zaangażowana po stronie jednego z możliwych wyjaśnień przebiegu katastrofy. Tym bardziej że Latkowski przyznaje się do prowadzenia prywatnego śledztwa polegającego m.in. na rozmowach z pilotami i analizach nagrań z czarnej skrzynki. Nie ma wątpliwości, że autorzy „Ostatniego lotu” mieli dostęp do materiałów komisji Millera lub MAK, zanim ujrzały światło dzienne lub w ogóle nieujawnionych. Jak prywatne śledztwo połączyć z publicznym i jak najbardziej oficjalnym?” - zadaje na koniec pytanie Piotr Falkowski z „ND”.

TK,Naszdziennik.pl
[Fot. Fot. Bartosz Staszewski, PRS Team.net/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 2.5]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook