Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Potrzebny kolejowy okrągły stół!

07.03.2012

O przyczynach katastrofy kolejowej w Szczekocinach mówili na środowej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Fundacji Republikańskiej eksperci związani z kolejnictwem. Czesław Warsewicz, ekspert FR, były prezes Zarządu PKP Intercity w latach 2006-2009 zaznaczał, że mówiąc o przyczynach tragedii należy wyróżnić dwie płaszczyzny, pośrednią oraz bezpośrednią.

Pośrednio na tragedię w Szczekocinach wpływ miała m.in. degradacja rangi kolejnictwa w kraju, brak odpowiednich uprawnień urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na kolei, rozbicie sektora kolejnictwa na wiele małych spółek kolejowych oraz błędy związane z procedurą przyjmowania i kontroli inwestycji kolejowych – mówił Warsewicz na spotkaniu. Dodaje, że ostatnią przyczyną pośrednią jest wieloletni niedoinwestowanie kolei w Polsce. Po 1989 roku kolej jest traktowana po macoszemu. Widać ewidentnie, że władza nie traktuje odpowiednio tego sektora transportu – zaznaczał ekspert.

Odnosząc się do bezpośrednich przyczyn katastrofy na Śląsku Warsewicz mówił, że odpowiednie organa muszą odpowiedzieć na szereg pytań. Trzeba przeprowadzić analizę systemu bezpieczeństwa transportu kolejowego. System sterowania ruchem na tym odcinku został oddany do użytku w grudniu 2011 roku. On powinien uniemożliwić zderzenie pociągów. Nawet jeśli zawinił w tej sprawie człowiek, błąd powinien zostać wyłapany przez system bezpieczeństwa – zaznaczył ekspert. Dodał, że komisja badająca sobotni wypadek musi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego system nie zadziałał.

Jerzy Polaczek, były minister transportu, opowiedział na konferencji o degradacji Urzędu Transportu Kolejowego, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo transportu kolejowego. Przypomniał, że na wniosek byłego ministra Cezarego Grabarczyka na stanowisko szefa UTK został powołany człowiek, który nie ma kompetencji do kierowana tym urzędem. Przy tej nominacji złamana została ustawa o transporcie kolejowym, która określa wymagania na stanowisko szefa UTK. Ten człowiek został odwołany z funkcji przez ministra Nowaka w styczniu 2012 roku, ale niestety do dziś jest wakat na tym stanowisku. W związku z decyzjami poprzedniego szefa UTK wakaty są również na stanowiskach siedmiu dyrektorów terenowych oddziałów Urzędu. To rodzi wątpliwości, czy Urząd jest dziś w stanie wypełniać swoje zadania – mówił Polaczek podczas konferencji.

Były minister informował, że wraz z deprecjacją UTK załamała się pozytywna tendencja dotycząca liczby wypadków kolejowych. Po 2010 roku mieliśmy serię wypadków kolejowych, których skutki były tragiczne. Kolejne wypadki oraz sytuacja w UTK to sygnał alarmowy dla rządzący, by w sposób radykalny przywrócić normalne funkcjonowanie Urzędu, który odpowiada za bezpieczeństwo kolei – tłumaczył Polaczek.

Poseł PiS nawiązał również do wątku omawianego przez Czesława Warsewicza, dotyczącego inwestycji kolejowych. Wskazywał, że nie są one w Polsce rozliczane w sposób pełny i jednolity. Dodawał, że z wielomiesięcznym opóźnieniem wprowadzone zostały unijne dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa i inwestycji kolejowych. Weszły one w życie dopiero w styczniu 2012 roku – mówił Polaczek.

Obecny na konferencji prasowej Krzysztof Ciećka, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, wskazywał, że w mediach pojawia się wiele nierzetelnych informacji na temat katastrofy. Zaapelował o to, by nie powielać fałszywych wiadomości na temat tragedii. Odniósł się także do listu związkowców, który został wysłany do ministra transportu Sławomira Nowaka. Wbrew temu, co mówił minister, alarmowaliśmy w nim również o złym poziomie bezpieczeństwa polskiej kolei. Minister powinien jeszcze raz przeczytać ten list – tłumaczył Ciećka zaznaczając, że szef resortu mylnie informował w mediach, że tego wątku w liście nie było.

To bezsensowna śmierć pracowników kolei oraz pasażerów, którzy kolei zaufali – móiwł dalej Ciećka. Zaznaczył, że od lat na kwestie bezpieczeństwa patrzy się przez pryzmat ekonomii. Płacimy za każdy dodatkowy wagon, względy bezpieczeństwa schodzą na dalszy plan. To smutne – zaznaczył, odnosząc się do praktyki z przeszłości, gdy lokomotywy ciągnęły jako pierwsze specjalnie przystosowane wagony, które miały niwelować skutki ewentualnego zderzenia. Związkowiec zaznaczył, że w dniu pogrzebów członków załogi pociągów, które uległy katastrofie, na dworcach zawyją syreny. To wyraz naszej bezsilności – dodał.

Eksperci występujący na konferencji środowej poinformowali, że wyszli z inicjatywą zwołania okrągłego stołu kolejowego. Stan kolei budzi nasz niepokój. Trzeba skończyć z upartyjnieniem i upolitycznieniem kolejnictwa. Problemy narosły na tyle, że trzeba szukać sposobów na rozwiązanie kryzysu, a nie szukać kozła ofiarnego. Potrzebne są zmiany systemowe – tłumaczył Czesław Warsewicz. Zaznaczył, że liczy, że z katastrofy w Szczekocinach zostaną „wyciągnięte odpowiednie wnioski”.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook