Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzebny kolejowy okrągły stół!

07.03.2012

O przyczynach katastrofy kolejowej w Szczekocinach mówili na środowej konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Fundacji Republikańskiej eksperci związani z kolejnictwem. Czesław Warsewicz, ekspert FR, były prezes Zarządu PKP Intercity w latach 2006-2009 zaznaczał, że mówiąc o przyczynach tragedii należy wyróżnić dwie płaszczyzny, pośrednią oraz bezpośrednią.

Pośrednio na tragedię w Szczekocinach wpływ miała m.in. degradacja rangi kolejnictwa w kraju, brak odpowiednich uprawnień urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na kolei, rozbicie sektora kolejnictwa na wiele małych spółek kolejowych oraz błędy związane z procedurą przyjmowania i kontroli inwestycji kolejowych – mówił Warsewicz na spotkaniu. Dodaje, że ostatnią przyczyną pośrednią jest wieloletni niedoinwestowanie kolei w Polsce. Po 1989 roku kolej jest traktowana po macoszemu. Widać ewidentnie, że władza nie traktuje odpowiednio tego sektora transportu – zaznaczał ekspert.

Odnosząc się do bezpośrednich przyczyn katastrofy na Śląsku Warsewicz mówił, że odpowiednie organa muszą odpowiedzieć na szereg pytań. Trzeba przeprowadzić analizę systemu bezpieczeństwa transportu kolejowego. System sterowania ruchem na tym odcinku został oddany do użytku w grudniu 2011 roku. On powinien uniemożliwić zderzenie pociągów. Nawet jeśli zawinił w tej sprawie człowiek, błąd powinien zostać wyłapany przez system bezpieczeństwa – zaznaczył ekspert. Dodał, że komisja badająca sobotni wypadek musi odpowiedzieć na pytanie, dlaczego system nie zadziałał.

Jerzy Polaczek, były minister transportu, opowiedział na konferencji o degradacji Urzędu Transportu Kolejowego, który jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo transportu kolejowego. Przypomniał, że na wniosek byłego ministra Cezarego Grabarczyka na stanowisko szefa UTK został powołany człowiek, który nie ma kompetencji do kierowana tym urzędem. Przy tej nominacji złamana została ustawa o transporcie kolejowym, która określa wymagania na stanowisko szefa UTK. Ten człowiek został odwołany z funkcji przez ministra Nowaka w styczniu 2012 roku, ale niestety do dziś jest wakat na tym stanowisku. W związku z decyzjami poprzedniego szefa UTK wakaty są również na stanowiskach siedmiu dyrektorów terenowych oddziałów Urzędu. To rodzi wątpliwości, czy Urząd jest dziś w stanie wypełniać swoje zadania – mówił Polaczek podczas konferencji.

Były minister informował, że wraz z deprecjacją UTK załamała się pozytywna tendencja dotycząca liczby wypadków kolejowych. Po 2010 roku mieliśmy serię wypadków kolejowych, których skutki były tragiczne. Kolejne wypadki oraz sytuacja w UTK to sygnał alarmowy dla rządzący, by w sposób radykalny przywrócić normalne funkcjonowanie Urzędu, który odpowiada za bezpieczeństwo kolei – tłumaczył Polaczek.

Poseł PiS nawiązał również do wątku omawianego przez Czesława Warsewicza, dotyczącego inwestycji kolejowych. Wskazywał, że nie są one w Polsce rozliczane w sposób pełny i jednolity. Dodawał, że z wielomiesięcznym opóźnieniem wprowadzone zostały unijne dyrektywy dotyczące bezpieczeństwa i inwestycji kolejowych. Weszły one w życie dopiero w styczniu 2012 roku – mówił Polaczek.

Obecny na konferencji prasowej Krzysztof Ciećka, wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce, wskazywał, że w mediach pojawia się wiele nierzetelnych informacji na temat katastrofy. Zaapelował o to, by nie powielać fałszywych wiadomości na temat tragedii. Odniósł się także do listu związkowców, który został wysłany do ministra transportu Sławomira Nowaka. Wbrew temu, co mówił minister, alarmowaliśmy w nim również o złym poziomie bezpieczeństwa polskiej kolei. Minister powinien jeszcze raz przeczytać ten list – tłumaczył Ciećka zaznaczając, że szef resortu mylnie informował w mediach, że tego wątku w liście nie było.

To bezsensowna śmierć pracowników kolei oraz pasażerów, którzy kolei zaufali – móiwł dalej Ciećka. Zaznaczył, że od lat na kwestie bezpieczeństwa patrzy się przez pryzmat ekonomii. Płacimy za każdy dodatkowy wagon, względy bezpieczeństwa schodzą na dalszy plan. To smutne – zaznaczył, odnosząc się do praktyki z przeszłości, gdy lokomotywy ciągnęły jako pierwsze specjalnie przystosowane wagony, które miały niwelować skutki ewentualnego zderzenia. Związkowiec zaznaczył, że w dniu pogrzebów członków załogi pociągów, które uległy katastrofie, na dworcach zawyją syreny. To wyraz naszej bezsilności – dodał.

Eksperci występujący na konferencji środowej poinformowali, że wyszli z inicjatywą zwołania okrągłego stołu kolejowego. Stan kolei budzi nasz niepokój. Trzeba skończyć z upartyjnieniem i upolitycznieniem kolejnictwa. Problemy narosły na tyle, że trzeba szukać sposobów na rozwiązanie kryzysu, a nie szukać kozła ofiarnego. Potrzebne są zmiany systemowe – tłumaczył Czesław Warsewicz. Zaznaczył, że liczy, że z katastrofy w Szczekocinach zostaną „wyciągnięte odpowiednie wnioski”.

Stanisław Żaryn
[fot. PAP/ Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 5. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 6. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 7. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 8. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook